Az olimpia újra rávilágít a klímaváltozás növekvő fenyegetésére
Elkezdődött a párizsi olimpia, ám a növekvő globális hőmérséklet egyre nagyobb aggodalomra ad okot, csakúgy, mint az elmúlt évtized során Pekingben, Tokióban, Pjongcsangban és Szocsiban rendezett játékok idején. Hogyan kavarja meg az olimpiákat, a sportolók és a nézők világát a klímaváltozás?
Olimpia dilemmák egy melegedő bolygón…
Az Olimpiai Bizottság és a leendő házigazdák számára egyre nagyobb kihívást jelent olyan helyszíneket találni, amelyek elég hidegek a téli eseményekhez, de nem túl melegek a nyári eseményekhez. Az utóbbi idők világversenyeinek perzselő hősége komoly egészségügyi és biztonsági aggodalmakat vetett fel a sportolók számára. Emellett kérdéseket vetett fel azzal kapcsolatban, hogy a nyári játékok vajon egy nap az őszi vagy tavaszi játékokká válhatnak-e.
„Rendkívül feltűnő, hogy mennyivel melegebb lett, és ez mennyivel nehezebbé teszi az edzést” – mondta Samuel Mattis, az amerikai atlétikai csapat diszkoszvetője, aki 15 éve űzi a sportot.
A franciaországi játékok előtt sportolók és tisztviselők egyaránt attól tartottak, hogy az országban megismétlődhet a tavalyi hőhullám, amely több ezer ember életét követelte. Néhány sportoló számára a játékok alatti hőhullámoktól való félelem új értelmet ad az olimpián való részvételhez.
Ez a dilemma messze túlmutat az olimpián, kihatva a sportolókra, edzőkre és nézőkre a teljes spektrumon, a profi és egyetemi szinttől kezdve a középiskolai és ifjúsági sportligákig.
Mindenütt veszélyeztetettek a sportolók, nem csak az olimpia kapcsán
„Nem csak az olimpikonok játszanak rendkívüli körülmények között” – mondta Madeleine Orr, az ontariói Torontói Egyetem sportökológiai docense és a „Warming Up: How Climate Change is Changing Sport” című könyv szerzője. „Ez minden sportoló helyzetére igaz a világ minden táján.”
Az olimpia közeledtével Orr és mások a figyelmet arra irányítják, hogyan növeli a klímaváltozás a veszélyeket minden sportoló számára.
„Nagyon bosszant, ha Párizs kapja az összes figyelmet a hőség miatt, és nem folytatunk érdemi beszélgetést a gyerekeink és sportolóink helyzetéről ezek után a játékok után” – mondta Orr.
Júniusban a Brit Fenntartható Sport Szövetség, a Portsmouthi Egyetem és más szervezetek jelentést tettek közzé, amely az olimpiai játékok hőséggel kapcsolatos kockázataira fókuszál. A „Rings of Fire” című jelentés ajánlásokat fogalmazott meg a sportolóknak és sporthatóságoknak, megjegyezve, hogy a globális átlaghőmérséklet továbbra is emelkedik, ami 2023-at a feljegyzett történelem legmelegebb évévé tette.
„A klímaváltozás okozta extrém hőség kihívásai széleskörűek és pusztító következményekkel járhatnak a sportolók számára” – állapította meg J.K. Tuwei, az Athletics Kenya elnöke a jelentésben.
Klímaváltozás és a nyári olimpia
A Climate Central, amely egy amerikai nonprofit szervezet (egyben a „Rings of Fire” című jelentés társszerzője is), arról számolt be, hogy
a nyári hőmérsékletek jelentősen emelkedtek azóta, hogy az olimpikonok egy évszázaddal ezelőtt, 1924 nyarán éppen Párizsban gyűltek össze. 100 év alatt, az idei játékok időpontjára, július 26. és augusztus 11. között a párizsi átlaghőmérséklet 5,5 fokkal melegedett.
Az elmúlt évtized során 188 napon mértek 30°C vagy annál magasabb hőmérsékletet, szemben az 1924-1933 közötti időszak 69 napjával. Az éjszakai hőmérsékletek 20°C vagy annál magasabb értéken maradtak 84 éjszakán át 2014-2023 között, míg 1924-1933 között csak 4 éjszakán át.
