Szilveszter: mit okoz valójában környezetünknek a tűzijáték?

tűzijáték

Minden évben legalább kétszer téma a tűzijáték környezetre gyakorolt hatása, augusztus 20-a és szilveszter környékén. A legtöbben csak azt hallják meg, hogy sok kutya elszökik ilyenkor és hogy erről a felelőtlen gazdik tehetnek…

De ki tehet az összes többi károkozásról, és ér-e annyit ez a fényes, hangos ünneplés?

A kérdés költői, nem várunk rá választ, de összeszedtük a tényeket ezzel kapcsolatban:

Levegő- és vízszennyezés

A tűzijátékok során felszabaduló káros anyagok komoly légszennyezést okoznak. Az égés során veszélyes vegyi anyagok, köztük nehézfémek kerülnek a levegőbe, mint az ólom, a réz és a stroncium, amelyekkel a különböző színeket hozzák létre a tűzijátékban. Ezek a fémek és egyéb vegyi anyagok belélegezve károsak lehetnek az emberi egészségre, és súlyos légzőszervi problémákat okozhatnak. Emellett a tűzijátékok robbanásai után visszamaradt maradványok a talajba és a vízforrásokba kerülhetnek, ezzel tovább szennyezve a környezetet.

Zajártalom és állatvilágra gyakorolt hatások

A tűzijátékok által okozott zaj és a fényvillanások súlyos stresszt okozhatnak az állatvilágban. És nem csak a háziállatokban. Minden évben halljuk, hogy kutyák tömegei szöknek el ijedtükben, a durrogtatástól teljesen összezavarodva, és sokan nem is kerülnek elő vagy elüti őket egy autó. De a vadon élő állatok is ugyanilyen veszélyben vannak.

A madarak gyakran össze-vissza repkednek, nekirepülnek ijedtükben fának, falnak és megsérülnek. Ugyanez igaz a denevérekre, sőt, még a méhekre is veszélyes a szilveszteri tűzijáték:

A téli időszakra kupacba gyűlt méhcsaládok ijedtükben szétrebbennek és átfáznak, méhek tízezrei pusztulhatnak el.

 

A házikedvencek iránt felelősséggel tartozunk

Ovádi Péter állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos arra hívja fel a figyelmet, hogy a szilveszteri ünneplések hangos „robbanások” közepette fontos szem előtt tartani az állatok védelmét.

Ha kedvencében még nincs mikrochip, mielőbb vigye el állatorvoshoz a beültetésre! Amennyiben társállata már rendelkezik mikrochippel, ellenőrizze annak működőképességét és a www.petvetdata.hu oldalon történt regisztrációt!

Szükség esetén kérje állatorvosa mielőbbi segítségét az adatok aktualizálásához. Ezen felül, helyezzen a kutya és macska nyakörvére egy bilétát az elérhetőségeivel a gyors azonosítás érdekében.
Fontos megtenni az alábbiakat is:

  • Gondoskodjon arról, hogy otthona biztonságos legyen az állat számára, zárja be az ajtókat és ablakokat, és alakítson ki egy nyugodt menedéket.
  • Soha ne hagyja félős állatát egyedül, és ha kertben tartja, biztosítson számára zárt búvóhelyet.
  • Sétáltassa őt a nap csendesebb időszakaiban, lehetőleg a reggeli és délelőtti órákban, mindig pórázon, és használjon játékokat vagy más módszereket a figyelem elterelésére, hogy csökkentse a stresszt és megnyugtassa kedvencét a hangzavar idején.

Ovádi Péter arra is felhívja a figyelmet, hogy a MOL töltőállomásain mikrochip leolvasók állnak rendelkezésre, így ha elkóborolt állatot talál, ezek az eszközök segíthetnek az állat azonosításában és a gazdával való kapcsolatfelvételben.

Tűzijáték helyett: fenntartható alternatívák

Ahhoz, hogy csökkentsük a tűzijátékok környezetkárosító hatásait, számos innovatív alternatíva áll már rendelkezésre. Az egyik ilyen lehetőség a lézershow-k alkalmazása, amelyek hasonló látványt kínálnak, de káros anyagok kibocsátása nélkül.

Emellett a csendes tűzijátékok is egyre népszerűbbek, amelyek kevésbé zavarják az állatokat és az embereket, miközben fenntartják a látványosság élményét. Vannak emellett öko-barát tűzijátékok, amelyek kevesebb káros anyagot használnak, és biológiailag lebomló anyagokból készülnek.

Végre szigorítják a tűzijáték szabályozást

A zaj- és füstterhelés visszaszorítása érdekében idén korlátozzák a budapesti belváros egyes részein a pirotechnikai eszközök használatát. Még a 2024. december 28-án 18 órától 2025. január 1-jén 6 óráig tartó időszakban is tilos lesz ilyen eszközöket használni a III. kerületben, valamint a belváros nagy részén, például az Erzsébet és a Vörösmarty téren,  a Váci utcában és a környező mellékutcákban és a Ferenciek terén.

Petárdázni vagy akár azt birtokolni pedig szigorúan tilos Magyarország egész területén.

Nyitókép: Freepik

Kapcsolódó