Légtisztító szobanövények: tényleg segítenek?

A szobanövények légtisztító hatása sokakat foglalkoztat. Akár az otthonunkban, akár az irodai környezetben problémát jelenthet a beltéri levegő szennyezettsége. Kutatások szerint a szobanövények sikeresen vehetik fel a harcot a szennyező anyagok és káros vegyületek ellen. Vagy mégsem?
Mitől lehet szennyezett a lakásunk levegője?
A festékek, bútorok és elektromos berendezések különböző vegyi anyagokat bocsátanak ki, illetve akár nagyobb mennyiségben jelen lehet a városi levegő egyik fő szennyezőjének számító nitrogén-dioxid is. Ezek az anyagok rövidebb és hosszabb távon is igen károsak lehetnek az egészségre: a szem, orr, száj, fül, bőr irritációjától a légzőszervi megbetegedéseken át akár a bizonyos daganatos betegségek kialakulását is okozhatják.
A szobanövények, mint természetes légtisztítók
A NASA 1989-es „Clean Air Study” tanulmánya szerint bizonyos szobanövények képesek kiszűrni az olyan káros anyagokat a levegőből, mint például a formaldehid, benzol és triklór-etilén. Az Air Quality, Atmosphere & Health folyóiratban megjelent tanulmány szerint pedig a beltéri cserepes növények csökkentik a zárt térben lévő nitrogén-dioxid mennyiségét.
Szobanövények: a valóság ennél bonyolultabb
Bár a fenti kísérletek valóban megtörténtek és az eredmények is vitathatatlanok, ám ezek mind laboratóriumban, ellenőrzött körülmények között zajlottak. Sajnos viszont az épületek igencsak különböznek a tanulmányokhoz használt zárt kamráktól, így a növények jótékony hatásának mértéke igencsak függ terek méretétől és szellőzésétől.

Fotó: Canva
A kísérletek során a növényeket egy köbméteres, vagy még kisebb méretű, teljesen zárt tartályba helyezték, amelybe egyetlen VOC-t, azaz a levegőben szálló illékony szerves vegyületet fecskendeztek, majd több órán vagy napon keresztül vizsgálták annak bomlását.
Rengeteg szobanövény kellene
Nemrég a Drexel Egyetem kutatásából azonban az derült ki, hogy a bármennyire is nagyszerűek és dekoratívak a cserepes növények a szobában vagy bármilyen beltéri helyiségben, igazából nem tisztítják meg elég gyorsan a beltéri levegőt ahhoz, hogy kimutatható hatással legyen annak minőségére.
A kutatók azt is kiszámolták, hogy ahhoz, hogy felvegyék a versenyt egy épület légkezelő rendszerének levegőtisztító képességével, vagy akár csak néhány nyitott ablakkal, négyzetméterenként legalább 100 növényre lenne szükség – ekkora mennyiségnél azonban már nem tudnánk lépni sem a szobában.

Fotó: Canva
Miért legyenek mégis otthon szobanövények?
Túl azon, hogy otthonosabbá, szebbé teszik a környezetünket, a cserepes növények számos jótékony hatással vannak ránk:
- növelik a produktivitást és segítenek a koncentrációban,
- csökkentik az irodai megbetegedések számát,
- javítják az iskolai teljesítményt,
- növelik a tűrőképességünket és a fájdalomküszöbünket,
- javítják a hangulatunkat,
- növelik az otthonunk komfortját,
- rendszeres elfoglaltságot jelent a róluk való gondoskodás.
Érdemes tehát minél több növénnyel körbevennünk magunkat nemcsak a kertünkben, hanem a lakásunk minden helyiségében is, de szellőztessük gyakran a szobákat, illetve városi, erősen szmogos környezet esetén használjunk HEPA-szűrős légtisztítót.
Kiemelt kép: Canva
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!