Tavaszi pollenallergia – mit tehetünk ellene?

A tavasz érkezése a legtöbb embernek a természet ébredését jelenti, azonban a pollenallergia miatt szenvedők számára ez az időszak igazi kihívásokat tartogat. A virágzó fák, bokrok és növények pollenjei kellemetlen tüneteket okozhatnak, amelyek jelentősen befolyásolhatják a közérzetet.

A pollenallergia háttere

Pollennek nevezzük a virágos növények szaporodásához szükséges mikrospórákat, melyek különböző módokon juthatnak el az adott faj más egyedeihez: szél, víz vagy állatok, azaz beporzók segítségével. A szélbeporzású növények pollenszemei igen könnyűek, nagy távolságokra is eljutnak, és mindenhol megtapadhatnak.

Ezek a kis pollenszemek olyan fehérjetartalmú vegyületeket termelnek, amelyek ellenanyagok termelését indítják el az arra fogékony embereknél, és ez okozza az allergiás tüneteket.  

Fotó: Unsplash

Tél végétől őszig tart

Az allergiaszezon kezdete és intenzitása nagyban függ az időjárási körülményektől. Az enyhe téli hónapok következtében a pollenszezon gyakran már február végén, március elején elkezdődik. A korán virágzó, barkás növények, mint az égerfa, a mogyoró és a nyírfa pollenjei ebben az időszakban jelennek meg, majd áprilistól júniusig a különböző fűfélék, júliustól pedig a gyomnövények, például a parlagfű virágpora dominál.

A tavaszi időszak megkeserítői

Tavasszal több növény pollenje is erős allergiás reakciókat válthat ki. A legjelentősebb allergének közé tartozik az égerfa, a mogyoró és a nyírfa pollenje, amelyek igen gyakran okoznak gyötrő tüneteket. A fentiek mellett nem szabad megfeledkeznünk a kőrisről, a platánról, a tölgyről, a fűzről és a nyárfáról sem, melyek szintén hozzájárulhatnak az allergiás panaszokhoz.

Fotó: Unsplash

A pollenallergia tünetei

A pollenallergia leggyakoribb tünetei közé tartozik az orrdugulás, orrviszketés, tüsszögés (akár percekig tartó rohamokban is), orrfolyás, viszkető, kipirosodott és könnyező szemek, viszkető szájpadlás, torokkaparás, száraz köhögés, fáradtság. Súlyosabb esetekben légzési nehézségek, asztmás rohamok is előfordulhatnak. Ezek a tünetek jelentősen befolyásolhatják az érintettek mindennapjait, alvását, életminőségét.

Megelőzési és védekezési stratégiák

Bár a pollenek teljes elkerülése szinte lehetetlen, szerencsére néhány hasznos módszer segítségével megelőzhetjük vagy csökkenthetjük a tüneteket.

  • Beltéri teendők: Naponta porszívózzuk át a padlót, törölgessük le a bútorokat nedves ruhával, és használjunk pollenszűrőt a klímaberendezésekben! Az utcai ruhát mindig vegyük át otthon, az ágyneműt pedig cseréljük a szokásosnál gyakrabban!
  • Tisztálkodás: Ha lehet, minden nap mossunk hajat, de legalább alaposan fésüljük ki belőle a polleneket, mielőtt aludni megyünk! Az arcunkat mossuk le, orrlyukainkat öblítsük át vízzel naponta többször. A ruhákat ne szárítsuk a szabadban!
  • Tevékenységek: Mindig tájékozódjunk az aktuális pollenhelyzetről, és lehetőleg minél kevesebbet tartózkodjunk napközben a szabadban! Szellőztetni is akkor érdemes, amikor a legalacsonyabb a pollenterhelés (esti és reggeli órákban, valamint eső után).
  • Spray, öblítés: Használjunk tengeri sót tartalmazó orrsprayt, valamint mossuk át speciális orröblítő sóval naponta egyszer az orrunkat!
  • Gyógyszerek: Az antihisztamint tartalmazó készítmények (tabletta, szemcsepp, orrspray) vény nélkül kaphatók a patikában. A szteroid tartalmú orrspray-ket kizárólag orvos írhatja fel, kivizsgálás után!
  • Allergia-specifikus immunterápia: a tüneti kezelésekkel szemben ennek a terápiának a célja mérsékelni a tünetek hátterében húzódó kóros folyamatokat, ezáltal fokozatosan csökkentve a az allergiás reakció erősségét.

 

Kiemelt kép: Freepik

 

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol a pollenallergia témaköréről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó