Erdei finomságok házilag – mi fán terem az erdei gazdálkodás?

erdei gazdálkodás

Az erdők szerelmesei számára kevés dolog kielégítőbb, mint rábukkanni a szabadban növő erdei finomságokra: szederre, mogyoróra, vadon élő hagymára, vagy akár kucsmagombára egy kidőlt fatörzs alatt. Az erdei gyűjtögetés valóban jutalmazó élmény lehet.

Azonban vannak, akik többre vágynak a véletlen meglepetéseknél, számukra a megoldás: az erdei gazdálkodás.

Ha van legalább egy kis erdős területünk, az erdei gazdálkodás egy kellemes módja az olyan föld hasznosításának, amelyet egyébként nem tartanánk alkalmasnak kertészkedésre, miközben fenntartjuk az őshonos növényeket és egyszerre termelünk élelmiszert és gyógynövényeket. Nem szükséges kertészeti tehetség hozzá, hogy belevágjunk.

Mi az az erdei gazdálkodás?

Az erdő ideális módja annak, hogy kihasználjuk azokat a területeket, amelyeket esetleg haszontalannak írnánk le, mert nem lehet paradicsomágyásokat építeni vagy kukoricasorokat ásni. De vannak növények, amelyek kiválóan teljesítenek az alacsony fényviszonyok és természetesebb körülmények között az erdőben, és igen, nem csak gyűjtögethetők, hanem ültethetők és gondozhatók is, így sosem fogyunk ki a kedvenc erdei ételeinkből, mint a borókabogyó, a szeder, a gombák vagy a medvehagyma.

Ha gyógynövényekre vágyunk, a legegyszerűbb, ha megtermesztjük magunknak. Az aranygyökér, fekete kígyógyökér és a ginzeng is jól növekszik az erdőben, legyen az akár a hátsó udvarunk kisebb erdős része.

Az erdei gazdálkodás előnyei

Sokak számára az erdei gazdálkodás értéke egyértelmű: ingyenes élelem a saját hátsó udvarunkban. De ennél többről van szó: ezzel a természetvédelemért is tehetünk.

Gary Wyatt, a Minnesotai Egyetem agroerdészeti oktatója a Popular Science magazinnak elmagyarázta, a természetvédelmet a magánterületeken is alkalmazni kell. Minden földtulajdonosnak kezelnie kell(ene) a földjét az invazív fajok ellen, és a legjobb gazdálkodási gyakorlatokat kell alkalmaznia, különben egészségtelen tájképpel és csökkent természetes erőforrás-előnyökkel szembesül.

Hogyan vágjunk bele saját erdei gazdálkodásba?

Az erdei gazdálkodás szépsége, hogy a hagyományos gazdálkodás sok előkészülete, szervezése és munkája nem szükséges az erdőben való ültetéshez. Nem kell felásni vagy tisztítani a földet, sorokba ültetni és minden nap öntözni a palántákat. Lehet, hogy műtrágyázni sem szükséges.

Az erdei gazdálkodás lényege, hogy bármilyen módon végezhető, ahogy csak szeretnénk. Sétálhatunk az erdőben anélkül, hogy észrevennénk, hogy egy ültetvényen járunk.

Az ültetés mellett érdemes lehet a nem őshonos növényzet ritkítása vagy kerítés felállítása is, hogy megvédjük a növényeket a vadállatoktól.

De mielőtt elkezdenénk ültetni, szánjunk időt arra, hogy megtudjuk, mi őshonos vagy könnyen termeszthető az adott területen. Kutatni kell azt is, hogyan a legjobb ültetni, legyen szó magvakról, hagymákról vagy dugványokról. Ha hamarabb szeretnénk életképes növényeket, beszerezhetünk előnevelt palántákat is.

Ezután nézzük meg, mi az, ami már nő a földünkön. Ha segítség nélkül virágzik, valószínűleg jól fog teremni akkor is, ha többet ültetünk belőle.

Amikor készen állunk az ültetésre, kezdjünk egy vagy két erdei növénnyel, amit a legjobban szeretünk. Ültessünk például bogyós bokrokat vagy mogyorót. Meglepő, de gombát is termeszthetünk igen nagy sikerrel, a fogyasztásuk előtt azonban mindenképpen kérjük ki gombavizsgáló véleményét, mert az ültetett gombák keveredhetnek a természetesen növő, akár mérgező fajtákkal.

Forrás a Popular Science magazin cikke.
Nyitókép: Pixabay

Kapcsolódó