Green Awards: az ország legjobb zöld projektjeit díjazták
Az ország legjobb zöld projektjeit díjazta a Portfolio a szeptember 4-i Sustainable World konferencián, összesen 6 kategóriában.
A Green Awards powered by Green Cloud különböző kategóriáit harmadik alkalommal hirdették meg a Green Cloud, a Dandelion Group és a Portfolio Csoport közös együttműködésével.
Mint írták, a zsűrinek nem volt egyszerű dolga ugyanis számos kiváló pályázati anyag érkezett, egészen különböző iparágakból. Különösen nehéz volt csupán egy-egy győztest kiválasztani „Az Év Zöld Innovációja” díjra pályázók közül, ebbe a kategóriába érkezett ugyanis a legtöbb jelentkezés. „Az Év Zöld Nagyvállalata” kategóriában csupán egy győztes pályázatot kiválasztani szintén nehéz feladat volt, hiszen más iparágból, más más hatásokkal és zöldítési programokkal jelentkeztek a vállalatok.
Összesen 60 pályázati anyagból választotta ki a zsűri a 18 pályázatot tartalmazó szűkített listát, azaz a shortlistet, akikből aztán a 6 győztes program, személy, vállalat is kikerült. Íme:
Az Év Zöld Nagyvállalata: BorsodChem
Az elmúlt években a BorsodChem kiemelt figyelmet fordított az ipari tevékenységeiből fennmaradt használaton kívüli épületek bontására, tájba illesztésére. A bontások során keletkező hulladékokat építőanyagként használták fel, amivel hozzávetőlegesen 48 750 tonna építőanyagot váltottak ki. A sósvizes medencéik rekultivációját összehangoltan végezték az új, barnamezős fenntarthatósági szempontok alapján tervezett IV. telep építésével. A BorsodChem a részben EU támogatású LIFE klímaadaptációs projekt keretében egy madármegfigyelő tornyot és egy tanösvényt is kialakított a terület mellett.
Az Év Zöld Kkv-ja: Furbify
A Furbify számítástechnikai eszközök felújításával foglalkozik. Céljuk, hogy ezeknek a már egyszer legyártott eszközöknek az élettartamát meghosszabbítsák, minél többször visszakerüljenek a körforgásba, és csökkentsék a hulladékot.
Egy új számítógép legyártása nagyjából 1500 liter vizet, 240 kg szenet és 22 kg kémiai anyagot vesz igénybe. Ha valaki felújított gépet vesz, egyrészt csökkenti az új gépek iránti keresletet, valamint újrahasznosít is.
Az Év Zöld Innovációja: HeatVentors – Intelligens Hőakkumulátor
Az Intelligens Hőakkumulátor egy olyan magyar találmány, amely fázisváltó anyagok segítségével -30 és +120 Celsius fok között képes hosszú időn át energiatárolásra. Napi 1-2% energiaveszteséggel képes megtakarítani 20-50% energiát évente. Ez a technológia lehetővé teszi az energia adott hőmérsékleten történő tárolását, biztosítva a kiszámítható energiaellátást. A megoldás több mint 10 év kutatás eredménye, és magában foglalja a tárolót, hőcserélőt, fázisváltó anyagot és a szabályzórendszert.
Az elmúlt évben 30 darab tárolót telepítettek nemcsak Magyarországon, hanem világszerte, melyek segítségével közel 600 000 kWh energia megtakarítása lehetséges évente, ami több mint 170 tonna CO2 kibocsátás csökkentést jelent.
Az Év Zöld Befektetése: Corvinus Gellért Campus – Budapesti Corvinus Egyetem
A Corvinus Gellért Campus a Budapesti Corvinus Egyetem újonnan felújított épülete, mely 2024 februárjában nyitotta meg kapuit. Az ingatlan tulajdonosa az egyetemet fenntartó Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány, amely irányította a campusfejlesztési folyamatot. A fejlesztés alapja egy közel egy éves közösségi tervezési folyamat volt, amelynek keretében az egyetemi polgárok megfogalmazták, milyen egy jövőorientált campus. A tervezés eredménye egy campus-vízió és szakmai program lett, ami alapját adta az építészeti beruházásnak.
A komplexum zöld elvek alapján épült, az új épületburokkal és egyéb, passzív tervezési eszközök alkalmazásával jelentősen sikerült csökkenteni az épület fűtési és hűtési energiaigényét.
A parkoló méretét csökkentették, cserébe egy 170 kerékpár tárolására alkalmas tárolót alakítottak ki. Az épülethez tartozik továbbá egy 1,1 hektáros, biodiverz park is, melynek öntözésigénye alacsony, a burkolt felületek mindössze a terület negyedét teszik ki.
Az Év Jó Ügye: Auchan Magyarország edukációs projektek: Okostányér, GYERE Program, Miből Mennyit Egyek
Az Auchan Magyarország a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségével együttműködve hirdette meg az OKOSTÁNYÉR® Országos Diák Tudáspróbát, amelynek elsődleges célja az egészséges táplálkozás és az aktív életmód népszerűsítése volt.
Az Auchan Alapítvány és az MDOSZ együttműködése sokrétű és több éves. Az MDOSZ GYERE® – Gyermekek Egészsége Programja a helyi közösségek összefogásával szeretné visszaszorítani a gyermekkori elhízást. A program 24 magyar település általános iskolájában indult el 2022 elején.
Az Év Zöld Példaképe: Illésné Szécsi Ilona (MEHI projektvezetője)
Szécsi Ilka 2020 őszén kezdett a MEHI-ben, ahol előbb felépítette, majd az utóbbi egy évben vezette is a RenoPont lakossági felújítási tanácsadó hálózatot. Az irodák ingyenes tanácsadást nyújtanak azok számára, akik otthonuk felújításán gondolkoznak. Ilka működteti a RenoPont szervezetét, a saját és az önkormányzatokkal közös franchise irodákat, összefogja a tanácsadói közösséget. Végigkövette, javaslatokkal segítette az Otthonfelújítási Program kialakítását és elindítását. A RenoPontokat felkészítette az Otthonfelújítási Programra, hogy segíthessék a pályázat iránt érdeklődőket.
Forrás és nyitókép: Portfolio
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!