A jövő hétre forró hőmérsékleteket jósolnak hétfőtől csütörtökig, a brit Met Office kedden 32°C-os csúcsot, az Accuweather pedig 33°C-os hőmérsékletet és párás időt jósol Párizsban. Még melegebb hőmérsékleteket várnak kedden St. Etienne-ben, ahol az amerikai férfi labdarúgó-válogatott aznap este játszik.
Jamie Farndale, a skót nemzeti rögbi hetes csapat kapitánya és klímavédelmi szószólója szerint a 30°C fölötti hőmérséklet „elég veszélyes” a sportolók számára.
Az Olimpiai Bizottság elismeri a hőséggel kapcsolatos aggodalmakat, és hangsúlyozza, hogy fontos, hogy az esemény szervezői gondosan tervezzenek a hőguta és más hővel kapcsolatos betegségek elkerülése érdekében. „Az, hogy a sportolók és a nézők számára a lehető legjobb és legbiztonságosabb körülményeket biztosítsuk, az IOC és az egész olimpiai mozgalom legfontosabb prioritásai közé tartozik” – nyilatkozta a bizottság.
Már Tokióban sem volt hideg – a Covid miatt elhalasztott olimpián
A 2021-es tokiói olimpia, amely a legforróbb volt a történelemben, arra kényszerítette a szervezőket, hogy átszervezzék a rögbi mérkőzéseket korábbra, és a hegyi kerékpár versenyeket későbbre tegyék. A „Rings of Fire” jelentésben Marcus Daniell, új-zélandi olimpikon és teniszbronzérmes, arról számolt be, hogy a japán hőség szinte életveszélyes volt. (Emlékezetes, hogy a 2020-ra tervezett tokiói olimpiát a COVID-19 világjárvány miatt egy évvel elhalasztották, és végül 2021-ben rendezték meg. Ez volt az első alkalom a modern olimpiai játékok történetében, hogy egy olimpiát békeidőben elhalasztottak.)
A párizsi szervezőkkel együttműködő orvosi szakértői csoport ki is dolgozott egy tervet a magas hőmérsékleti sokkok kezelésére és a versenyek biztonságossá tételére
– közölte a International Olympic Committee (Nemzetközi Olimpiai Bizottság, IOC).
Az olimpiai tisztviselők emellett egy útmutatót is kiosztottak a sportolóknak, amely emlékezteti őket arra, hogy előre készüljenek fel a hőségre, naponta 60-90 percet edzve a párizsihoz hasonló környezetben, és védekezzenek a hővel kapcsolatos betegségek ellen.
Hogyan hat a hőség a sportolókra az olimpia idején és máskor?
A World Athletics felmérése szerint, amelyet a tavaly augusztusi világbajnokság 400 versenyzője közül 373-an töltöttek ki, a sportolók háromnegyede úgy érezte, hogy a klímaváltozás közvetlen negatív hatással van az egészségükre és teljesítményükre. A hőség különböző módon befolyásolja a sportteljesítményt, az alvászavaroktól kezdve a betegségekig és sérülésekig.
Madeleine Orr szerint, a tanulmányok kimutatták, hogy
például a futók teljesítménye fokozatosan csökken, ahogy a hőmérséklet a 15°C fölé emelkedik. Ám mindazok a sportolók, akik gyors mozdulatokat végeznek, például a teniszezők, futók és focisták, tapasztalják a legnagyobb problémákat.
Az IOC szerint az izomösszehúzódások hőt termelnek, ami néhány perc edzés után megemeli a test belső hőmérsékletét. Ha a bőr felszíni hője el tud párologni, a belső testhőmérséklet stabilizálódhat, de ha nem, az megterheli a szív-, és érrendszert.
„A páratartalom az, ami igazán hozzáad a hőterheléshez a testünkön” – mondta Kaitlin Trudeau, a Climate Central tudósa. A melegebb hőmérséklet azt jelenti, hogy a levegő több nedvességet tartalmaz, minden 1°C-os emelkedés 7%-kal több párát eredményez.
A páratartalom megnehezíti a test számára, hogy izzadjon, ami a természetes lehűlési mechanizmusunk, mondta Trudeau. Ez növeli a hővel kapcsolatos betegségek kockázatát, mint a szédülés, hőgörcsök, hőkimerülés és hőguta, és veszélyes helyzetbe hozza a sportolókat.
Mattis szerint a klímaváltozással kapcsolatos aggályokat „elég sürgősen kezelni kell, hogy a sportélet úgy folytatódhasson, ahogyan eddig megszokhattuk.”
Rekord-hőség már az idei olimpia előtt is
Mattis említette a rekorddöntő hőséget a 2021-es amerikai olimpiai atlétikai próbák során Oregonban. A hőmérséklet elérte a 43°C-ot, ami miatt több sportoló, néző és edző rosszul lett. Verseny közben a pálya felszíne elképesztően forró volt.
Taliyah Brooks hétpróbázó össze is esett az esemény során, és kórházban kezelték. Hónapokkal később pert indított, azt állítva, hogy az USA Track and Field nevű szervezete nem teljesítette kötelességét a sportolók védelme és megfelelő orvosi ellátás biztosítása terén a kétnapos hétpróba ideje alatt. Az indianai bíróság elutasította a keresetet, mivel a sportági szervezetet jogi értelemben védte egy mentességi megállapodás, amelyet Brooks is aláírt a nevezés során. Az ügyben azonban fellebbeztek, a tárgyalás augusztus 7-én folytatódik,
A hőhullámok és a versenyek időzítése
A sportrajongók emlékezhetnek arra, hogy a 2019-es atlétikai világbajnokságot Dohában, Katarban, szeptember végére, illetve október elejére helyezték át és a hőség miatt. Mattis szerint ez a gyakorlat egyre gyakoribb lesz a sportolók és rajongók biztonsága érdekében. Úgy véli:
sok helyen – úgy az Egyesült Államokban, mint világszerte másutt – ezek a nyári versenyek, hacsak nem az éjszaka közepén tartják őket, gyakorlatilag lehetetlenné válnak.
Klímaváltozási aggályok és a fiatalok
A professzionális sportoktól az egyetemekig, középiskolákig és ifjúsági sportokig a kormányokat és az illetékes testületeket is azért sürgetik, hogy változtassanak a szabályokon a hőség miatt – például biztosítsanak rugalmasabb lehetőségeket, így hidratációs szüneteket és más hűtési lehetőségeket.
„Az ifjúsági sportoknak alapvetően változniuk kell” – mondta el Claudia Benitez-Nelson, a Dél-Karolinai Egyetem Föld, Óceán és Környezet Iskolájának professzora és a Science Moms, egy klímatudósokat tömörítő csoport tagja, amely a szülők tájékoztatására törekszik ebben a témában is.
„Ez a hőség nem természetes, és most alkalmazkodnunk kell a növekvő hőmérsékletekhez”
– húzta alá Benitez-Nelson, aki egész életében sportolt, egyetemi szinten focizott, és szülőként ifjúsági sportokat edzett.
Egy vagy két celsius fokos növekedés talán nem tűnik soknak, de Benitez-Nelson megjegyzi: ha valakinek a testhőmérséklete két fokkal emelkedik, „lázunk van, orvoshoz megyünk, betegek vagyunk.”
Fontos emlékezni, hogy a gyerekek és a tinédzserek „nem kis felnőttek” – mondta. „Az anyagcseréjük gyorsabb, és fontos figyelni az olyan tünetekre, mint az izomgörcsök, hányinger és hányás, amelyek a szélsőséges hőhatás következményeiként jöhetnek elő”.
Azoknak, akik sportolnak vagy sportoló gyerekeik vannak, állami és regionális szövetségeikhez kell fordulniuk aggályaikkal – mondta. „Meg kell tennünk a szükséges lépéseket, és stratégiailag kell gondoskodnunk arról, hogy gyermekeink vagy tinédzsereink, egyetemi sportolóink biztonságosan részt vehessenek ezekben a sportokban.”
Az anyag forrása és további részletek (angol nyelven):
Fotó (illusztráció) – Unsplash.com
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!