Séta: amilyen egyszerű, annyira hasznos

A séta az egyik legegyszerűbb és legkönnyebben elérhető mozgásforma, mégis sokan alábecsülik, pedig rendszeres gyakorlásával nemcsak a fizikai, hanem a mentális egészségünkért is sokat tehetünk. Cikkünkben a sétálás jótékony hatásait mutatjuk be.
Séta az egészséges szív- és érrendszerért
Már akár napi 30 perces sétálás is jelentősen hozzájárulhat a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának elkerüléséhez. A rendszeres séta javítja a vérkeringést, segít a vérnyomás szabályozásában, és csökkenti a koleszterinszintet. Emellett növeli a véráramban lévő oxigénszintet és a tüdőkapacitásunkat is.
A cukorbetegség elkerüléséért
Egy kutatás szerint a rendszeres mozgás vagy futás növeli a szervezetben a glükóztoleranciát – ami azt mutatja, hogy a sejtek milyen arányban képesek felhasználni a vércukrot -, ezáltal segít a 2-es típusú diabétesz kialakulásának megelőzésében. Ráadásul a séta még a futásnál is hatékonyabb ebben a tekintetben.

Fotó: Canva
Az ideális testsúlyért
A rendszeres mozgás segíthet a testsúly megőrzésében vagy csökkentésében. Serkenti az anyagcserét, és hozzájárulhat az ideális testsúly eléréséhez vagy fenntartásához. Egy óra tempós gyaloglás során átlagosan körülbelül 250-350 kalóriát éget el szervezetünk, de természetesen ez az érték függ az intenzitástól, a testsúlytól, az életkortól, az életmódtól, a fizikai erőnléttől és az anyagcserétől is.
A szellemi frissességért
Mozgás közben az agy vérellátása is nő, ami jótékony hatással van a memóriára és a kognitív funkciókra. Kutatások kimutatták, hogy a rendszeres séta csökkentheti az időskori demencia kockázatát, valamint javítja a koncentrációt és a kreatív gondolkodást is.
A séta a mentális egészségért
A fizikai aktivitás, különösen a szabad levegőn végzett séta csökkenti a stresszt, enyhíti a szorongást, és javítja a hangulatot. A testmozgás során endorfinok szabadulnak fel, amelyek természetes „boldogsághormonok”, így a sétálás hozzájárulhat a depresszió csökkentéséhez is. Sőt, egy tanulmány szerint heti háromszor végzett 30 perces séta vagy kocogás legalább olyan hatásos lehet a major depresszió tüneteinek enyhítésében, mint az antidepresszáns gyógyszerek.

Fotó: Canva
Séta az egészséges ízületekért és csontokért
Az Arthritis Alapítvány szerint már napi fél óra sétával is sokat tehetünk az ízületi gyulladások ellen, emellett pedig a sok gyaloglás következtében a csontsűrűségünk is nő.
Az élesebb látásért
Nem is gondolnánk, de a rendszeres sétálás csökkenti az intraokuláris nyomást, javítja az agy- és a szem vérellátását, így mérsékli a glaukóma, azaz a zöldhályog kialakulásának esélyét, és javítja a szem egészségét.
A jó emésztésért
A mozgás serkenti a bélmozgást és javítja az emésztést, ezáltal segít a székrekedés kezelésében is, valamint a nehezebb ételek is hamarabb ürülnek ki a gyomrunkból, ha ebéd után sétálunk egy jót.
Kiemelt kép: Canva
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!