Fűszerkert a konyhában? Mutatjuk, hogyan kezdjen hozzá

Fűszerkert fűszernövények
A friss fűszernövények fokozhatják az ételek ízét, amit a szárított változatok nem tudnak visszaadni. A legfrissebb pedig akkor lehetne egy fűszer, ha saját fűszerkert van a konyhánkban.

Nem gond, ha nincs kert vagy balkon, ahova kiültethetjük, ezek a növények könnyen termeszthetők bent is, amíg megkapják, amire szükségük van.

Mit kell figyelembe venni a beltéri fűszerkert kialakításakor?

Fény

A fény talán a legfontosabb tényező a beltéri fűszernövények termesztésekor. A legtöbb fűszernövénynek napi hat órányi közvetlen napfényre van szüksége. Ha a konyhánk nem rendelkezik déli tájolással és nagy ablakkal, akkor kiegészítő fényforrásra lesz szükség.

Ehhez először meg kell mérni, hogy mennyi fény jut a fűszerkert tervezett helyére. A legkönnyebben ezt egy növényfény-mérővel tehetjük meg. Ez alapján eldönthetjük, szükséges-e kiegészítő fényforrást biztosítani. Ha igen, akkor

érdemes egy LED teljes spektrumú növénylámpát beszerezni, a mi kiegyensúlyozott fényt biztosít, miközben utánozza a napfényt.

A lámpát a növényektől 15-30 cm távolságra helyezzük el, és napi 12-16 órán keresztül legyenek bekapcsolva.

Talaj

A fűszernövények a laza, jól áteresztő talajban fejlődnek a legjobban. Használjon kiegyensúlyozott virágföld-keveréket, amely tartalmaz tőzeget vagy kókuszrostot, perlitet és vermikulitot, hogy megfelelő vízelvezetést és vízvisszatartást biztosítson anélkül, hogy a gyökerek vízbe áznának. Érdemes olyan edénybe ültetni a növényeket, amelynek van vízelvezető nyílása, hogy elkerüljül a gyökérrothadást és a túlöntözést.

Tipp: sose hagyjuk a fűszernövényt abban a cserépben és földben, amiben megvásároltuk, mert ez a fejlődéséhez nem megfelelő közeg hosszú távon.

Öntözés

A fűszernövények, mint minden növény, különböző vízigényekkel rendelkeznek a fajtájuktól és a termesztési körülményektől függően. Általánosságban elmondható, hogy a rozmaring, a kakukkfű és a zsálya a szárazabb talajt kedveli, és a talajnak ki kell száradnia az öntözések között. Ezzel szemben a bazsalikom, a petrezselyem és a menta nedvesebb talajban fejlődik a legjobban, és nem szabad hagyni, hogy a talaj kiszáradjon az öntözések között.

Tápanyag-utánpótlás

A szabadföldben termesztett fűszernövények minimális műtrágyát igényelnek. Azonban a cserépben nevelt beltéri fűszernövényeket érdemes rendszeresen tápanyagozni. Általában elegendő egy enyhe folyékony műtrágya alkalmazása kéthetente. Jobb alultrágyázni, mint túltápozni a fűszernövényeket; a túltrágyázás túlzott növekedést eredményez, és kevésbé lesz ízletes a fűszernövény levele.

Páratartalom

A fűszernövények párás környezetben, megfelelő légáramlás mellett érzik jól magukat. A legjobb, ha a cserepes növényeket csoportosan helyezzük el, ezzel növelhetjük a páratartalmat a fűszerkertben. A növényeket időnként érdemes permetezni is, akár egy kis ventilátort is elhelyezhetünk a növények közelében, hogy javítsuk a légáramlást.

Mi kerüljön a fűszerkertbe: 6 fűszernövény, amelyeket érdemes a konyhában termeszteni

  1. Bazsalikom: Talán a legnépszerűbb konyhai fűszernövény. A bazsalikom világos, közvetett fényben fejlődik a legjobban. Az édes bazsalikom és a genovai bazsalikom a leggyakrabban megtalálható fajták a kertészeti központokban.
  2. Menta: Árnyéktűrő fűszernövény, ami elképeszően szapora, nagyon gyorsan nő és terjed. Számos fajta közül választhatunk, beleértve a borsmentát, a fodormentát és az édes mentát. Bár a menta nem igényel annyi napfényt, mint a bazsalikom, szereti, ha a talaja folyamatosan nedves (nem vizes), így rendszeresen figyelni kell a talaját.
  3. Petrezselyem: Hasonló termesztési feltételeket igényel, mint a menta, és akár mellé is ültethető.
  4. Rozmaring: Egy másik fűszernövény, amely világos, akár közvetlen fényben is fejlődik. Száraz talajviszonyokat kedveli, és nem tűri a nedves talajt. Ültessük homokos talajkeverékbe; akár kaktuszok és pozsgások számára készült virágföldet is használhatunk.
  5. Kakukkfű: Hasonló feltételek mellett fejlődik, mint a rozmaring, így remek társnövény lehet.
  6. Metélőhagyma: Teljes napfényt és jól lecsapolt talajt igényel, nem kell naponta öntözni.

Forrás a Popular Science cikke
Nyitókép: Unsplash

 

Kapcsolódó