Így lesz fenntartható és zöld egy vállalkozás

Fenntarthato gyártás - fotó Illusztráció) - Unsplash

Hatékonyabb eszközök és rendszerek használatával a cégek optimalizálhatják energiafogyasztásukat, csökkenthetik karbonlábnyomukat, miközben egyúttal javíthatják a termelési hatékonyságot is. Erre számos nagy tech cég kínál újfajta megoldásokat.

Hogyan lesz fenntartható egy vállalkozás? Képzelje el, hogy egy iparvállalat éppen egy új eszköz vagy berendezés gyártását tervezi! A hagyományos módszerekkel ez bizony hosszú hónapokba és rengeteg felesleges pénzbe és tervezési energiába kerülhetne. Ám itt jön a képbe a digitális iker technológia.

Ahelyett, hogy a valós gyártósoron próbálnák ki az összes változtatást és beállítást, a cég először egy virtuális másolatot, egy „digitális ikert” hoz létre az egész gyártási folyamatról.

Ez a digitális modell leginkább arra jó, hogy a mérnökök valós időben figyeljék, hogyan működnek majd a gépek a valóságban, hol van szükség finomításra, de arra is, hogyan lehet az energiafelhasználást csökkenteni. Az eredmény?

A fizikai gyártás megkezdése előtt minden hibát kijavítanak, a folyamat egyúttal sokkal energiahatékonyabbá, azaz fenntarthatóbbá is válik, és a gyártás sokkal gyorsabban, összességében jóval kisebb környezeti terheléssel történik meg.

Íme egy élő példa arra, hogyan segít egy összetett technológiai megoldás a modern ipari vállalatoknak nemcsak hatékonyabbá válni, hanem egyben fenntarthatóbban is működni.

A valós és a digitális világ találkozása

De hogyan is néz ki mindez? Nézzük a részleteket. „A Siemens a digital twin technológiát alkalmazza, amely a valós és a digitális világ integrálásával biztosítja az adatalapú döntéshozatalt, növelve ezzel a rugalmasságot és az innováció sebességét. Ez nemcsak a gyártási folyamatok hatékonyságát javítja, hanem egyben segít a vállalatoknak a piaci követelmények gyorsabb követésében is” – fejti ki Simon András, a Siemens Zrt. szakértője.

Emellett a vállalat olyan megoldásokat kínál, mint a SIGREEN platform, amely lehetővé teszi a termékek karbonlábnyomának nyomon követését az ellátási lánc mentén, elősegítve a célzott kibocsátáscsökkentést.
A Siemens további digitális megoldásai – például az Industrial Edge és az 5G technológia használata– javítják az ipari folyamatok valós idejű adatgyűjtését és elemzését, így a vállalatok azonnal reagálhatnak a változó piaci igényekre. A megújuló energiaforrások integrálása, valamint a fenntartható működés optimalizálása révén a Siemens eszközei közelebb juttatják a vállalatokat ahhoz, hogy megfeleljenek a szigorú környezetvédelmi előírásoknak (például az egyre szigorodó ESG elvárásoknak, szabályoknak) és egyúttal azonban védjék is a környezetet, csökkentsék az erőforrás-pazarlást.

Mi az az Xcelerator platform?

A Siemens Xcelerator platformja, nyílt, moduláris megoldásaival, gyorsítja a digitális és fenntarthatósági célok elérését, így növelve a vállalatok üzleti értékét és ügyfél-elégedettségét. A Siemens támogatásával az ipari cégek így tehát nemcsak megfelelhetnek a fenntarthatósági előírásoknak, hanem új piaci lehetőségekhez is juthatnak, miközben segíthetik az erőforrás-hatékonyságot és a körforgásos gazdaság térnyerését. A zöld, ESG minősítésük javítása révén pedig a beszállítóként és a finanszírozó bankokkal szemben is sokkal kedvezőbb feltételeket érnek el. Az Xcelerator platform tehát átfogó, teljes körű IoT-megoldásokat kínál, amelyekkel az ipari szereplők gyakorlati haszonra válthatják a digitalizáció ígéretét. Ezen eszközök és megoldások ugyanis lehetővé teszik az energiafogyasztás és a gyártási folyamatok optimalizálását, miközben csökkentik a szénlábnyomot, így hozzájárulnak a fenntarthatósági célok eléréséhez.

A fenntartható gyártás egyre fontosabb trend világszerte - illusztráció: Siemens
A fenntartható gyártás egyre fontosabb trend világszerte – illusztráció: Siemens

Példák a Siemens fenntarthatóságot is segítő megoldásaira

1. Energiahatékonyság

Az osztrák Stoelzle-csoportban a CO2-kibocsátását 50, energiafelhasználását pedig 20 százalékkal kívánja csökkenteni 2030-ig. Az üveggyárban felismerték, hogy a céljaik eléréséhez nem lesznek elegendők az alkalomszerű beavatkozások. A teljes rendszer optimalizálásában gondolkodtak és olyan megoldást kerestek, amely egyszerre biztosít lehetőséget a felügyeletre és az ideális működési lehetőségek feltárására, a gyártósoroktól kezdve az üzemegységeken át a teljes cégcsoport minden gyárának adatait elemezve. A folyamatot Simatic Energy Manager PRO energiamenedzsment rendszer segítségével tudták elindítani. Már az első lépések jól látható eredményeket hoztak. A kommunális vízfelhasználás 50, a földgázhasználat pedig 20 százalékkal csökkent a köflachi üzemben. Erre alapozva a vállalat vezetői úgy vélik, hosszú távon biztosíthatják a gyárak megfelelő működésének alapjait.

2. Az ipari ellátási lánc valós idejű menedzsmentje

A Supplyframe Design-to-Source Intelligence platform integrálása valós időben biztosítja a rálátást az alkatrészellátási láncra. Mondjuk egy gyártó kihasználhatja ezt a technológiát arra, hogy kövesse az alkatrészek elérhetőségét, költségeit, gyári igényét és persze megfelelőségét – akár több országban, globális szinten.

Ez azt jelenti, hogy ha például egy fontos alkatrész hirtelen hiánycikké válik, a Siemens rendszer valós időben figyelmeztet, és alternatív megoldásokat javasol. Ez segít minimalizálni a termelési késéseket, csökkenti a költségeket, és gyorsabb termékbevezetést tesz lehetővé.

 

3. Digital twin a gyógyszeriparban

A Siemens digital twin technológia egyik látványos alkalmazása a gyógyszeriparban történt, amelynek jelentőségét az alább két példa is mutatja. A BioNTech vállalat a Siemens segítségével digitalizálta a marburgi létesítményét az mRNS vakcina gyártásához. A digitalizáció révén a gyártási folyamatokat jelentősen felgyorsították: a teljes átalakítási időt egy évről öt hónapra csökkentették. A Siemens digital twin technológiát is alkalmazták a folyamat modellezéséhez, ami lehetővé tette a gyártási paraméterek valós idejű monitorozását és optimalizálását, így segítve a gyártás minőségét és hatékonyságát.
További példák közé tartozik a Siemens és a GlaxoSmithKline (GSK) együttműködése, ahol a digitális ikert nem csak a gyártásban, hanem a vakcinák kifejlesztésében is felhasználják. A technológia segíti a gyártási folyamatok optimalizálását, csökkentve a hibák és a minőségromlás kockázatát, miközben növeli a termelés hatékonyságát.

 

Fotók: Unsplash és Siemens

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó