Örökké élni!? Az új Netflix filmen Bryan Johnson, aki sohasem halna meg!
A Netflix egy durva filmmel jelentkezett az új évben. Bryan Johnson: Az ember, aki örökké élni akar címmel igen döbbenetes dokumentumfilm részleteivel jelentkezünk. Ismeri a figurát? Nem midennnapi ember, minden létező táplálékkiegészítőt beszed (napi több mint 100 félét!) és minden egzotikus terápiát kipróbál, ami meghosszabbíthatja az életét, szinte szektát is szervezett a témában maga köré. Évente körülbelül 2 millió dollárt (800 millió forintot) költ különböző anti-aging kezelésekre és technológiákra!
Bryan Johnson: Az ember, aki szembeszáll az idővel
A technológiai világban időről időre felbukkannak olyan úttörők, akik nem csupán a jelen kihívásaira keresnek megoldásokat, hanem a jövő határait is feszegetik. Bryan Johnson, amerikai tech vállalkozó, pontosan ilyen személyiség. Az ő rendkívüli életútját és az öregedés megállítására tett erőfeszítéseit mutatja be a Netflix új dokumentumfilmje, a „Bryan Johnson: Az ember, aki örökké élni akar”.
Ki is az a Bryan Johnson?
Bryan Johnson 1977. augusztus 22-én született Provo városában, Utah államban. Pályafutása során pedig számos jelentős vállalkozást alapított:
- Braintree: Egy online fizetési rendszerekkel foglalkozó cég, amely 2012-ben felvásárolta a Venmo-t, majd 2013-ban a PayPal 800 millió dollárért megvásárolta az egyesült vállalatot.
- Kernel: Olyan eszközöket fejlesztő vállalat, amelyek képesek az agyi aktivitás monitorozására és rögzítésére.
- OS Fund: Egy kockázati tőkealap, amely áttörést jelentő technológiákba fektet be.
A Netflix dokumentumfilm: „Bryan Johnson: Az ember, aki örökké élni akar”
A Chris Smith rendezésében készült dokumentumfilm 2025. január 1-jén debütált a Netflixen. A film részletesen bemutatja Johnson extrém anti-aging törekvéseit, amelyek célja az öregedési folyamat visszafordítása és az emberi élet meghosszabbítása.
Hosszú élettartam projektje: a Blueprint
Bryan Johnson a „Blueprint” nevű programján keresztül igyekszik visszafordítani az öregedést, amelynek főbb elemei:
Szigorú vegán étrend: naponta pontosan 1970 kalóriát fogyaszt, amely főként zöldségekből, diófélékből, magvakból és bogyós gyümölcsökből áll.
Kiterjedt orvosi monitorozás: több mint 100-féle étrenkiegészítőt szed naponta, és rendszeres orvosi vizsgálatokon vesz részt egészségi állapotának nyomon követése érdekében. Szed például metformin hatóanyagú cukorbetegség gyógyszert is, mert az állítólag megnöveli az élettartamot, pedig tudtommal nem is cukorbeteg!
Szigorú napi rutin: minden napja hajnali 4:30-kor kezdődik, és pontos időbeosztás szerint zajlik, beleértve a napi 60 perces edzést, amely erőnléti, kardió, rugalmassági és egyensúly gyakorlatokat is tartalmaz.
Közel évi egymilliárd forintnyit költ az egészségére: évente körülbelül 2 millió dollárt (800 millió forintot) költ különböző anti-aging kezelésekre és technológiákra.
Tudományos perspektíva
A dokumentumfilmben megszólaló hosszú élettartam szakértők vegyes véleményeket fogalmaznak meg Johnson módszereiről. Vadim Gladyshev, a Harvard professzora szerint Johnson „felhívja a figyelmet a területre”, de „szinte semmilyen tudományos hozzájárulása nincs”. Ezzel szemben a hosszú élettartam kutatók több mint 70%-a úgy véli, hogy Johnson pozitívan járul hozzá a tudatosság növeléséhez.
