Támad a veszélyes albínó kullancs – bármelyik kertben megbújhat

albínó kullancs
Itthon eddig ritkán látott kullancs szaporodott el, ami veszélyezteti az embereket és a háziállatokat is. Az úgynevezett sünkullancs azért nagyon veszélyes, mert terjesztheti a Lyme-kór hatféle bacilusát – mondta el a Green.hu-nak a Magyar Kullancsszövetség elnöke.

Kapiller Zoltán kiemelte: Az utóbbi időben tömeges számban találtak ilyen kullancsot Budpest II/a kerületében és az agglomerációban, Nagykovácsiban és Solymáron, de lényegében bárhol előfordulhat.

Egy őshonos kullancsfajról van szó, ami küllemében eltér a többi kullancsfajtól, ugyanis fehér színű, ezért is nevezik albínó kullancsnak.

A szaknyelven ixodes hexagonus nevű élőlény általában sünök fészkében tűnik fel, de falusi, kertvárosi környezetben kutyákra, macskákra vagy emberekre is támadhat. Az általa terjesztett kórokozóktól nem betegszik meg a sün, sőt a kórokozók még szaporodnak is a szervezetében, úgymond szimbiózisban élnek, ezért

nagyon fontos, hogy a kertekből, közintézmények területéről zárjuk ki a sünöket!

Kapiller Zoltán elmondta, nemrég egy sünt megtisztítottak, 150 darab kullancs került elő belőle, mert nem tud megszabadulni ezektől az élősködőktől, hiszen nem tud vakarózni.

Az albínó kullancs, amit sünkullancsnak is hívnak, egy valódi biológiai bomba, ugyanis rendkívül szapora, nagyon sok utóddal. Egy nőstény kullancs ugyanis 2-3 ezer petét rak, a kis kullancsok pedig már fertőzötten születnek.

Hogyan ismerjük fel?

A sünkullancsot gyakran nem nézik kullancsnak, inkább hiszik, hogy atka vagy egy kis bogár, ugyanis valószerűtlen, fehér színű kis pötty. Nem hasonlít az összes többi vöröses, barnás kullancsra, amit már megszoktunk. Ha megszívja magát, akár hatalmas fehér „golyó” lesz belőle, amit már könnyű észrevenni.

Az albínó kullancs nagyon gyakran megtalálható a sünökben, ez az alábbi videóban is jól látszik:

Kapiller Zoltán a Green.hu-nak elmondta, Magyarországon 42 kullancsfaj honos, továbbá elterjedt két új Hyalomma faj is, amelyek a Balkán-félsziget felől migráltak Magyarországra az aranysakálokkal és a vándormadarakkal.

Az országban nagy szükség lenne egy átfogó kullancsszűrő vizsgálatra, ami feltérképezi az országban fellelhető kullancsfajokat, az általuk hordozott betegségeket.

Jelenleg működik a HUN-REN Ökológiai Központ Kullancsfigyelő szolgálata, ahol bárki jelenthet be kullancsészlelést, fotókkal – azonban ez Kapiller Zoltán szerint sosem lehet olyan pontos, mint egy szakemberek által készített felmérés.

„A fővárosban és a megyeszékhelyeken létre kellene hozni egy-egy kullancs ambulanciát is, ahol a kullancs által megbetegített, elsősorban Lyme-kóros embereket meggyógyítják, ugyanis a kullancscsípést szenvedettek 95 százaléka ezt a betegséget kapja el, amit nagyon gyakran félrediagnosztizálnak, a betegek nem kapnak megfelelő kezelést, életminőségük jelentősen romlik. A Lyme-kór egy csendes népbetegség, én a II. kerületben nem ismerek olyan utcát, ahol ne lennének krónikus Lyme-betegek” – nyilatkozta Kapiller Zoltán.

Hogyan védekezzünk a kullancsok ellen?

Sok olyan házi praktika, népi megfigyelés van, ami állítólag hatásosan távol tartja a kullancsokat, ilyen például az, hogy vegyünk be B-vitamint, mert az a vér szagában elváltozást okoz, amit nem szeretnek a kullancsok. Egy másik javaslat, hogy kenjünk magunkra geránium (rózsamuskátli) illóolajat, ami szintén riasztja a kullancsot. A legbiztosabb, hogy minden szabadban töltött idő után alaposan vizsgáljuk át a testünket, hogy van-e a bőrünkben kullancs, és ha igen, akkor azonnal, szakszerűen távolítsuk el. Annál valószínűbb a fertőzés, minél több időt tölt bennünk a kullancs.

A kullancs elleni védekezésről korábbi cikkünkben írtunk részletesen:

https://green.hu/cikkek/itt-a-kullancs-invazio-igy-vedekezzen-ellene/

Nyitókép: Pixabay

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó