A kerti tó jóval több mint dekoráció!

Kerti tó: manapság már számos családi ház kertjében található kisebb vagy nagyobb, persze mesterséges. Ezeket általában esztétikai célból építik tulajdonosaik, hogy idilli hangulatot teremtsenek otthonaikban. Ám e tavacskák jóval fontosabbak, mint gondolnánk.
Kerti tó, azaz ökológiai egyensúly és biodiverzitás
Hazánkban mára a vizesélőhelyek 90% eltűnt, és a megmaradtak jelentős része sincs jó állapotban. Éppen ezért kiemelkedően fontosak a kerti tavak az ökoszisztéma szempontjából, ugyanis kiváló és változatos élőhelyet jelentenek számos (sokszor védett) élőlény számára. Kétéltűek, vízi bogarak, szitakötők, madarak, hasznos vízinövények színesíthetik a kertünk és a lakókörnyezetünk flóráját és faunáját, ezzel növelve a biológiai sokféleséget, és segítve az ökológiai egyensúly fenntartását.
Különleges mikroklímát ad a kerti tó
A kerti tavak nemcsak a biodiverzitásnak kedveznek, hanem javítják a mikroklímát is. A víz párolgásának köszönhetően jobban fejlődnek a tó környezetében lévő növények is, valamint a megfelelő méretű vízfelület enyhítheti a nyári kánikulában kialakuló hősziget-effektust is.

Természetes trágyaként is funkcionál
Még egy ok a kerti tó mellett, hogy a tóban található szűrőberendezésből kikerülő iszap tele van olyan szerves anyagokkal, mint például halürülék, korhadó levelek és különböző növényi részek. Ez pedig kiválóan felhasználható természetes trágyaként a gyep, a virágágyás vagy a konyhakert tápanyag-utánpótlására.
Különleges halak helyett inkább a kétéltűeket részesítsük előnyben
A legtöbben a színpompás halak látványa miatt létesítenek tavat a kertjükbe, ám ha igazán környezettudatosak szeretnénk lenni, illetve valóban az ökoszisztéma és a biodiverzitás segítése a cél, akkor az egzotikus, érzékeny halfajok telepítése helyett inkább törekedjünk arra, hogy minél több élőlény számára alkalmas élőhelyet teremtsünk.
Ezért fontosak a békák
Sajnos sokan idegenkednek a kétéltűektől, pedig a jelenlétük az élővilágban – és a kertünkben is – elengedhetetlen. Az ebihalak megtisztítják a vizet az algáktól, valamint számos élőlénynek táplákul szolgálnak. A kifejlett egyedek pedig elképesztően sok rovart (köztük igen sok kártevőt is) elfogyasztanak. Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy egyetlen varangy három hónap alatt akár 10000 darab rovart is megehet!

A legkisebb is számít
Bár a megfelelő ökológiai egyensúly kialakulásához legalább 10m2 területű, a legmélyebb pontján 120cm mélységű tó az ideális, már akkor is sokat tehetünk a kétéltűekért, ha ennél kisebb tavacskát tudunk csak kialakítani. Ezesetben építhetünk például mocsárkertet, amely akár már 1m2-es vízfelülettel, és mindössze 10-30 centiméteres mélységgel is kiváló élőhelye lehet a hasznos kétéltűeknek.
Plusz előny: a mentális feltöltődés
A kerti tó közelebb hozza a természetet, a víz csobogása, a benne lakó halak, a vízparton pihenő szitakötők vagy az inni érkező madarak látványa csökkenti a stresszt, és lelkileg feltölti az embert. A kerti tó partján csendben ücsörögni vagy könyvet olvasni igazi felüdülést nyújt a rohanó, dolgos mindennapokban.
Kiemelt kép: Unsplash
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!