Személyes háttér
Johnson motivációját személyes tapasztalatai alakították:
Krónikus depresszió: Korábban súlyos depresszióval küzdött, amely arra ösztönözte, hogy életmódján változtasson.
Túlevés leküzdése: Korábbi rossz étkezési szokásait feladva szigorú diétát követ, hogy elkerülje az egészségkárosító hatásokat.
Családi kapcsolatok: Három gyermek édesapja, különösen szoros kapcsolatot ápol fiával, Talmage-dzsel, akivel közösen vesznek részt bizonyos egészségügyi protokollokban, például a többgenerációs plazmacserében.
Szélesebb körű hatás
A dokumentumfilm rávilágít a technológia, az egészség és a személyes optimalizáció metszéspontjára, miközben olyan kérdéseket vet fel, mint az élet értelme a fizikai létezésen túl, valamint az anti-aging technológiák lehetőségei és korlátai. A film végső soron azt sugallja, hogy bár Johnson halhatatlanság iránti törekvése lenyűgöző, az igazi beteljesülést az emberi kapcsolatok és a közösségi élmények nyújtják.
Kritikai fogadtatás
A „Bryan Johnson: Az ember, aki örökké élni akar” című dokumentumfilm nem csupán Johnson személyes utazását mutatja be, hanem szélesebb társadalmi diskurzust is generál az öregedés, a technológia és az emberi élet határainak kérdéseiről. Már a film bemutatása óta eltelt rövid idő alatt is számos vita és elemzés látott napvilágot, amelyek a hosszú élet iránti vágy etikai, tudományos és filozófiai aspektusait tárgyalják.
Bryan Johnson: az idő visszafordításának megszállottja
Bryan Johnson célja nem egyszerűen az élet meghosszabbítása, hanem biológiai életkorának radikális csökkentése. Míg kronológiai életkora jelenleg 47 év, elhatározta, hogy szervei és testfunkciói egy 18 éves fiatalember szintjén működjenek. Ez a törekvés túlmutat a hagyományos anti-aging megközelítéseken—nem csupán lassítani akarja az öregedést, hanem visszafordítani azt. Az eddig elért eredmények már most figyelemre méltóak:
a mérések szerint Johnson biológiai életkora 5,1 évvel fiatalabb a valós koránál. Szívének állapota egy 37 éveséhez hasonlítható, míg bőrének rugalmassága és állapota egy 28 éves emberé. Leglátványosabb eredménye talán tüdejének biológiai kora, amely mindössze 18 évet mutat: mintha soha nem hagyta volna el a fiatalságát. Veséinek artériái is fiatalabbak a koránál, mindössze 25 évesek.
Johnson évente tehát körülbelül 2 millió dollárt fordít a programra, amely több mint 30 orvosi szakember összehangolt munkáján alapul.
GREEN.HU vélemény:
Saját bevallása szerint a végső célja egyszerű: „nem akar meghalni.” Ez a kijelentés nem csupán ambícióját, hanem az emberi élet végességével szembeni kihívását is tükrözi. Az öregedés biológiai mechanizmusainak feltérképezése és megfordítása érdekében teljes életmódját tudományos ellenőrzés alatt tartja. Minden egyes sejtje, hormonja és szervrendszere szigorú monitorozás alatt áll. Johnson példája elvben inspiráló, ugyanakkor igen komoly kérdéseket is felvet: vajon meddig feszegethetők a biológiai határok, és milyen árat kell most dollárban, pár év múlva pedig egészségben (például a számos étrendkiegészítővel terhelt vese vagy a máj egészsége terén?) fizetni a fiatalság örök illúziójáért?
Forrás és további információk:
https://www.netflix.com/tudum/articles/dont-die-man-who-wants-to-live-forever
Fotó: Netflix
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!