Az erdők világnapja – március 21.

Erdők - kép: Canva

Minden évben március 21-én, a csillagászati tavasz kezdetén ünnepeljük az erdők világnapját, mely felhívja a figyelmet a fák nélkülözhetetlen szerepére bolygónk ökoszisztémájában és az emberi életben. Az ENSZ Közgyűlése 2012-ben határozott e nap kijelöléséről, 2013 óta pedig világszerte megemlékeznek róla.

Az erdők jelentősége

Az erdők a Föld szárazföldi területeinek mintegy 30%-át borítják, és alapvető szerepet játszanak a globális ökológiai egyensúly fenntartásában. Oxigént termelnek, szén-dioxidot kötnek meg, tisztítják a levegőt, szabályozzák a vízháztartást, és élőhelyet biztosítanak számtalan növény- és állatfaj számára. Ezen túlmenően hozzájárulnak a talajvédelemhez, csökkentik az eróziót, és mérséklik a klímaváltozás hatásait.

A nagyarányú fapusztítás következményei

Annak ellenére, hogy létfontosságúak a földi élethez, évente jelentős mértékű erdőirtás történik világszerte: minden percben egy futballpályányi erdő tűnik el a Földről, és ezzel együtt több száz állat- és növényfaj létezése kerül veszélybe. A fák tömeges irtása hozzájárul a biológiai sokféleség csökkenéséhez, a talajerózió fokozódásához, valamint a globális üvegházhatású gázok kibocsátásának növekedéséhez, ami tovább súlyosbítja a klímaváltozást.

Fotó: Canva

Erdők az Európai Unióban

Az Európai Unióban az elmúlt évtizedekben gyarapodott az erdőterületek nagysága. 2020-ban becslések szerint az EU összesen 159 millió hektár erdővel bírt, ami 1990 óta 10%-os növekedést jelent. Az országok tekintetében Finnország vezet 66%-os arányú területével, a dobogó második és harmadik fokán pedig Svédország (63%) és Szlovénia (61%) állnak. Magyarország a lista végén található, hátulról a hatodik helyen.

Magyarországi helyzet

Magyarország területének jelenleg közel 22%-át borítják erdők, ami jelentős csökkenés a történelmi Magyarország 85,5%-hoz képest. Trianon és az ország feldarabolása után hazánk körülbelül 1 millió hektár erdővel rendelkezett, melynek mennyisége azóta megduplázódott. Ennek ellenére e területek kevesebb mint fele természetes eredetű (főként tölgyesek és bükkösök), a többi része alapvetően idegenhonos fajokból álló faültetvény vagy kultúrerdő.

Fotó: Canva

Mit tehetünk mi az erdőink védelméért?

A fák védelmében az egyéni cselekedetek is igen fontos szerepet játszanak. A természetjárás, erdeink megismerése és tisztelete hozzájárul a környezettudatos szemlélet kialakításához. Faültetési akciókban való részvétel, a papírhasználat csökkentése és a fenntartható erdőgazdálkodásból származó termékek előnyben részesítése mind hozzájárulnak az erdők megőrzéséhez.

Az Erdők Világnapja emlékeztet bennünket az erdők pótolhatatlan értékére és arra, hogy közös felelősségünk megóvni őket a jövő generációi számára. Az erdők védelme nemcsak ökológiai, hanem gazdasági és társadalmi szempontból is elengedhetetlen a fenntartható jövő érdekében.

 

Kiemelt kép: Canva

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

 

Kapcsolódó