Összefogás a zöld, geotermikus energia felfuttatásáért

A geotermikus energia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, mivel az országok és intézmények egyre inkább keresik a fosszilis tüzelőanyagoktól való függetlenedés lehetőségeit. Az Oilprice.com érdekes elemzése alapján vizsgáljuk most meg a témát.
A geotermikus energiát korábban kevésbé tartották versenyképesnek, az új technológiai fejlesztéseknek és kormányzati támogatásoknak köszönhetően mára egyre többen látják benne a jövő egyik fenntartható energiaforrását. Az Oilprice.com friss cikke szerint a világ különböző pontjain zajlanak ilyen jelentős projektek, amelyek hozzájárulhatnak a zöld energiaforradalomhoz.
A föld hőjének hasznosítása
Mint ismert, a geotermikus energia a Föld belsejében található hőből származik, és többféleképpen hasznosítható:
Közvetlen fűtési rendszerek és távhőellátás
földhő erőművek elektromos energia termelésére
Hőszivattyúk, amelyek fűtési és hűtési célokat szolgálnak
Az Egyesült Államokban például ezen iparág növekedése folyamatos, részben a Biden-adminisztráció által elfogadott Inflation Reduction Act (IRA) támogatásának köszönhetően. Az Egyesült Államok Energiaügyi Minisztériumának (DoE) Geotermikus Technológiai Irodája (GTO) azon dolgozik, hogy fejlessze a szükséges technológiákat és csökkentse az energiatermelési költségeket.
Érdekesség, hogy a Trump-adminisztráció új energiapolitikájában is előtérbe került a földhő. Az új energiaügyi miniszter, Chris Wright, aki korábban a Liberty Energy nevű olajipari szolgáltató cég alapítója volt, támogatásáról biztosította ezt a területet. Wright szerint ez az energia „hatalmas potenciállal bíró energiaforrás” – írja az Oilprice.com.
Európa is rákapcsol
Európában is egyre nagyobb az érdeklődés az effajta energia iránt. Az Egyesült Királyság nemrég egy új ilyen energiatárolási projektet jelentett be, amelyet az Ofgem energiaügyi szabályozó hatóság támogat. A Leeds-i Egyetem Geogrid projektje a felszín alatti hőtárolás lehetőségeit kutatja, hogy fenntartható áramforrást biztosítson a jövőben.
A skót Heriot-Watt Egyetem és Tajvan Nemzeti Központi Egyeteme közös kutatásokba kezdett, hogy tovább fejlessze e technológiákat. Emellett az Egyesült Királyság kormánya egy átfogó jelentést is közzétett The Future of the Subsurface címmel, amely a földhő-energia hosszú távú lehetőségeit vizsgálja.
Finnország szintén jelentős felfedezést tett ezen a területen: egy új termikus forrásra bukkantak, amely akár 20 millió évre elegendő energiát biztosíthat. Az ország első geotermikus fűtőerőműve, amely évente 2,6 gigawattóra tiszta energiát termel, januárban kezdte meg működését Vantaa városában. Franciaországban pedig a kormány egy átfogó fejlesztési tervet tett közzé, amely 27 intézkedést tartalmaz a földhő energia felhasználásának növelésére.
Ázsiai geotermikus trendek
A geotermikus energia az ázsiai országok figyelmét is egyre inkább felkelti. Indonézia és a Fülöp-szigetek hosszú távú tervei között szerepel a geotermikus kapacitás jelentős növelése, hogy csökkentsék a fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségüket. Az Oilprice.com szerint mindkét ország jelentős geotermikus potenciállal rendelkezik, hiszen a Csendes-óceáni Tűzgyűrű aktív vulkanikus zónáiban helyezkednek el.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) előrejelzése szerint
Délkelet-Ázsia földhő alapú energiatermelése az elkövetkező évtizedekben megtízszereződhet, és 2050-re elérheti a 276 millió megawattórát. Jelenleg az Egyesült Államok után Indonézia és a Fülöp-szigetek a világ legnagyobb geotermikus energiafelhasználói,
azonban még mindig csak töredékét használják ki az elérhető erőforrásoknak.
Indonézia jelenleg geotermikus készleteinek mindössze 6%-át használja fel, amely az ország teljes energiatermelésének csak 10%-át adja. A Fülöp-szigeteken ez az arány valamivel magasabb, 14,6%. Mindkét ország célja, hogy az évtized végére jelentősen növelje a geotermikus energia arányát az energiamixében. Indonézia legalább 8%-os növekedést tervez, míg a Fülöp-szigetek célja, hogy további 1,5 gigawattal bővítse kapacitását.
Hátráltató tényezők
A növekedést azonban számos tényező hátráltatja, beleértve a finanszírozási nehézségeket, a kormányzati szabályozásokat és a helyi közösségek ellenállását. Ahhoz, hogy a geotermikus energia valóban kulcsszereplővé váljon a zöld átmenetben, további technológiai fejlesztésekre és nemzetközi együttműködésekre lesz szükség.
Összességében tehát a földhő egyre inkább a fenntartható jövő egyik fontos alappillérévé válik. A világ több pontján zajló kutatások és beruházások bizonyítják, hogy a nemzetközi összefogás fontos a technológia fejlődésében. Az Oilprice.com cikke szerint, ha a jelenlegi trendek folytatódnak, akkor
ez a fajta energia akár az egyik vezető megújuló energiaforrássá is válhat a következő évtizedekben.
Forrás:
Fotó: Pexels
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!