Tavaszi nagytakarítás? Így szabaduljon meg a felesleges ruhákról

Ruhák
A tavasz az újrakezdés, a rendrakás, a szelektálás időszaka, mindenki arra vágyik, hogy tiszta lappal (és tiszta lakással!) indulhasson.

Ilyenkor valahogy könnyebben észrevesszük, hogy tele a lakás felesleges holmival, kinőtt vagy megunt ruhákkal. Vegyünk erőt magunkon és szabaduljunk meg tőle gyorsan és ráadásul környezettudatosan. Mutatjuk, hogyan!

Szelektálja a ruhákat drasztikusan

A ruhák felhalmozása – valljuk be – gyakori és főleg női szokás. Azonban higgyék el, igaz az a mondás,

ha az elmúlt legalább két szezonban nem vette fel azt a ruhát, akkor már nem is fogja!

A téli-nyári ruhák cseréjekor vegyük a fáradtságot és egy laza mozdulattal tegyük a „nem kell” kupacba azokat a ruhákat, amiket évek óta őrizhetünk, de sosem hordjuk. Nemcsak a helyet foglalják, de a divatból is kimennek, sőt, elavulnak: megnyúlik a gumi, feslik az anyag, szóval jobb megszabadulni tőlük.

Fontos azonban, hogy ne dobjuk ki a ruhákat a kukába!

Kutatások szerint ugyanis a globális üvegházhatású gázok kibocsátásának több mint 10 százalékát a divatipar okozza az állandó gyártással és túltermeléssel. A „fast fashion” jelenséghet – vagyis az új divatáru nagyon alacsony áron történő folyamatos gyártását – úgy lehet fékezni, ha nem vásárolunk folyamatosan újat, hanem mi is okosan szelektálunk és adott esetben elfogadunk ruhát másodkézből is.

Hagyjuk, hogy a szép állapotú, tiszta, mások számára még viselhető ruhák másnál kapjanak új életet, azaz adományozzuk el a számunkra szükségtelen ruhákat, cipőket. Fogad például ruhaadományt az az Oltalom Karitatív Egyesület szociális adományboltja, a budapesti Vöröskereszt, vagy a Katolikus Karitász legközelebb működő  egyházmegyei szervezete. De vannak kisebb helyi kezdeményezések is, mint a Menedékház adománybolt vagy budapesti Cserit pontok.

Vigye a ruhákat textilgyűjtő konténerbe!

Ha olyan ruhaneműt selejtez le, ami nem hordható, szakadt, elhasznált, akkor nincs más dolga, mint elvinni egy textilgyűjtő konténerbe, amiből már több ezres lefedettsége az országban.

Nincs más dolga, mint a konténerkereső térkép segítségével megtalálni a legközelebb lévő lerakót, amiből már több mint 2800 van az országban többek közt hulladékudvarokban és bevásárlóközpontok parkolójában.

A konténerbe bedobhatjuk a hulladék textíliát, a ruhákon kívül, ágyneműt, függönyt, törülközőt, falvédőt, használt cipőt, övet, de még plüssjátékot is.

A kidobott ruhákat nagy része új életet kezdhet. Fotó: Textrade
A kidobott ruhákat nagy része új életet kezdhet. Fotó: Textrade

Zsákolva vagy ömlesztve, akár szennyezetten, akár sérülten is meg lehet szabadulni ezektől a textíliáktól (kivéve a súlyosan, például olajjal szennyezettet, mert az veszélyes hulladéknak minősül).

A konténerekbe dobott textíliát újrahasznosítják. A székesfehérvári Textrade Kft. például évente több mint 35 ezer tonna ruhát dolgoz fel. Az így összegyűjtött textília nagy része új életet kezdhet, egy részük pedig ledarálva erőművekbe kerül, ahol elégetik. A beérkezett textíliák 14 százaléka géptörlő rongyként végzi, sőt a ledarált textil hangszigetelő vagy töltőanyag is lehet.

A MOHU és a Textrade együttműködve gyűjti a textilhulladékot, a konténereket ezen a térképen is lehet keresni. Az új, feltörésbiztos konténerek 150-250 kilogramm textília begyűjtésére alkalmasak.

A rendszer működését az alábbi videó szemlélteti:

 

A tavaszi szelektálás után ne rohanjunk egyből a ruhaüzletbe. Próbáljuk meg a meglévő ruháinkból kihozni a maximumot, esetleg kisebb változtatásokkal, kiegészítőkkel! Mindig válasszunk jól kombinálható, praktikus ruhadarabokat!

Forrás: Veol.hu
Nyitókép: Freepik

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

 

Kapcsolódó