Gárdonyi olajszivárgás: még mindig küzdenek a szennyezéssel

Gárdony olajszennyezés
Jelentős mennyiségű gázolaj szivárgott ki még ősszel a MOL föld alatti vezetékéből Gárdony zártkerti részén, a tényfeltárás és a kármentesítés jelenleg is tart.

Az olajipari vállalat 2024 szeptemberében észlelte az üzemanyagszivárgást a rendszer nyomáscsökkenése révén, ám hosszú idő telt el, amíg a Százhalombatta és Pécs közötti, 190 km hosszú termékvezetéken felfedezték, hol van a hiba. Végül október 16-án Gárdony külterületén megtalálták a meghibásodást – közölte a vállalat.

A MOL a napokban közleményt adott ki az azóta elvégzett munkákról és a gárdonyi helyzetről. Azt írták: a közel két méter mélyen fekvő vezetéken egy alig 10 centiméteres repedés keletkezett, amelyen keresztül mintegy 487 köbméter gázolaj került a talajba – ezzel nagyjából közel 2000 darab fürdőkádat lehetne megtölteni.

Az eddigi vizsgálatok alapján a szennyeződés 50 méteres területen mutatható ki, és nem jelent veszélyt a halastóra vagy a Velencei-tóra.

Folyik Gárdonyban a tényfeltárás

A MOL nem vonult le a helyszínről, jelenleg is tart a tényfeltárás Gárdonyban. Eddig összesen 32 furatot mélyített le a vállalat, amelyből 19-et a szénhidrogén kinyerésére használnak, a többinél pedig a talajvíz minőségét ellenőrzik a terület peremén. A szakemberek több műszakban, napi 500-600 liter szennyezett anyagot távolítanak el a területről.

A kármentesítés során eddig mintegy 1600 tonna szennyezett talajt szállítottak el.

Ihatatlan a kutakból nyert víz

Gárdony érintett zártkerti területén vezetékes víz nincs, az ottani ingatlanokban fúrt kutak vannak, ezek némelyike szintén szennyeződött. A területet 50 méteres sugarú körben lehatárolta a vállalat, és 22 kutató fúrást végzett, amelyek közül 11 mutatott szénhidrogén szennyezést.

A káreseménnyel érintett ingatlanon kívül öt fúrt kút esetében volt kimutatható szénhidrogénre utaló szennyezés, ezek azonban nincsenek összefüggésben a káreseménnyel, hiszen a laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy más az összetételük, de volt olyan eset is, ahol kenőolaj szennyezést mutattak ki, ami nem található az érintett vezetékben. Ennek kivizsgálása az illetékes hatóság feladata.

A vizsgálatok során fény derült arra is, hogy az egyébként engedély nélkül fúrt kutakban lévő víznek magas a nitrit, és a nitrát tartalma, valamint egyes kutakban az e.coli is jelen van, így fogyasztásra nem alkalmasak.

Ezek azonban nincsenek összefüggésben a csőrepedéssel – közölte a MOL. Ennek ellenére a MOL több raklap, összesen 12 ezer liter palackos vizet és lajtos kocsit biztosított, jelenleg pedig IBC tartályból biztosítja az ivóvizet.

A szennyezés Gárdony vezetékes ivóvízellátását nem érintette.

A MOL február 28-ig fejezi be a tényfeltárást, és az eredmények alapján kidolgozza a végleges műszaki beavatkozási tervet a szennyezettség teljes körű és hatékony kezelésére. A beavatkozási tervet ellenőrzésre és jóváhagyásra megküldi az illetékes hatóságnak, és ahogy eddig is, tájékoztatja az érintetteket.

Forrás: MOL Nyrt.
Nyitókép: Index

*

Olvassa el cikkünket a korábbi, kiskunmajsai olajszennyezésről!

https://green.hu/cikkek/sulyos-olajszennyezes-kiskunmajsan/

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó