PCF mérés – avagy így segíti egy új technológia az ESG-t, a fenntarthatóságot
Íme egy új PCF megoldás, ami egy-egy termék gyártási szénlábnyomának (PCF) megbízható nyomon követését és a karbonlábnyom kiszámítását segíti a teljes értékláncban. Simon András, a Siemens Zrt. szakértője mutatja be egy ilyen ESG megfelelésben is sokat nyújtó megoldás működését.
Így segítik az új technológiai megoldások a fenntarthatósági és PCF megfeleléseket
Simon András, a Siemens Zrt. szakértője szerint ugyan a Siemens vállalatot sokan az automatizálási technológia, energiaelosztási rendszerei kapcsán ismerik, de a cég az ipari szoftverek terén is első számú szereplő. E terület megoldásait erősíti egy új szoftver, mely lehetővé teszi a termék szénlábnyomának megbízható nyomon követését és kiszámítását a teljes értékláncban.
Nem csak az adott gyár, a teljes értéklánc karbonlábnyoma lényeges
Ez azért fontos, mert a megszülető termékek szén-dioxid kibocsátásának döntő többsége akár 90%-a nem az aktuális gyártási folyamat során történik, hanem a beszállítói láncban, melyről a cégeknek eddig jellemzően nem volt információjuk. A SIGREEN egy olyan emissziómenedzsment eszköz, mely összeköti a cégeket a szállítóikkal, és kiszámítja és továbbítja a tényleges termék szénlábnyomát (PCF) – a PCF meghatározását és előnyeit lásd itt alább:
Mi az a PCF, avagy a céges karbonlábnyom; és hogyan mérik?
A PCF (Product Carbon Footprint) azaz a karbonlábnyom kapcsán egy adott termék teljes életciklusa során közvetlenül és közvetetten kibocsátott összes üvegházhatású gáz (ühg) mennyiségét méri. Ez a mutató lehetővé teszi, hogy megértsük, hogyan járul hozzá a termék a klímaváltozáshoz, és segítséget nyújt a vállalatoknak a fenntarthatósági, ESG céljaik elérésében.
A PCF kiszámítása során elemzik a termék előállításának, szállításának, használatának és ártalmatlanításának minden szakaszát, lehetővé téve a vállalatok számára, hogy azonosítsák a CO2e (azaz szén-dioxid egyenérték) kibocsátás fő forrásait, és célzott intézkedéseket hozzanak a kibocsátások csökkentésére.
A PCF-elemzés eredményeit a vállalatok gyakran használják ESG megfelelésben, illetve kommunikációs eszközként, amely elősegíti a fenntarthatósági stratégiák kialakítását és a karbonsemleges működés megvalósítását.
Hogyan integrálódik az ESG megfelelésbe a PCF mutató?
A termék karbonlábnyom (PCF) egyre fontosabb szerepet játszik az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) jelentésekben, mivel részletesen megmutatja, hogy egy termék mennyi üvegházhatású gázt bocsát ki teljes életciklusa során. Ez az információ sok előnyt kínál.
1.
Először is, a PCF adatok használata növeli az átláthatóságot és a környezetvédelmi felelősségvállalást is erősíti. A cégek a PCF révén is bemutathatják, hogy mennyire elkötelezettek a gyártás-termelés-kereskedelem, vagy akár egy-egy szolgáltatás környezeti hatásának csökkentése iránt. Ez pedig különösen fontos a befektetők és a fogyasztók számára, akik egyre inkább figyelnek a fenntarthatóságra. Ez a fokozott átláthatóság hozzájárul a vállalatok jó hírnevéhez és bizalmat épít ki az érintettekkel.
2.
Másodszor, a PCF segít a fenntartható tervezésben. Azáltal, hogy azonosítják, hol keletkeznek a legnagyobb kibocsátások a termék életciklusa során, a vállalatok célzott intézkedéseket hozhatnak ezek csökkentésére. Például, ha a gyártási folyamat során nagy a kibocsátás, akkor a gyártási módszerek javításával csökkenthetik azt, ezáltal hozzájárulva a fenntarthatósági célok eléréséhez.
3.
Harmadszor, a PCF adatok segítik a szabályozási megfelelést. Sok országban egyre szigorúbbak a környezetvédelmi előírások, és a PCF adatok birtokában a vállalatok könnyebben betarthatják ezeket a szabályokat. Ez nemcsak a jogi követelményeknek való megfelelést biztosítja, hanem segíthet elkerülni a környezeti szabályozások megszegésével járó bírságokat és szankciókat is.
4.
Végül pedig, negyedszer: a fenntarthatóbb termékek iránti kereslet növekszik, és azok a vállalatok, amelyek képesek bemutatni termékeik alacsonyabb karbonlábnyomát, versenyelőnyre tehetnek szert a piacon. A fogyasztók egyre inkább keresik a környezetbarát termékeket, és hajlandóak többet fizetni értük, ami növelheti a vállalatok piaci részesedését és profitját.
Hogyan működik a PCF mérése?
A lehető legpontosabb karbonlábnyom mérése érdekében a Siemens nyitott, ágazatközi Estainium nevű hálózatot hozott létre, melynek biztonságát blokklánc-technológia is segíti. A nyílt Estainium hálózat hozzájárul ahhoz, hogy a kibocsátási adatokat valódi ökológiai lábnyomban egyesítsék a vállalatok, és arra használják az adatokat, hogy környezetbarátabban és átláthatóbban működjenek – fejti ki Simon András. A Siemens Zrt. szakértője szerint a SIGREEN tehát lehetővé teszi az emissziós adatok cseréjét az ellátási lánc mentén, és azokat a vállalat saját gyártásából, működéséből származó adatokkal kombinálva megállapítja a termék valódi szénlábnyomát.
Mi a modern, hazai környezetben is elérhető PCF szoftver előnye?
A SIGREEN szoftver legnagyobb előnye a teljes átláthatóság, előrejelzés és folyamatos kommunikáció fenntartása a beszállító partnerekkel.
Azonnali jelzés kapható hiányzó dokumentumokról, amik hátráltathatják az ügymenetet, akadályozhatják a beszerzési folyamatot.
Rengeteg időt takarít meg a használata, Excel táblák helyett egy modern platformon aktuálisan követhetőek a gyártás során felmerülő igények,
teljes mértékben testre szabható a saját gyártás, mégpedig a fenntarthatósági szempontok figyelembevételével.
A SIGREEN alapfunkciói ráadásul ingyenesek!
Felhő alapon összekapcsolható, integrálható más rendszerekkel is!
A felhőalapú SIGREEN egyre több megoldásunkkal integrált, például összekapcsolható a Siemens Energy Manager PRO rendszerével is az energiafelhasználással kapcsolatos adatok átvételére, így még pontosabbak lesznek a jelzések, és ez még tovább segít a különböző fenntarthatósági/ESG követelmények teljesítésében – emeli ki a Siemens Zrt. szakértője.
Simon András így számol be a tapasztalatokról: „A rendszer kapcsán csak pozitív visszajelzéssel találkoztam. Aki látta a bemutatónkat valamilyen fórumon vagy olvasta a cikkeink valamelyikét felcsillant a szeme a megoldás nagyszerűségét tekintve.” Majd hozzáteszi:
Sokan saját forrásból, vagy saját fejlesztéssel oldották meg ezt a feladatot, és amikor beszélgettünk elhangzott, hogy miért nem találkoztunk hamarabb, szerintem ez talán a leginkább pozitív visszajelzés, amit kaphatunk.
