Az erdőtüzek és a klímaváltozás: mi az összefüggés?
A globálisan erdőtüzek által érintett területek aggasztó növekedése egyre inkább a klímaváltozással magyarázható – állapítja meg az a tanulmány, amely a Nature Climate Change folyóiratban jelent meg a minap. Az anyag a tűzvészek globális dinamikáját vizsgálja, mégpedig a klímaváltozás hatásainak tükrében. A tanulmány szerzői arra mutatnak rá, hogy a változó éghajlat egyre nagyobb szerepet játszik a tüzek gyakoriságának, továbbá kiterjedésének növekedésében.
A Nature hasábjain publikáló tudósok kimutatták, hogy 2003 és 2019 között a klímaváltozás miatt a globálisan leégett területek nagysága 15,8%-kal nőtt. Az erdőtüzeket fokozó tényezők között szerepel a hőmérséklet emelkedése és a csökkenő csapadékmennyiség, amelyek kedvező feltételeket teremtenek a tűzesetek kialakulásához. Ez különösen kritikus olyan területeken, mint Ausztrália, Dél-Amerika és Szibéria, ahol a szélsőséges időjárási viszonyok növelik e tűzvészek kockázatát. A Nature Climate Change folyóiratban közölt adatok rávilágítanak arra, hogy ezek a régiók kiemelt figyelmet igényelnek az erdőtüzek kezelésében.
Az erdőtüzek és az emberi beavatkozás
Bár az emberi beavatkozások, mint a földhasználat változása és a tűzoltási stratégiák, mintegy 19%-kal csökkentették a leégett területek arányát, a klímaváltozás hatásai ezt a csökkenést szinte teljes mértékben ellensúlyozták. A Nature folyóiratban publikáló tudósok szerint az elmúlt évszázadban mindössze 5%-os csökkenés volt tapasztalható a leégett területek tekintetében, ami azt mutatja, hogy az emberi erőfeszítések egyelőre nem tudták teljesen megfékezni a klímaváltozás okozta tüzeket.
Az egyik legaggasztóbb megállapítás az erdőtüzek által okozott légszennyezés növekvő egészségügyi kockázataira hívja fel a figyelmet. A Nature Climate Change szerint az ilyen jellegű légszennyezés következtében bekövetkező halálesetek száma jelentősen emelkedett az elmúlt évtizedekben. Az 1960-as években mintegy 46 ezer haláleset volt köthető e tűzesetek következtében felszabaduló füsthöz, míg a 2010-es évekre ez a szám közel 100 ezerre (98 748-ra) nőtt, amelyből – a kutatók szerint – jelentős részt már a klímaváltozás miatt felerősödő tűzesetek okoztak. Ez világosan jelzi, hogy ezek a tüzek nemcsak a természetre, hanem az emberi egészségre is komoly veszélyt jelentenek.
Az erdőtüzek régiónként más és más kihívást hoznak
A tanulmány régiónként is érdekes eltéréseket tárt fel az erdőtüzek előfordulásában. Afrikában például az emberi tevékenységek csökkentették az erdőtüzek számát, míg Észak-Amerika és Szibéria erdős területein a hosszabb aszályos időszakok miatt gyakoribbak lettek az erdőtüzek. A Nature Climate Change publikáció szerzői szerint ezek a régiók különösen sebezhetőek, és a jövőben is nagy kockázatot hordoznak a tűzesetek szempontjából.
A kutatók szerint az erdőtüzek megelőzése érdekében sürgősen szükség van fejlettebb tűzoltási stratégiákra és az üvegházhatású gázok kibocsátásának drasztikus csökkentésére. A Nature Climate Change szerzői kiemelik, hogy ha nem történik azonnali beavatkozás, akkor az erdőtüzek kiterjedése és intenzitása tovább növekszik, ami súlyos következményekkel járhat mind a környezetre, mind az emberi egészségre.
A Nature folyóiratban közölt kutatás egyértelművé teszi, hogy a klímaváltozás egyre meghatározóbb tényező az erdőtüzek alakulásában világszerte. Az erdőtüzek hatása nem csupán az érintett régiók ökoszisztémáira, hanem az emberek egészségére is egyre nagyobb fenyegetést jelent, ami azonnali és összehangolt fellépést igényel.
Green.hu vélemény az erdőtüzek kapcsán:
Elfogadhatatlan, hogy bolygónkon ilyen mértékben súlyosbodik ez a probléma és ezt főként az emberi tevékenységek okozzák. Ez már nem csak környezetvédelmi gond, hanem komoly egészségügyi válság is (közel 100 ezer halálesettel!), amelyet nem hagyhatunk figyelmen kívül.
A kutatás szerint a klímaváltozás következtében 15,8%-kal nőtt a leégett területek nagysága. Ez sokkoló adat, és arra emlékeztet, hogy a melegebb és szárazabb időjárás miatt egyre több erdő válik gyúlékonnyá. Ráadásul a tűzesetek okozta légszennyezés, mint említettük, évente immár közel 100 000 ember halálát okozza világszerte, ami világossá teszi, hogy ez a jelenség már nemcsak a természetet, hanem minket is sújt.
Bár az emberiség folymatosan próbálkozik a tüzek megfékezésével, ami miatt csökkennie kellene a természetes tüzeknek, a klímaváltozás hatásai jóval nagyobbak, mint az eddigi eredményeink sugallják. Nem dőlhetünk hátra miközben néha – kiváltképp egy-egy forró nyáron – a világ egy része majdhogynem lángokban áll.
Radikális változtatásokra van szükség: olyan intézkedéseket kell hoznunk, amelyek valóban megállítják a klímaváltozást: fenntartható földhasználat, erdőtelepítés, és az üvegházhatású gázok kibocsátásának jelentős csökkentése. Most már nem elég kis lépésekben haladni, valódi változásokat kell elérnünk. A megújuló energiaforrásokra való átállást pedig sürgősen fel kell gyorsítani.
Ha nem lépünk most, azzal magunk is bűnrészesek vagyunk a pusztításban. Minden egyes erdőtűz a mi kudarcunkat tükrözi a klímaváltozás elleni harcban. Ideje felelősséget vállalni, mielőtt túl késő lenne.
*
Forrás és további részletek:
https://www.nature.com/articles/s41558-024-02140-w
Fotó: Unsplash
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témáról!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!