Kollagén: csodaszer vagy divathóbort?

kollagén
A szépségipar és az egészségtudatos életmód világában kevés olyan népszerű összetevő létezik, mint a kollagén. De mire jó valójában és tényleg kell pótolni?

Az utóbbi években elárasztották a piacot a kollagénporok, -kapszulák és -italok, azt ígérve, hogy fiatalos bőrt, egészséges ízületeket és erős körmöket biztosítanak. De valóban csodaszer a kollagén, vagy csak egy újabb, jól felépített marketingfogás? Tudományos bizonyítékok támasztják alá a hatékonyságát, vagy inkább a placebohatás és a reklámok ereje dominál?

Mi is az a kollagén, és miért fontos?

A kollagén egy fehérje, amely a bőr, az inak, az ízületek, a porcok és a csontok egyik fő alkotóeleme. A szervezet természetes módon állítja elő, és több mint 28 különböző típusa ismert, amelyek közül a legfontosabbak:

  • I-es típus – a bőrben, csontokban és inakban található, ez a legelterjedtebb
  • II-es típus – a porcok fő alkotóeleme
  • III-as típus – a bőr és az érfalak szerkezetét támogatja

A kollagén biztosítja a szövetek rugalmasságát és ellenálló képességét.

Fiatal korban a szervezet hatékonyan termeli, de 25 éves kor után a kollagénszint csökkenni kezd,

és ez a folyamat az öregedéssel egyre gyorsul. Ennek következménye a ráncok megjelenése, a bőr megereszkedése, az ízületi problémák és a csontok gyengülése.

Valóban csodaszer? Mit mond a tudomány?

A kollagént tartalmazó étrendkiegészítők népszerűsége azzal a reménnyel párosul, hogy segítenek a bőr feszességének megőrzésében, az ízületek védelmében és az egészséges haj növekedésében. De vajon valóban így van?

Kollagén és a bőr

Több tudományos vizsgálat is kimutatta, hogy a kollagénpeptidek rendszeres fogyasztása javíthatja a bőr hidratáltságát és rugalmasságát. Egy 2019-es tanulmány szerint 8 hétig tartó kollagénfogyasztás után a résztvevők bőrének rugalmassága és nedvességtartalma jelentősen javult. Fontos azonban megjegyezni, hogy a kollagén felszívódása és hasznosulása egyénenként eltérő lehet.

Kollagén és az ízületek

A sportolók és az idősebb korosztály számára különösen fontos a II-es típusú kollagén, amely segíthet az ízületek egészségének megőrzésében. Egyes kutatások szerint a napi 10 g hidrolizált kollagén fogyasztása csökkentheti az ízületi fájdalmakat és segítheti a porcszövetek regenerációját.

Haj, körmök és csontok

A kollagénpótlás serkentheti a keratin termelődését, ami hozzájárulhat az erősebb haj és körmök kialakulásához. A csontok esetében pedig a kollagén szerepet játszik a csontsűrűség fenntartásában, ezért különösen a menopauza utáni nőknek lehet hasznos.

Bár a tudományos eredmények ígéretesek, fontos megjegyezni, hogy a kollagént nem csodaként kell kezelni. Az étrend-kiegészítők önmagukban nem képesek visszafordítani az öregedést vagy meggyógyítani a sérült porcokat – de támogathatják a szervezet természetes folyamatait. A hatékonyság nagyban függ az életmódtól, az étrendtől és az egyéni genetikai adottságoktól.

Kollagén a szépségiparban

Számtalan bőrápolási termék tartalmaz kollagént vagy kollagénserkentő összetevőket, amik feszesebb bőrt ígérnek. találhatunk kollagénes krémeket, szérumokat vagy kollagénes fátyolmaszkot, de azt érdemes tudni, hogy

a külsőleg alkalmazott kollagén nem képes a mélyebb bőrrétegekbe jutni, mivel a molekulák túl nagyok.

Ezek a termékek inkább hidratáló hatásúak, de nem pótolják a szervezet saját kollagéntermelését.

A kollagént a plasztikai beavatkozásoknál is alkalmazzák kollagéntöltések és injekciós kezelések során, de manapság hatásosabb a bőrfiatalító kollagén-indukciós terápia, amikor a szervezet saját kollagéntermelését serkentik lézerrel, miktotűkkel vagy rádiófrekvenciával.

Helyileg is alkalmazható a kollagén, de kevésbé hatásos. Fotó: Freepik
Helyileg is alkalmazható a kollagén, de kevésbé hatásos. Fotó: Freepik

Hogyan és mikor érdemes pótolni a kollagént?

A kollagént legjobb természetes forrásokból bevinni. Sok étel tartalmaz kollagént, többek közt a csontleves, a hal és tengeri herkentyűk, a tojásfehérje vagy a C-vitaminban gazdag ételek (citrusfélék, paprika).

Magas kollagéntartalommal bír az egyszerű zselatin is, ezt is fogyaszthatjuk.

Sokan az ételek helyett az étrend-kiegészítőket választják, azonban nem mindegy, hogy milyet szedünk. Alapvetően az alábbiakkal találkozhatunk:

  • Hidrolizált kollagén (kollagén peptidek) – könnyen felszívódik
  • II-es típusú kollagén – ízületek egészségére specializált
  • Kollagén italok és porok – könnyen keverhetők italokba

A hatékonyság érdekében érdemes C-vitaminnal együtt szedni, mivel ez segíti a felszívódását.

A kollagénpótlás elsősorban az idősebb korosztálynak ajánlott a csontok, ízületek védelméért, illetve a bőr feszességéért. A menopauza után lévő nőknek kiemelten javasolt, mert náluk gyakran jelentkezik csontritkulás. Valamint

nélkülözhetetlen a kollagén a sportolóknak és aktív életmódot folytatóknak, az ízületek védelmére.

A kollagén tehát nem „csodaszer”, de tagadhatatlanul fontos a szervezet számára. A megfelelő étrend és kiegészítők kombinációjával valóban hozzájárulhatunk a fiatalos külső és az egészséges mozgásszervi rendszer fenntartásához.

Nyitókép: Freepik

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó