Klímaszorongás: íme korunk legújabb pszichikai betegsége

Mi is az a klímaszorongás? Egy új népbetegség lehet! Fotó: Freepik

A klímaszorongás fogalma egyre többször kerül elő a közbeszédben, mégis sokan csak érintőlegesen hallottak róla, különösen azok, akik kevésbé követik a fenntarthatósággal kapcsolatos híreket. Azok számára, akik elkerülik ezt a témát, talán kevesebb stresszt jelent a bolygó jövőjének kilátástalansága – de vajon valóban megengedhetjük magunknak, hogy ne foglalkozzunk ezzel a mindannyiunkat érintő problémával?

Kezdjük azzal, mi is az a klímaszorongás?

A klímaszorongás, más néven ökoszorongás vagy öko-stressz, a klímaváltozás és a környezeti problémák által kiváltott érzelmi reakció, amely félelmet, aggodalmat és tehetetlenséget okozhat. Bár nem hivatalos orvosi diagnózis, intenzív pszichológiai válaszként jelenhet meg a környezeti válságokra, és súlyos esetekben mentális egészségügyi problémákhoz vezethet, ha nem kezelik megfelelően.

A klímaszorongás terjedése

Az elmúlt években a klímaszorongás egyre elterjedtebbé vált világszerte. Egy Yale Egyetemi kutatás szerint az amerikaiak jelentős része nyugtalanítónak találja a klímaváltozás jelenlegi és várható hatásait. Magyarországon a Publicus Intézet 2024 novemberében végzett felmérése alapján a lakosság 87%-a közvetlenül érzi a klímaváltozás negatív hatásait, mint például a forró nyarakat és a szélsőséges időjárási jelenségeket.

Fiatalok és a klímaszorongás

A fiatal generációk különösen érzékenyek a klímaváltozás fenyegetésére. Az UNICEF Magyarország korábbi kutatása szerint a hazai fiatalok csaknem 60%-a félelmet és aggodalmat, harmaduk pedig kimondottan dühöt érez a klímaválsággal kapcsolatban. Továbbá 53%-uk tehetetlenséget él át, míg mindössze 9% érzi magát nyugodtnak a témában.

Ezek az érzések leginkább a fiatalok, a gyermeket vállalni készülő nők és a várandós anyák körében jellemzők, akik közül sajnos egyre többen már a gyermekvállalást is elutasítják a súlyosbodó klímaválság miatt.

A klímaszorongás nemek közötti különbségei

Érdekes módon a klímaszorongás nagyobb arányban érinti a nőket. Egy korábbbi brit felmérés szerint a nők 45%-a, míg a férfiaknak csak 36%-a számolt be magas szintű klímaszorongásról. Ennek egyik oka, hogy a klímamigráció által érintett emberek 80%-a nő. Sok nő döntéseiben – különösen tehát az említett gyermekvállalás terén – meghatározó szerepet játszik a klímaváltozás.

Hogyan küzdjünk a klímaszorongás ellen?

Dr. Máté Zsuzsanna pszichológus egyik korábbi nyilatkozata szerint a klímaszorongást pozitív irányba is fordíthatjuk. Fontos, hogy reményt találjunk a természet megújulásában és aktívan tegyünk a környezetvédelemért.

Ennek érdekében:

Töltsünk több időt a természetben, hogy kapcsolatot építsünk vele.

Osszuk meg ismereteinket, hogy másokat is edukáljunk és cselekvésre ösztönözzünk.

Folytassunk környezetbarát életmódot, például szelektív hulladékgyűjtéssel, víztakarékossággal vagy kerékpározással.

A környezeti pusztulás megállítása érdekében elengedhetetlen, hogy tanuljunk a múlt hibáiból és változtassunk szokásainkon.  
A klímaszorongás tehát nemcsak személyes érzelmi reakció, hanem társadalmi és kulturális jelenség is, amely hosszú távon komoly hatást gyakorolhat a következő generációk életére és döntéseire.

*

KAPCSOLÓDÓ CIKK és Green.hu PODCAST adás az alábbi címsorra, vagy lentebb kattintva érhető el, de klímaszorongóknak nem ajánljuk a meghallgatását 🙂

Gelencsér András lesújtó véleménye a fenntarthatóságról – Green.hu exkluzív podcast

Idézet a Green.hu fenti podcastjából:

„Nem is az a gond, hogy el vagyunk késve, hanem az, hogy rossz irányba megyünk. A jelenlegi irány egyszerűen értelmezhetetlen. Ha megnézzük a párizsi klímaegyezményt, amely az üvegházhatású gázok kibocsátásának a korlátozásáról szól, akkor azt látjuk a valóságban, hogy ezek nem valósulnak meg, sőt, folyamatosan nő a kibocsátás”

*

A klímaszorongás intő tünetei

A klímaszorongás fizikai és mentális tüneteket okozhat, például ingerlékenységet, alvászavart, étvágytalanságot, koncentrációs nehézségeket, gyengeségi rohamokat, pánikrohamokat, izomfeszültséget és izomrángást. Egy 2022-es tanulmány szerint az amerikaiak 70%-a álmatlanságot tapasztal a klímaváltozással kapcsolatos szorongások miatt. Egyéb tünetek közé tartozik a reménytelenség, az erőtlenség érzése, a probléma elkerülése, valamint a túlterheltség és fulladás érzése.

Kezelés, válaszok

A terapeuta első lépése a klímaszorongás kezelésében annak felismerése, hogy a valós körülmények miatti félelem nem kóros. A klímaszorongás normális reakció, és a terapeutáknak komolyan kell venniük a kliensek félelmeit.

Nem klinikai kezelések, csoportos munkalehetőségek és önsegítő könyvek is segíthetnek. Az egyéni cselekvések hatékonyságáról szóló információk csökkenthetik a klímaváltozással kapcsolatos félelmet és motiválhatják a fenntarthatóbb döntések meghozatalára.

Egyéni cselekvés hatékonysága: az egyéni lépések megtétele csökkentheti a szorongást, mivel személyes felhatalmazottságot és közösségi kapcsolatot nyújt. Fontos az érzelmi reziliencia építése is, hogy elkerüljük a kiégést.

 

A nyitó fotó illusztráció – forrás: Unsplash – free

*

Kérjük írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol a klímaszorngás jelenségéről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

 

Kapcsolódó