Hosszú a támogatási lista
Az egyedi, úgynevezett standalone vagy már meglévő rendszerekkel is integrálható a SIGREEN, amely széles körben támogatja a PCF jelentések készítését többek közt az ISO 14067, GHG Protocol Product Standard, a WBCSD Pathfinder Framework, a Catena-X Rulebook, valamint a Together for Sustainability (TfS) PCF Guideline alapján, együttműködik meglévő Environmental Product Declarations (EPD) rendszerekkel és folyamatosan bővítjük e listát.
Bármilyen szektorban jól jön a SIGREEN itthon is!
A megoldás hazai nagyvállalatokat céloz meg, szektorfüggetlenül. Az élelmiszeripar szereplői számára ez ugyanolyan fontos, mint a vegyipar vagy az autóiparban működő cégek számára.
Folyamatban vannak projektindítások hazai nagyvállalatoknál. Jellemzően ezek a vállalatok a német anyavállalat felől kezdik el és utána érvényesül Magyarországon is projekt.
Miben tud többet ez a megoldás ?
A SIGREEN egy skálázható, pontos és biztonságos digitális megoldás az úgynevezett dinamikus PCF adatok kezelésére. A jelenlegi PCF kezelő eszközök átlagolási módszereket alkalmaznak, amelyek csak statikus információkat nyújtanak. A SIGREEN ugyanakkor lehetővé teszi az emissziók valós idejű mérését és összesítését az értéklánc mentén, ezáltal dinamikus PCF-et hozva létre, ami segíti az adatvezérelt döntéshozatalt a hatékony csökkentési intézkedések érdekében. Nézzük ezeket az előnyöket:
– Dinamikus adatok: Ezek pontosabb képet adnak a termék karbonlábnyomáról, és gyorsan, pontosan mérhetőek a csökkentési intézkedések hatásai.
– Adat-szuverenitás: A partnerek teljes ellenőrzést gyakorolhatnak adataik felett a Trustworthy Supply Chain Exchange (TSX) révén, ami biztosítja az érzékeny információk védelmét.
– Ellenőrizhető eredmények: Az emissziós adatok megfelelnek a szabályozási bizonyítási követelményeknek, és az értéklánc bármely pontján ellenőrizhetők.
Iparági PCF alkalmazások
A Siemens szoftverének alkalmazása különböző iparágakban, például a vegyiparban, autóiparban, elektronikai iparban és élelmiszeriparban is elterjedt. Nézzünk is pár példát:
– A müncheni BayWa AG és a Siemens együttműködése a CO2-optimalizált ipari termelés előmozdítására irányul, a BayWa Carbon Connect szoftverével támogatva az emissziók kompenzálását. A BayWa Carbon Connect lehetővé teszi a vállalatok számára, hogy átlátható és hiteles klímavédelmi projekteket hajtsanak végre, biztosítva, hogy az emissziócsökkentési tanúsítványok ne legyenek duplikálva. Az első gyakorlati alkalmazás a Siemens amberg-i gyárában történt, ahol a Simatic S7-1500 vezérlőcsalád gyártása során keletkező CO2-emissziókat kompenzálták, hozzájárulva a gyár CO2-semlegességi céljaihoz
– Querétaro, Mexikó: A Siemens Mexikó, az Estainium Egyesület és Querétaro kormányzata megállapodást kötött az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentéséről a helyi vállalatok értékláncában.
– Tucker’s Natural, Dél-Ausztrália: A projekt révén Tucker’s Natural nyomon követte a termék karbonlábnyom adatait az ellátási lánc mentén, és lépéseket tett a nettó nulla kibocsátás elérése érdekében.
Integrálhatóság és rugalmasság
A Siemens szoftvere nemcsak önállóan működőképes, hanem – ahogyan említettük – teljesen integrálhatóak meglévő IT/OT rendszerekbe is, lehetővé téve a beszállítók számára az emissziós adatok könnyű, rugalmas és költséghatékony biztosítását. Ezzel a vállalatok gyors ütemben kommunikálhatják a tényleges emissziós értékeket.
Fotók: Siemens
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témáról!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!