Lassan jön is a tavasz! Íme 10 ötlet lakás-kertészeknek

Február a kertészek titkos hónapja: bár már akadnak melegebb napok, főszabály szerint azért ilyenkor még odakint tombol a hideg, a fagy is gyakori, de a lakásban és az erkélyen már javában készülhetünk a tavaszi zöld robbanásra. Saját kert sem kell, elég a cserép és a balkonláda is!
Akár palántákat nevel, akár fűszernövényeket hajtat, pár nap és itt az idő, hogy megtegye az első lépéseket egy dúsan virágzó és bőséges termést hozó hobbikertész-szezon felé. Íme mutatunk 10 hasznos tippet, hogy a növények már a tavasz első sugaraira készen álljanak!
1, Palántanevelés beltéren: érdemes tavasz előtt kezdeni
Ha valaki szeretne egy lépéssel előrébb járni a természetnél, akkor februárban már nekiállhat a palántanevelésnek. A magokat tápanyagban gazdag, laza szerkezetű földbe érdemes vetni, és melegen tartani őket – így mire beköszönt a tavasz, erős és egészséges növények várják a kiültetést.
2, Paradicsompalánták indítása: időben elkezdve a nyerő
A paradicsom szereti a hosszú fejlődési időt, ezért február második felében már neki lehet látni a palántázásnak. A magokat 1-2 cm mélyre kell vetni tápdús, fertőzésmentes földbe, majd biztosítani kell számukra a legalább 20°C-os meleget és a bőséges fényt.
3, Fűszernövények beltéri vetése: illatos kezdetek
A bazsalikom, az oregánó, a zsálya és a kakukkfű beltéren már februárban vethető. Különösen a bazsalikom igényli a sok fényt, ezért a legnaposabb ablakpárkányra érdemes tenni.
4, Az árnyéktűrő fűszernövények: a menta és a citromfű előnyei
A menta és a citromfű kevesebb fénnyel is beéri, így tökéletes választás lehet azoknak, akiknek nincs túl világos helyük a lakásban.
5, Megfelelő ültetőedényeket válasszunk: fontos a gyökerek kényelme
A palánták számára praktikus megoldás a tejfölös pohár vagy a speciális palántázó tálca. Fontos, hogy az edények alján legyenek lyukak a megfelelő vízelvezetés érdekében!
6, A talaj nedvességének fenntartása: sem túl sok, sem túl kevés
A föld állandóan enyhén nedves legyen, de a túlöntözést kerülni kell, mert az a gyökerek rothadásához vezethet. Permetező flakon használata segíthet az egyenletes vízellátásban.
7, Az erkély előkészítése a tavaszra: tervezés és előkészületek
A tavaszi kiültetés előtt érdemes felmérni az erkély fényviszonyait és méreteit, hogy megfelelő növényeket és edényeket lehessen választani. A balkonládák kiválasztásánál a jó vízelvezetés kiemelten fontos.
8, Fontos a minőségi virágföld és a jó tápanyagok
A siker kulcsa a jó minőségű virágföld. Érdemes olyan tápdús, laza szerkezetű földet választani, amely biztosítja a növények számára szükséges tápanyagokat. A növekedési szakaszban tápoldatozás is ajánlott.
9, Kulcs a jó időzítés: tavasz jó pontján ideális a kiültetés
A paradicsom és más melegigényes növények csak május közepén kerülhetnek ki a szabadba, amikor már nem fenyegetnek a fagyok. A palántaneveléssel viszont 2-3 hónappal előrehozható a termesztési időszak, így a növények hamarabb termőre fordulnak.
10, Türelem., még több türelem és a folyamatos gondozás a siker kulcsa
A növények fejlődése időt és figyelmet igényel. Rendszeres öntözéssel, megfelelő fényellátással és szükség esetén tápoldatozással biztosítható az egészséges növekedés. Ha a palánták megnyúlnak, érdemes visszacsípni őket, hogy erősebb, bokrosabb növényeket kapjunk.
Ha mindezeket megfogadja, a tavaszi kertészkedés garantált siker lesz akár egy kis lakásban is!
KÉP: DALLE
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!