Geotermikus fűtésfejlesztés kezdődik Budapesten

geotermikus
Budapesten újabb jelentős lépés történt a zöldenergia felé vezető úton: a zuglói távhőkörzetbe is bekapcsolódik a Fehér úton létesített geotermikus kút.

A projekt célja, hogy növelje a fővárosban a távfűtés fenntarthatóságát és hatékonyságát – immár részben földhő felhasználásával. A beruházás a Svájci Alap 803,6 millió forintos támogatásával és a magyar állam társfinanszírozásával valósul meg a Budapesti Közművek irányításával.

A fejlesztés része annak a szélesebb körű energetikai programnak, amelynek keretében Svájc összesen 11,9 millió frankot – közel 5 milliárd forintot – biztosít a geotermikus fűtési rendszerek kiépítésére Magyarországon.

Ennek részeként Budapest 1,9 millió svájci frank, azaz több mint 800 millió forint támogatást kapott. A cél: a földhő energia integrálásával csökkenteni a gázfelhasználást, mérsékelni az üvegházhatású gázok kibocsátását és erősíteni az energiafüggetlenséget.

A beruházás éves szinten mintegy 31,8 ezer gigajoule geotermikus energiát termel majd, ezzel 1239 tonnával csökken a CO₂-kibocsátás.

A Budapesti Közművek szerint a távhőszolgáltatás kulcsszerepet játszik az európai energiaválság kezelésében is: segít a földgázimport visszaszorításában, fokozza az ellátásbiztonságot és hozzájárul az energiaszegénység csökkentéséhez.

Jean-Francois Paroz, Svájc budapesti nagykövete elmondta: a geotermikus program nemcsak a környezeti célokat szolgálja, hanem a társadalmi jólétet is. A megújuló energiaforrások használata hosszú távon olcsóbb, fenntarthatóbb és ellenállóbb rendszert eredményez – hangsúlyozta.

Budapest geotermikus fűtésfeljesztéséről állapodtak meg. Fotó: Karácsony Gergely Facebook
Budapest geotermikus fűtésfejlesztéséről állapodtak meg. Fotó: Karácsony Gergely Facebook

Budapest alatt hatalmas geotermikus kapacitások rejlenek

Karácsony Gergely főpolgármester a projektindítón azt emelte ki, hogy Budapest alatt hatalmas geotermikus kapacitások rejlenek, amelyeket ki kell aknázni. Szerinte a fővárosban a korszerűtlen fűtési rendszerek rontják leginkább a levegő minőségét, és a távfűtés „a lehető legtisztább” alternatíva.

„Nem orosz gázzal, hanem a magyar anyafölddel fűtjük majd otthonainkat” – fogalmazott a X. kerületi Fehér úton létesített „geotermikus kút kihasználtságának növelése a zuglói távhőkörzetben történő hőhasznosítással” elnevezésű projekt nyitórendezvényén.

A főpolgármester kitért arra, hogy Budapesten 241 ezer lakásnak van távfűtése és rengeteg cég és közintézmény is ezt az energiaforrást használja, amely a legkevesebb kibocsátást jelenti a levegőminőség szempontjából. Mint mondta, nemcsak az a cél, hogy egyre több lakossági és gazdasági szereplőt vonjanak be a távhőfelhasználásba, hanem az is, hogy ennek energiafelhasználását megváltoztassák a lehető legtöbb „tiszta energiával”.

Orbán Tibor, a Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. távhőszolgáltatási és energetikai vezérigazgató-helyettese arról beszélt, hogy a távhő eszköz az európai energiaválság megoldására, egyszerre segíti elő a földgázimport csökkentését, az ellátásbiztonság növelését, a zöld átállás hozzájárul az ágazati integrációhoz, valamint az energiaszegénység csökkentéséhez is.

Forrás: MTI
Nyitókép: Pixabay

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó