Jelentősen szigorodnak a gyárakra vonatkozó környezetvédelmi előírások

Szigorúbb károsanyag-kibocsátási határértékeket vezet be a kormány – ezzel az ipari létesítmények levegőbe történő kibocsátására mostantól hazánkban is az Európai Unión belüli legszigorúbb környezetvédelmi szabályok vonatkoznak.
Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára elmondta:
a korlátozás a rákkeltő, a génkárosító, a magzatkárosító anyagokat és bizonyos nehézfémeket, a nikkelt, a kobaltot és a mangánt érinti.
A mangán esetében ötödére, míg nikkel és a kobalt esetében a felére csökkentették a határértéket. Az NMP magzatkárosító anyag határértéke eddig 150 milligramm volt, most pedig köbméterenként egy milligrammban határozták meg. Az összes magzatkárosító anyag levegőbe történő kibocsátást hasonló mértékben csökkentették.
A környezetügyi államtitkár elmondta azt is, hogy a már Magyarországon működő üzemek számára felkészülési időt biztosított a kormány 2028 januárjáig, de a 2024. október 5-én életbe lépett szigorúbb kibocsátási szabályokat az új beruházóknak már be kell tartaniuk.
Azon beruházóknak, akiknek már folyamatban van az engedélyezési eljárása 2027-től kell megfelelniük az előírásoknak.
A határértéket érintő uniós szabályok már eddig is érvényben voltak, s ezeket eddig is betartották, de a kormány úgy látta, hogy ez egy olyan terület, ahol érdemes szigorításokat bevezetni.
A hatóságok folyamatosan ellenőrzik a környezetvédelmi szabályok betartását, és amennyiben az ipari üzemek működése nem a jogszabályi előírásoknak, illetve az engedélyben foglaltaknak megfelelően történik, a hatóság megteszi a megfelelő lépéseket.
Az államtitkár emlékeztetett: nem ez az egyetlen terület, ahol szigorítottak, hiszen szeptember végén lépett hatályba az a jogszabály, amely kiterjeszti a környezeti hatásvizsgálati eljárás készítésének kötelezettségét.
Forrás: MTI
Nyitókép: Unsplash
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol a erről a témáról!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!