A globális szén-dioxid-kibocsátás feléért 36 fosszilis vállalat felel

szén-dioxid
A 2023-as adatok is bizonyítják, hogy a fosszilisokat kibocsátó nagyvállalatokat számon kell kérni a károsanyag-kibocsátásuk miatt – írja a The Guardian.

Egy friss elemzés szerint a  36 legnagyobb fosszilis tüzelőanyag-termelő vállalat – köztük a Saudi Aramco, a Coal India, az ExxonMobil, a Shell és számos kínai cég – olyan szén-, olaj- és gázkitermelést folytatott, amely 2023-ban több mint 20 milliárd tonna CO₂-kibocsátásért volt felelős.

Ha a Saudi Aramco egy ország lenne, a világ negyedik legnagyobb szennyezője lenne Kína, az Egyesült Államok és India után.

Az ExxonMobil pedig nagyjából ugyanannyi kibocsátásért felelős, mint Németország, a világ kilencedik legnagyobb szennyezője.

A globális kibocsátásokat 2030-ig 45%-kal kellene csökkenteni, hogy reális esély legyen a 1,5°C-os felmelegedési cél betartására.

Ezzel szemben a kibocsátás továbbra is növekszik, súlyosbítva a szélsőséges időjárási eseményeket, amelyek világszerte életeket és megélhetést sodornak veszélybe.

Az Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint azok az új fosszilis tüzelőanyag-projektek, amelyeket 2021 után indítottak el, összeegyeztethetetlenek a 2050-es nettó zéró kibocsátási cél elérésével. Ennek ellenére a Carbon Majors adatbázisban szereplő 169 vállalat többsége 2023-ban növelte kibocsátását – abban az évben, amely a valaha mért legmelegebb év volt.

Christiana Figueres, az ENSZ klímaügyi vezetője a 2015-ös párizsi megállapodás idején, így nyilatkozott:
„Ezek a vállalatok fosszilis tüzelőanyagoktól teszik függővé a világot, és nem tervezik csökkenteni a termelésüket. A tudomány egyértelmű: nem térhetünk vissza a fosszilis tüzelőanyagok fokozott kitermeléséhez. Ehelyett egy dekarbonizált gazdaság lehetőségei felé kell haladnunk, amely az emberek és a bolygó javát szolgálja.”

Emmett Connaire, a jelentést készítő InfluenceMap munkatársa szerint:
„A globális klímavállalások ellenére a világ legnagyobb fosszilis tüzelőanyag-termelői egy szűk csoportja jelentősen növeli a termelést és a kibocsátásokat. A kutatás kiemeli, hogy ezek a vállalatok aránytalanul nagy hatást gyakorolnak a klímaválságra, és támogatja a vállalati felelősségvállalás kikényszerítésére irányuló erőfeszítéseket.”

Így reagáltak a vállalatok

A Shell szóvivője azt mondta: „A Shell elkötelezett amellett, hogy 2050-re nettó zéró kibocsátású energiavállalattá váljon. Új technológiákba történő befektetéseink segítenek csökkenteni a kibocsátásokat mind a Shell, mind ügyfeleink számára.”

A Saudi Aramco nem kívánt nyilatkozni, míg a Coal India, az ExxonMobil, a Chevron, a TotalEnergies és a BP nem válaszolt a megkeresésekre.

A Carbon Majors adatai már bizonyítékként szolgáltak olyan amerikai törvények támogatására, amelyeket New York és Vermont állam fogadott el, és amelyek kártérítést követelnek fosszilis vállalatoktól a klímakárok miatt. Az adatokat emellett jogi csoportok is hivatkozták a fosszilis vállalatok vezetői elleni potenciális büntetőeljárások támogatására, valamint szabályozási intézkedésekben is szerepeltek.

A Carbon Majors jelentése 2023-ban 169 vállalat által kibocsátott szén-dioxid mennyiségét számította ki, figyelembe véve a szén, az olaj és a földgáz elégetését.

Az adatbázis a cementgyártás kibocsátását is tartalmazza, amely 2023-ban 6,5%-kal nőtt.

A világ 2023-as kibocsátásának feléért felelős 36 vállalat között számos állami tulajdonú vállalat található, például China Energy, az Iráni Nemzeti Olajtársaság, az orosz Gazprom és az Egyesült Arab Emírségek Adnoc vállalata. A részvénytársaságok között szerepel a brazil Petrobras és az olasz Eni.

Az állami tulajdonú vállalatok dominálják a listát – 36-ból 25 vállalat állami kézben van, és közülük 10 Kínában működik,

amely a világ legnagyobb szennyezője. 2023-ban a kibocsátások 41%-áért a szén, 32%-áért az olaj, 23%-áért a földgáz, 4%-áért pedig a cement volt felelős.

A Carbon Majors adatbázis 1854 és 2023 közötti történelmi kibocsátásokat is tartalmaz. Az adatok szerint az ipari forradalom óta kibocsátott szén-dioxid kétharmadáért 180 vállalat felelős, amelyek közül 11 már nem létezik.

Forrás: The Guardian
Nyitókép: Pixabay

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó