Zöld energia adta a világ áramtermelésének 40 százalékát tavaly

zöld energia
Az 1940-es évek óta először fedezte tiszta, zöld energiából az áramszükségletének több mint 40 százalékát az emberiség – derül ki egy friss jelentésből. 

Ez a történelmi mérföldkő elsősorban a napenergia robbanásszerű terjedésének köszönhető, amely mindössze három év alatt megduplázta a globális kapacitását.

A napenergia: a jövő motorja

Az elmúlt húsz évben a napenergia volt a leggyorsabban növekvő energiaforrás a világon – és úgy tűnik, még csak most kezd igazán belehúzni.

„A napenergia vált a globális energiaátmenet motorjává” – mondta Phil MacDonald, az Ember energiaügyi agytröszt ügyvezetője. – „Az akkumulátoros tárolással párosítva megállíthatatlan erővé válik. Ahogy a világ egyre több áramot igényel, a napenergia kritikus szerepet tölt be az igények kielégítésében.”

A napenergia tavaly már majdnem a világ áramtermelésének 7 százalékát adta, míg a szélenergia épphogy átlépte a 8 százalékot.

Ezek a számok gyors növekedést mutatnak, ám még mindig eltörpülnek a vízenergia mellett, amely 2024-ben 14 százalékkal részesedett a globális áramellátásból.

A vízenergia a megújuló energiaforrások egyik legöregebbike: már a negyvenes években is meghatározó szereplő volt, igaz, akkor még jóval kisebb volt a világ energiaigénye – a mostaninak körülbelül az ötvened része.

A vízenergia 2024-ben 14 százalékkal részesedett a globális áramellátásból. Fotó: Unsplash
A vízenergia 2024-ben 14 százalékkal részesedett a globális áramellátásból. Fotó: Unsplash

Tiszta energiák: gyorsabban nőnek, mint az igény

Az Ember jelentése szerint a nap- és szélenergia mellett a nukleáris és bioenergia is egyre nagyobb szeletet hasít ki az energiatortából. A tiszta energiaforrások növekedése gyorsabb ütemet mutat, mint a globális áramkereslet – és ez kulcsfontosságú lehet a fosszilis energiahordozók kiszorításában.

Bár az előző évben még nem sikerült megtörni az emissziók növekedését – a 2023-as hőhullámok ugyanis megnövelték a hűtés és légkondicionálás iránti keresletet, így 1,4 százalékkal nőtt a fosszilis áramtermelés – az idei év már más képet mutathat.

Új trend: AI, elektromos autók és hőszivattyúk

MacDonald szerint 2025-ben nem a hőség lesz a fő energiazabáló, hanem az olyan új technológiák, mint a mesterséges intelligencia, az adatközpontok, az elektromos járművek és a hőszivattyúk.

Ezek együtt tavaly 0,7 százalékkal növelték a globális áramkeresletet – kétszer annyival, mint öt évvel ezelőtt.

„A világ kíváncsian figyeli, hogyan alakítják ezek a technológiák az áramigényt” – fogalmazott MacDonald. – „Az viszont egyre világosabb, hogy a nap- és szélenergia növekedése elegendő lesz a kihívások kezeléséhez. Aki abban bízik, hogy a fosszilis energia még sokáig vezető szerepet játszik, annak csalódnia kell.”

Forrás: The Gueardian
Nyitókép: Freepik

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó