Magyar fiatalok sikere a 65. London International Youth Science Forumon (LIYSF)

Az idei, 2024-es LIYSF résztvevői - fotó: LIYSF 2024 Facebook oldala

Magyar fiatalok a 65. London International Youth Science Forumon (LIYSF) július 24. és augusztus 7. között mutatkoztak be. Zöldenergia projekt is volt a tarsolyukban.

Magyar fiatalok mutatkoztak be a brit főváros tudományos életében: itt került sor ugyanis a világ egyik legrangosabb tudományos eseményének, a London International Youth Science Forum (LIYSF) 65. alkalommal történő megrendezésére.

A rendezvény helyszíne ezúttal is az Imperial College volt, amely a tudományos élet egyik központja Londonban. Az esemény célja, hogy a világ minden tájáról érkező tehetséges fiatalokat összehozza, hogy megoszthassák egymással tudományos kutatásaikat, ötleteiket, valamint kapcsolatokat építsenek ki jövőbeli együttműködések céljából.

Magyar fiatalok a LIYSF-en a MISZ színeiben

A 2024-es LIYSF különösen jelentős volt Magyarország számára, hiszen hazánkat két kiváló fiatal kutató képviselte. A Magyar Innovációs Szövetség delegáltjaként Lakatos Attila, a Győri Szakképzési Centrum Jedlik Ányos Gépipari és Informatikai Technikum diákja is részt vett a fórumon. Attila a 32. Országos Tudományos és Innovációs Olimpián (OTIO) III. díjat nyert el „Épületenergetikai felmérő robot – HEAT SPOTTER 3.0” című munkájával, melynek eredményeit nagy érdeklődés övezte a fórumon.

Attila a Science Bazaar nevű egyestés workshopon mutatta be legújabb projektjét, a „Modulrendszerű multifunkcionális robot: Moduliser” című fejlesztést (képünkön), amely innovatív megoldásokat kínált különféle ipari és tudományos alkalmazásokhoz.

Lakatos Attila és a Modulrendszerű multifunkcionális robot, a Moduliser nevű fejlesztése - fotó: MISZ
Lakatos Attila és a Modulrendszerű multifunkcionális robot, a Moduliser nevű fejlesztése – fotó: MISZ

A bemutató nagy sikert aratott, és több nemzetközi diák és kutató is érdeklődött a projekt iránt, különösen annak moduláris felépítése és multifunkcionális használhatósága miatt.

A magyar fiatalok akku-technológiákat is kutatnak

A kéthetes fórumon részt vett Raposa Bálint is, aki szintén kiemelkedő eredménnyel zárta a 33. OTIO-t, ahol II. díjjal jutalmazták a „Szén-aerogélek lítium-levegő akkumulátorban történő alkalmazása” című projektjét. Bálint meghívást kapott a LIYSF főszervezőjétől, ami külön elismerésnek számított, és lehetőséget adott számára, hogy bemutassa kutatási eredményeit a világ legtehetségesebb fiatal kutatói előtt.

A fórum alatt a résztvevők nemcsak bemutathatták saját kutatásaikat, hanem számos tudományos előadáson is részt vehettek, amelyeket világhírű tudósok és professzorok tartottak. Ezek az előadások betekintést nyújtottak a legújabb tudományos felfedezésekbe és kutatási irányokba, valamint inspirációt adtak a fiatal kutatók számára.

Raposa Bálint és Lakatos Attila - magyar fiatalok a londoni eseményen - fotó: MISZ
Raposa Bálint (jobbról) és Lakatos Attila – magyar fiatalok a londoni eseményen – fotó: MISZ

Mi is ez a tudományos terület a lítitum-levegő akkukkal?

A szén-aerogélek alkalmazása a lítium-levegő akkumulátorokban egy ígéretes kutatási irány, amely célja az akkumulátorok energiasűrűségének és hatékonyságának növelése. A lítium-levegő akkumulátorok (Li-air) a hagyományos lítium-ion akkumulátoroknál jóval nagyobb elméleti energiasűrűséggel rendelkeznek, mivel az oxigént, mint katódanyagot használják, amelyet a levegőből vesznek fel. Ez az elméletileg „kimeríthetetlen” oxigénforrás jelentős potenciált kínál a hosszabb üzemidejű és nagyobb kapacitású energiatárolók fejlesztésében.

A szén-aerogélek olyan rendkívül porózus, könnyű és nagy felületi területű anyagok, amelyek ideálisak lehetnek a Li-air akkumulátorok katódjának anyagaként. A szén-aerogélek finoman hangolt pórusszerkezete lehetővé teszi az oxigén hatékony szállítását és a lítium-peroxid (Li2O2) hatékony tárolását, ami kulcsfontosságú a lítium-levegő akkumulátorok működésében. A Li2O2 a lítium és az oxigén reakciójából keletkezik az akkumulátorban, és energiát tárol, amit később felszabadítanak a kisütés során.

A szén-aerogélek különleges tulajdonságai, mint például a nagy vezetőképesség és a kémiai stabilitás, hozzájárulnak az akkumulátorok teljesítményének és élettartamának növeléséhez. Ezen anyagok finoman hangolható porozitása és felépítése révén minimalizálhatók a nemkívánatos mellékreakciók, amelyek általában csökkentik az akkumulátorok hatékonyságát és ciklusállóságát.

Összességében a szén-aerogélek alkalmazása a lítium-levegő akkumulátorokban nemcsak a nagyobb energiasűrűség eléréséhez járul hozzá, hanem a fenntartható energiatárolási megoldások irányába mutat, amelyek csökkenthetik a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget.

Magyar fiatalok és a brit tudományos kulturális élet

Folytatva a londoni történetet: a program nemcsak a tudományról szólt, hanem kulturális élményeket is nyújtott a résztvevőknek. A szervezők gondoskodtak arról, hogy a diákok megismerhessék a brit kultúrát és történelmet is. A résztvevők ellátogattak London híres múzeumaiba, mint például a Science Museum és a Natural History Museum, valamint felfedezték a brit főváros nevezetességeit, köztük a Hampton Court Palace-t, a Tower of Londont és a Buckingham Palace-t is. A kulturális programok között színházi előadások és fakultatív kirándulások is szerepeltek, amelyek tovább gazdagították a diákok élményeit.

A 65. LIYSF nemcsak a tudományos felfedezések és nemzetközi kapcsolatok építésének helyszíne volt, hanem életre szóló élményekkel is gazdagította a résztvevőket. A magyar fiatalok sikerei és a fórumon szerzett tapasztalataik bizonyították, hogy a hazai tehetségek méltó helyet foglalnak el a nemzetközi tudományos közösségben.

A nyitófotó  az LIYSF 2024-es csapatát muttja (forrás: a LIYSF Facebook oldala)

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy ön mit gondol a magyar fiatalok sikereiről?

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó