Elképesztően pazarló módon élünk – ideje cselekedni!

A pazarlás, a pazarló életmód feleslegesen szennyezi a Földet - a kép illusztráció - Unsplash

Elképesztően pazarló módon élünk. Talán még azok is, akik odafigyelnek és igyekeznek óvatosan élni, gyakran beleesnek a pazarlás csapdájába.

Pazarló a modern életmódunk

Először is vegyük szemügyre az átlagemberek mindennapjait Magyarországon. Gondolkozzunk el, mekkora lakásokat fűtünk télen és hűtünk nyáron, és mennyi energiát veszítünk el a tetőkön, ablakokon, ajtókon és szellőztetésen keresztül. Az átlagos magyar középosztály jóléte ma sokkal nagyobb, mint húsz, ötven vagy száz évvel ezelőtt.

Pazarló otthonaink

Sokszor írtunk róla, és eléggé nyilvánvaló: otthonaink hatalmas energiafalók. Nagy alapterületű lakásokban élünk, amelyeket télen fűtünk, nyáron hűtünk, és közben rengeteg energia vész kárba. Az épületek (beleértve a középületeket is) az energiafogyasztás mintegy egyharmadáért felelősek globálisan.

Munkahelyeinken is sok a felesleges energiafogyasztás, helypazarlás és más tékozlás

Munkahelyeink is pazarlóak igen. Legyen szó irodáról, gyárról, kereskedelmi egységről vagy valamilyen szolgáltatásról. Ezeket a helyeket is feleslegesen, de legalábbis túlzottan hűtjük és fűtjük. Többségében hatalmas és modern, üveg-irodákban dolgozunk, ahol az energiafogyasztás a normálisnál nagyobb, és ha nem vagyunk ott, általában akkor is hűtik, fűtik, néha feleslegesen kivilágítják őket.

Rengeteg a nem feltétlenül szükséges közlekedés is

Közlekedésünk is rendkívül pazarló. A középosztály jellemzően autóval ingázik munkába, nap mint nap több tonnányi fémet mozgatva. Még pazarlóbb, amikor nyaralni indulunk autóval vagy repülővel.

A vásárlások őrülete, avagy a fogyasztásunk pazarlása

A radikálisabb szemléletűek szerint mindennapi vásárlásaink, azaz fogyasztásunk 80-90 százaléka felesleges.

Rengeteg élelmiszert, háztartási kelléket, divatcikket, megannyi apró és nagyobb tárgyat vásárolunk össze az évek során, amelyek többségére valójában egyáltalán nincs is szükségünk.

Dísztárgyak, használati tárgyak, újabb és nagyobb tévék, telefonok, bútorok, szőnyegek, gyerekjátékok. Régen egy-egy ruhadarab évekig kitartott, ma pedig sokszoros mennyiségű cipőnk, ruhánk, limlomunk van, mint amennyit valaha is hordanánk vagy érdemben használnánk.

A hobbik, a divat, a modern élet pazarlása

A felnőttek hobbijai is rengeteg felesleges dolgot igényelnek, legyen szó lakberendezésről, férfi hobbikról vagy az emlegetett ruházkodásról. Ezek a szenvedélyek kis részben indokolhatók, de jobbára egy dolog a céljuk: mind-mind a kapitalizmus kerekét forgatják.

A kapitalizmus mókuskereke

A kapitalizmus lényege az állandó fogyasztás, ami fenntartja a gazdasági növekedést. A mókuskerék tulajdonsága, hogy minél gyorsabban futunk benne, annál jobban gyorsul alattunk. Jelenleg nem látszik, hogy mi állítaná meg vagy lassítaná ezt a bizonyos mókuskereket. Ahhoz, hogy ezt kezelni tudjuk, globális szintű nagy változásokra lenne szükség.

Személyes felelősség és tehetetlenség

Személyes szinten is elbukunk. Magam is elutaztam az elmúlt években, ha nem is havonta, de évente többször. Minden évben egyszer vagy kétszer repülőre is felültem a családdal, vagy munkaügyben. Néhányszor pedig autóval mentünk a tengerpartra. Nem mondom, hogy ezek okán nagyon rossz a lelkiismeretem, de ha a világ sorsába belegondolok, akkor tehetetlenül várom, hogy hová fut majd ki ez a „fene nagy jólét”…

Lényegét tekintve tehát a pazarlás minden területen jelen van az életünkben, és bár sokan igyekeznek odafigyelni, a belső késztetéseink és a rendszer támogatása is, amely felkorbácsolja ezeket:

a kapitalizmus fogaskerekei ma már csikorogva ugyan, de őrölnek minket: percről-percre ösztönöznek mindannyiunkat a pazarló életmódra.

 

Az igazi változáshoz globális szintű átalakulásra van, pontosabban lenne szükség. Felébredünk ebből a kényelmes (rém)álomból valaha?

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó