Idegen fiókák a fészekben

A természet tele van lenyűgöző túlélési stratégiákkal, melyek közül az egyiket néhány rafinált madárfaj alkalmazza a saját fiókák felneveléséhez. Cikkünkben a fészekparazitizmus jelenségét mutatjuk be.
A költésparazitizmus vagy fészekparazitizmus egy különleges szaporodási módszer, mely során bizonyos madárfajok más madarak fészkébe rejtik el a tojásaikat, hogy azok kiköltsék és sajátként gondozzák az utódaikat.
Létezik valódi, azaz obligát és fakultatív fészekparazitizmus is. Előbbinél a parazita madarak sosem raknak saját fészket, és minden tojásukat gazdamadarak fészkébe rakják le. Utóbbinál saját fészket is raknak, ám ha lehetőségük van rá, 1-2 tojást elhelyeznek más fészkekben is.
Lenyűgöző praktikák a fiókák világában
A gazdamadarak természetesen önszántukból nem fogadják tárt karokkal az illetéktelen behatolókat, így a parazita madarak egészen elképesztő módokon csempészik be a „kakukktojásokat”. Van, hogy csak egyszerűen kifigyelik, mikor marad üresen a fészek, de akadnak olyanok is, akik szétdúlják a gazdamadár eredeti fészkét, amelyek így kénytelenek újat építeni, ahová már a parazita madár helyezi bele a tojását.

Fotó: Canva
A tojás lerakási ideje is jóval gyorsabb a fészekparazita madarak esetében, így elég csupán néhány percre őrizetlenül hagyni egy fészket, és máris egy tojással több lesz benne. A tojások sokszor megszólalásig hasonlítanak a gazdamadáréhoz, de még így is akad olyan tojó, aki biztosra megy: kapásból kilök párat az ottlévőkből, vagy akár az eredeti tojásokat kilyukasztva gondoskodik arról, hogy biztosan ne legyen vetélytársa az ő utódjának.
Hamar kelnek, erőszakosak, gyorsan nőnek ezek a fiókák
A fészekparazita madarak fiókái sok esetben rövidebb inkubációs idővel rendelkeznek, mint a gazdamadár fiókái, vagyis hamarabb kelnek ki, ezzel helyzeti előnybe hozva magukat. Emellett sokkal gyorsabban fejlődnek, így hamar jelentős méretbeli különbség alakul köztük és az eredeti lakók között. Ráadásul nagyra tátott csőrükkel hangosabban és gyakrabban követelik a táplálékot, ezáltal a szegény megtévesztett szülők nekik adják a táplálék nagy részét.
Már a tojásban edzenek a fiókák
És ha a fent felsorolt számos praktika nem lenne elég, egy kutatásból az is kiderült, miszerint a fészekparazita madarak tojásaiban fejlődő embrió már a kikelése előtt „gyúr” (aktívabb embrionális mozgást végez), így sokkal erősebb és izmosabb fióka válik belőle. Ennek köszönhetően képes már pár napos korában kilökni a fészekből a többi tojást, illetve a már kikelt többi fiókát.

Fotó: Canva
A fészekparaziták hazai képviselője
Valószínűleg senkinek sem kell bemutatni a kakukkot, mely gyakori fészkelő madarunk. Testhossza körülbelül 32-34 centiméter, szárnyfesztávolsága 55-60 centiméter, súlya 95-140 gramm (a hímek nagyobbak). Színe kékes-szürkés, nyaka világosabb, hasa pedig a ragadozó madarakhoz hasonlóan sávozott. Hosszútávú vonuló, a telet Afrika trópusi, szubtrópusi területein tölti. Hernyókkal és kifejlett ízeltlábúakkal táplálkozik.
A kakukknak számos gazdamadara van, közel ötven madárfaj fészkében találtak már kakukktojást vagy kakukkfiókát. Hazánkban elsősorban a vörösbegyre és a nádirigóra bízza az utódai felnevelését. Tojását általában kis létszámú, 1-3 tojásból álló fészekbe csempészi be, kifigyelve, hogy mikor távozik onnan a gazdamadár. Egyes nézetek szerint a ragadozó madárhoz való kinézete is segíti a kakukkot abban, hogy egy rövid időre elijessze az eredeti lakókat.
Kiemelt kép: Canva
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol a cuki fiókákról és az idegen fiókákról?
https://www.facebook.com/greenponthu
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!