Újabb fontos filmet készített Ljasuk Dimitry a Tisza-tóról

Ljasuk Dimitry Tisza-tó
„Azért készítettem ezt a filmet, hogy elősegítsem a változást, hogy tudatosabbak legyünk és hogy megpróbáljam pozitív irányba terelni a Tisza-tó jövőjét”

– nyilatkozta a Green.hu-nak Ljasuk Dimitry független filmes, környezetvédelmi aktivista, a Tisza-tó zöld nagykövete új filmje bemutatója kapcsán.

A Tisza műanyagszennyezéséről szóló A Tisza nevében, a valós eseményeken alapuló személyes történet, a Jóreménység-sziget és a 2023-ban bemutatott Tisza-tó, az ember alkotta paradicsom című természetfilm után a Tisza-tó – írott és íratlan szabályok című alkotás egyfajta kézikönyv a Tisza-tóhoz.

Minderre Ljasuk Dimitry szerint azért van feltétlenül szükség, mert a Tisza-tó az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Egyre többen akarják látni a lenyűgöző élővilágot és ezt a vadregényes vízi paradicsomot, ezáltal egyre nagyobb a vízi és biciklis forgalom is. Évtizedekig azt várta a régió, hogy bárcsak több vendég lenne és most már van.

Évente százezrek látogatják a tavat. De a sok vendég, pláne ha nem ismerik az írott és íratlan szabályokat, sajnos több kárt okoznak a tó élővilágának, mint hasznot a parton.

„Ez hosszútávon oda vezethet, hogy a jelenleg gyönyörű tó – ami a világörökség és a Hortobágyi Nemzeti Park része – egy lelakott, körbeépített, szennyezett és kizsigerelt tóvá válhat. Ha így megy tovább, maga az ember fogja elpusztítani és tönkretenni ezt az ember alkotta paradicsomot. Pont azt tesszük tönkre, ami az igazi varázsa a Tisza-tónak, az élővilág és az érintetlennek tűnő természet” – mondja a filmes szakember, aki a szívén viseli a Tisza-tó sorsát.

„Az utóbbi években számtalan felelőtlen és balesetveszélyes helyzetnek voltam tanúja a vízen. Elképedve néztem, mennyi nemtörődöm ember van, akik többsége nincs is tisztában azzal, mit okoz. Csak a szerencsének köszönhető, hogy eddig nem volt halálos kimenetelű baleset. Nem csak a természetet és élővilágot féltem, hanem az ide látogató embereket is, akik sokszor veszélyesek egymásra is.

Ezért úgy gondolom nagyon fontos, hogy edukáljuk, informáljuk az ide látogató turistát, bicikliseket, túrázókat, vizisportolókat és horgászokat is.

Mivel eddig ezt senki nem tette meg összefoglalva és egyszerűen, ezért nem akartam tovább várni, úgy döntöttem tavaly nyáron, hogy belekezdek és elkészítem a „Tisza-tavi házirendet”.

A film az összes fontos témát 7-10 perces blokkokban dolgozza fel az összesen 78 perces filmben.

A történetek és helyszínek változásával, a filmben megjelenő 30 szereplővel próbálta a rendező elérni, hogy ne száraz oktatófilmet, hanem érdekes és mozgalmas, olykor szívhez szóló filmet kapjunk.

Tisza-tavi Vízirendészet is segítette Ljasuk Dimitry munkáját.
A Tisza-tavi Vízirendészet is segítette a film elkészültét. Fotó: Ljasuk Dimitry

Mindehhez szakmai segítséget kapott a Tisza-tavi Vízirendészettől, KÖTIVÍZIG-től, Hortobágyi Nemzeti Parktól, a Tisza-tó Mentőcsoporttól és a Tisza-tavi Sporthorgász Kft-től, illetve néhány szakembertől és kutatótól is.

Mivel a film közérdekű és ismeretterjesztő dokumentumfilm, és reklámot sem tartalmaz, ezért teljes hosszában elérhető Ljasuk Dimitry Youtube csatornáján.

Itt most egy ízelítőt mutatunk a filmből.

„Elsősorban az a célom a filmmel, hogy hozzájáruljak ahhoz, hogy a turisták, horgászok,  hajósok és biciklisek felvilágosultabban érkezzenek a Tisza-tóra, alázattal és tisztelettel menjenek a vízre, partjára és a természetvédelmi területekre. Továbbá, hogy megelőzzem a baleseteket, felelőtlenséget, tudatlanságot, konfliktusokat, esetleges pusztítást és hozzájáruljak a filmmel ahhoz, hogy jobban vigyázzanak a Tisza-tóra és élővilágára” – nyilatkozta a Tisza-tó zöld nagykövete.

Forrás és nyitókép: Ljasuk Dimitry

 

Kapcsolódó