Négy magyar helyszín felkerült a Green Destinations Top 100-as listájára
A Green Destinations szervezet évről évre összegyűjti azokat az innovatív és hatékony turisztikai kezdeményezéseket, amelyek a fenntarthatóbb globális fejlődés érdekében jöttek létre.
A fő szempontok a környezetvédelem, a társadalmi egyenlőség, a kulturális örökség megőrzése és a gazdasági életképesség.
Idén 170 desztináció, ezen belül 65 európai térség versenyzett azért, hogy a közelmúltban megvalósított fenntarthatósági projektje felkerüljön a Green Destinations Top 100 Stories listájára.
A pályázatokat a Green Destinations Top 100 csapata, térségi szakértők, valamint a Green Destinations által koordinált Green Destination-partnerek értékelték. Az október 15-én tartott díjkiosztó gálán kiderült: a 45 induló országból végül csak 32 képviseltetheti magát a top 100-as listán – Magyarországnak azonban 4 projektje is a díjazottak között van, ezek pedig:
Veszprémben a Gyárkert Kultúrpark
Tokaj-Hegyalján egy gólyákat bemutató látogatóközpont
Sárváron a GoGreenSárvár webes alkalmazás
Esztergomban egy termelői piac
Mivel érdemelték ki a Green Destinations címet a magyar helyszínek?
Veszprém a 2023-as Európa Kulturális Fővárosa évre megvalósított programjával került a díjazottak közé. Ezen belül a Gyárkert KultúrParkot ismerték el, ami a Balatoni Bútorgyár egykori telephelyén jött létre. Az 5000 fő befogadására képes rendezvényhelyszínt egy 2 hektáros terület rehabilitálásával hozták létre. A vendégek a gasztronómia helyi szereplőivel találkozhatnak a Gyárkertben, mivel tucatnyi veszprémi vendéglátóhely települ ki egy-egy rendezvény alkalmával.
A Gyárkert KultúrPark területén található a Közösségek Kertje. A növényládákból felépített installáció a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa programban részt vevő 116 település összefogásának állít emléket. A településeket a növényládákban elhelyezett facsemeték szimbolizálják.
Tokaj-Hegyalja Green Destinations címet elnyert mintaprojektje Bodrogkeresztúrhoz kapcsolódik, aminek ismert nevezetessége volt Fülöp, a gólya, aki éveken keresztül télen sem költözött el a településről – végül egy villanyvezetéknek repülve lelte halálát. Ez indította el azt a folyamatot, amelynek keretében a településen a légvezetékek földkábelbe kerültek, elkészült egy, a gólyákat bemutató látogatóközpont, és mára az aktív turizmust szolgáló táborhely és sportprogramok, valamint madárgyűrűző és egyéb természetvédelmi projektek hívják fel a figyelmet a gólyákra a térségben.
Esztergom sikere a helyi termelői piachoz kötődik: a piac nem csupán a környék helyi termelői számára biztosít értékesítési lehetőséget, hanem a lakosokat és a turistákat egyszerre szolgálja ki. Az esztergomi városnéző kisbuszok segítségével időről időre transzfert biztosítottak a helyi idős embereknek a piacon való vásárláshoz, míg a turisták számára tematikus piaci programokat szerveztek, amelyek centrumában a lokális alapanyagok, termékek, a rövid beszállítói láncok kialakítása és a helyi vállalkozások egyediségének a bemutatása állt.
Sárvár a GoGreen projektjével érdemelte ki a Green Destinations elismerését: a gogreen.sarvar.hu címen elérhető webes alkalmazáson a látogatóknak csak a Zöld ötlet generálása gombra kell kattintani, és máris kapnak egy, az utazáshoz kapcsolódó GoGreen-tippet. Az elkötelezett zöld utazók akár meg is oszthatják a tippeket a közösségi médián keresztül.
Forrás: Green Destinations és az Index cikke.
Nyitókép: veszpreminfo.hu
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témáról!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!