Segítsünk kertünk odúköltő madarainak!

Odúköltő madaraknek készítsünk mi odút, ha kevés a vastag törzsű fa a kertünkben!

Ismeri az odúköltő maradakat? Tudta, hogy számos madárfaj költ idősebb fák törzsében található természetes vagy harkályok által vájt odúkban? Sajnos azonban környezetünkben egyre kevesebb az erre alkalmas vastag törzsű fa. Éppen ezért sokat tehetünk kertünk szárnyas lakóiért, ha készítünk nekik egy megfelelő fészkelőhelyet. Mutatjuk, hogy mely madaraknak milyen típusú odút érdemes kitenni, és hogyan készítsük el azokat.

Az odúköltő madarak lakhelyeinek különböző típusai

A berepülőnyílás mérete, formája és az alapterület nagysága alapján a madárodúkat A, B, C és D-típusba sorolják.

A-típus

Ez a madárodú-típus kisebb termetű cinegefajoknak (kék cinege, barátcinege, fenyvescinege) nyújt megfelelő helyszínt a költéshez. Belső alapterülete 10×10 centiméter, belső mélysége a röpnyílástól az odú aljáig 20-22 centiméter. A röpnyílás átmérője 28-29 milliméter. Az odú kihelyezése 2-4 méter magasságban ideális, faágakra függesztve vagy a fatörzs mellé rögzítve.

B-típus

Ez a leggyakoribb odútípus, mely alkalmas széncinege, mezei veréb, házi veréb, csuszka, nyaktekercs és örvös légykapó fészkelőhelyéül. Belső alapterülete 12,5 x 12,5 centiméter, belső mélysége 20-25 centiméter, a röpnyílás átmérője 32-35 milliméter. Faágakra függesztve vagy fatörzs mellé helyezzük ki.

Fotó: Canva

C-típus

Ez a típus eltér a hagyományos kerek, harkály által fúrthoz hasonló odúktól, ugyanis röpnyílás helyett az elülső oldalának felső része teljesen nyitott. Ezt az odúfajtát szívesen foglalja el a barázdabillegető, a szürke légykapó, a házi rozsdafarkú és a vörösbegy.

Belső alapterülete 12,5x 12,5, belső mélysége pedig 18 centiméter. A szögletes nyílás magassága 6-10 centiméter. Kihelyezési magassága 2-4 méter, fatörzs mellé, épületek homlokzatára rögzítve vagy faágakra függesztve.

D-típus

Hasonlóan az A- és a B-típushoz szintén zárt odú, mely kerek röpnyílással rendelkezik, és több verzióban létezik. Belső alapterülete 15×15, 20×20 vagy 30×30 centiméter, belső mélysége 30-35, 40-42 illetve 65-70 centiméter. A röpnyílás átmérője 6, 6-8, 8-10 és 20 centiméter között változik. A kisebbeket seregély, a közepeseket füleskuvik és búbosbanka, a legnagyobbat a macskabagoly szereti elfoglalni.  Ezeket az odúkat 2-8 méter közötti magasságban érdemes kihelyezni fákra vagy épületekre.

Fotó: Canva

Az odúköltő madárkák otthonának elkészítése, kihelyezése

Ezeket a madárodúkat a legjobb 2,5 centiméter vastag fenyődeszkákból elkészíteni. Érdemes a deszkákat lenolajjal lekenni, a tetejét pedig bádoggal vagy kátránnyal szigetelni, hogy minél tovább épek maradjanak. Ne készítsünk odút pl. farost lemezből vagy más olyan anyagból, ami nem vízálló, mert könnyen szétmállik. A tetejét ne rögzítsük rá fixen, ugyanis a takarításhoz nyitható vagy levehető tetőre van szükség. Ez megoldható úgy is, hogy dróttal kötjük hozzá az alsó részhez.

Bár a kihelyezés legideálisabb időpontja az ősz, minden évszakban érdemes segíteni a madarakat, ugyanis vannak, akik akár háromszor is költenek egy nyár alatt. Minden odút a típusnak megfelelő magasságba és helyszínre tegyünk ki (lásd fentebb). Arra azonban érdemes mindenképpen odafigyelni, hogy se macskák, se más ragadozók (nyest, görény, ragadozómadarak) ne tudjanak hozzáférni sem a földről, sem a levegőből. Tájolásnál pedig arra figyeljünk, hogy ne észak felé nézzen a röpnyílás.

Kiemelt kép: Canva

*

 

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol az odúköltő madarak kapcsán?

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

 

 

Kapcsolódó