Árulkodó színes csíkok a fogkrémes tubusokon – látta már?

fogkrém
Ha alaposabban megnézett már egy fogkrémes tubust, akkor észrevehetett a csomagolás végén egy apró színes csíkot – piros, kék, sárga, zöld vagy fekete színben.

Az interneten számos mítosz kering ezekről a csíkokról: egyesek szerint ezek a színkódok a fogkrém összetételére utalnak – például zöld a természetes, fekete a vegyi anyagokkal teli. De vajon igaz ez? És ha nem, akkor mit érdemes nézni, amikor fogkrémet választunk?

Utánajártunk, hogy mit tartalmaznak valójában a fogkrémek, mennyire egészségesek, környezetbarátok, és mire érdemes odafigyelni a vásárláskor.

A színes csíkok – technikai jel, nem vegykód

Kezdjük rögtön a leggyakoribb kérdéssel: mit jelentenek a színes csíkok a tubusokon? Nos, semmit, ami a fogkrém összetételével kapcsolatos.

A csík valójában nem más, mint egy nyomdai jelölés, amit az automatizált gyártás során használnak a csomagoláson. Ezek a színes markerek segítik a gépeket abban, hogy pontosan ott vágják vagy hajtsák a tubust, ahol kell. A szín maga pedig egyszerűen a gyártó választása, gyakran technikai okokból – például kontraszt a tubus alapszínéhez képest, hogy az optikai érzékelő észlelni tudja.

Ezt az információt nem csak a gyártók, hanem több független forrás – köztük a Colgate, a Snopes.com és az FDA amerikai élelmiszer- és gyógyszerhatóság – is megerősíti.

Összefoglalva tehát

nem igaz az a városi legenda, hogy a tubus végi csík mondja meg, hogy a fogkrém természetes vagy mesterséges anyagokat tartalmaz,

így ezzel kapcsolatban ne dőljünk be az internetes pletykáknak.

A fogkrémes tubusok színes csíkjai semmi titkot nem rejtenek. Fotó: green.hu
A fogkrémes tubusok színes csíkjai semmi titkot nem rejtenek. Fotó: green.hu

A fogkrém igazi titkai: mit rejt a tubus belseje?

Ha már tudjuk, hogy a csík nem segít eligazodni, nézzük inkább, mi van a fogkrémben valójában. Egy átlagos fogkrém 4-6 fő komponenst tartalmaz, ezek célja a tisztítás, a frissítés, a védelem és a stabilitás.

1. Abrazív anyagok – a lepedék ellenségei

Leggyakrabban szilikátok, kalcium-karbonát vagy szódabikarbóna. Ezek segítenek eltávolítani a fogkövet és az elszíneződést. Általában biztonságosak, de túlzott dörzsölés esetén koptathatják a zománcot, főleg, ha túl kemény fogkefével használjuk.

2. Fluorid – a fogszuvasodás legnagyobb ellensége

A legtöbb fogkrém tartalmaz nátrium-fluoridot vagy aminfluoridot, ami erősíti a fogzománcot és megelőzi a szuvasodást. Hatékony, de túlzott lenyelése gyermekeknél problémás lehet – ezért 6 éves kor alatt csak borsónyi mennyiség ajánlott, gyermekfogkrémmel.

3. Habosító anyagok – például nátrium-lauril-szulfát (SLS)

Segít eloszlatni a fogkrémet a szájban. Bár biztonságosnak számít, egyeseknél irritációt, aftát okozhat. Léteznek SLS-mentes alternatívák érzékeny szájúaknak.

4. Ízesítők és édesítők

Mentol, xilit, szacharin – ezek teszik frissé és kellemes ízűvé a fogmosást. Leginkább esztétikai szerepük van, de a xilit például antibakteriális hatású is lehet.

5. Tartósítószerek és stabilizátorok

Parabének, nátrium-benzoát – a hosszú eltarthatóságért felelnek. Ezek közül néhány vitatott, de az EU és az FDA által engedélyezett koncentrációkban biztonságosnak számítanak.

6. Speciális hatóanyagok

Fehérítő anyagok (pl. hidrogén-peroxid), érzékenységcsökkentők (pl. kálium-nitrát). Ezek specifikus problémákra kínálnak célzott megoldást, de nem mindenki számára szükségesek.

A fogkrémek összetevőit szigorúan szabályozzák az EU-ban és az USA-ban is. A fő problémát inkább az egyéni érzékenység, illetve a gyermekeknél fellépő túladagolás jelentheti – főleg fluorid esetén.

Környezeti hatások

Ha átfogóan vizsgálódunk a fogkrémek terén, lapunk profiljából adódóan sem mehetünk el a környezetre gyakorolt hatás mellett, ami nem csekély. Ez alapvetően három területen jelentkezik:

  • Mikroműanyagok: sok ország már betiltotta, de korábban műanyag gyöngyöket (polyethylene) is használtak fehérítésre – ma már inkább szilícium-dioxidot alkalmaznak.
  • Vegyi anyagok a vízben: a fogkrémekben lévő SLS, triklozán és egyes parabének nehezen bomlanak le, így vízszennyezést okozhatnak.
  • Csomagolás: a tubusok többsége nem újrahasznosítható, mivel kevert anyagokból készül (fém és műanyag együtt).

Léteznek persze zöld alternatívák, egyre több márka kínál újratölthető tubusos, lebomló csomagolású vagy teljesen természetes összetevőjű fogkrémeket – akár tabletta formában is. (ezt el kell rágni, felhabzik, és úgy (vagy hasonlóan) viselkedik, mint a normál fogkrém, de nem szükséges hozzá tubus.

Mire figyeljünk tehát fogkrémvásárláskor?

A színes csíkokat felejtsük el. Nézzük inkább az összetevőket, ha például érzékeny a szánk, válasszunk SLS-mentes fogkrémet. A fluoridtartalmat is ellenőrizzük, felnőtteknek 1000–1500 ppm ajánlott, gyerekeknek kevesebb.

Ne csak a marketing alapján, hanem az igényeink szerint döntsön! Választhat fogfehérítő, ínyvédő, szuvasodás elleni, érzékenységcsökkentő fogkrémet, és ha lehet, részesítse előnyben a környezetbarát csomagolást.

Nyitókép: Freepik

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó