Olvad a jégtakaró: újabb szigetnyi jégtábla tört le az Antarktiszról
Egy majdnem 400 négyzetkilométeres jégtömb szakadt le az Antarktisz azon területéről, ahol az Egyesült Királyság Halley kutatóállomása található. Az elmúlt három évben ez a harmadik ilyen blokk, amely a bázis közelében vált le – írja a BBC.
A most letört jégtábla területe 380 négyzetkilométer, nagyjából akkora, mint a brit Wight-sziget.
2021-ben az Antarktisz ezen részéről egy Párizs méretű (1300 négyzetkilométeres), majd 2023-ban egy még nagyobb (1500 négyzetkilométeres), London méretű jéghegy szakadt le.
A Brit Antarktiszkutató Intézet 2017-ben egyszer már elővigyázatosságból áthelyezte a Halley-t, az épületeket új helyre csúsztatták el a jégen. Az állomást most már rutinszerűen ki is ürítik a déli tél hosszú, sötét hónapjaiban.
A Halley kutatóállomás a Brunt-jégtakarón fekszik, amely időszakosan jéghegyeket vet ki az elülső peremén, és jelenleg egy rendkívül dinamikus szakaszon halad keresztül.
Az új leszakadás egy jelentős repedésre vezethető vissza, amelyet 2016. október 31-én fedeztek fel a selfen. Emiatt kapta a „Halloween-repedés” becenevet. A Halloween-repedésre merőleges további törés egy szabadon lebegő jégszakaszt vágott le, amely már elkezdett kifelé sodródni a Weddell-tengerbe.
A vészjósló név nem véletlen: Végítélet-gleccser!
A legújabb tanulmány eredményei arra is utalnak, hogy az antarktiszi jégtakaró sokkal érzékenyebb az óceán felmelegedésével szemben, mint korábban gondolták, ami aggasztó, és
a tengerszint-emelkedésre vonatkozó előrejelzések újraértékelését teheti szükségessé.
Ebben kulcsszerepet játszik a 74 000 négyzetmérföldes, azaz Florida állam méretének megfelelő Thwaites-gleccser, más néven a „végítélet gleccsere”, amely olvad, és meleg tengervíz szivárog alá – ezt nemrégiben igazolták minden kétséget kizáróan.
Eric Rignot, az Irvine-i Kaliforniai Egyetem munkatársa szerint sokkal több tengervíz áramlik a gleccserbe, mint korábban gondolták. Ezek a behatolások érzékenyebbé teszik a gleccsert az óceán felmelegedésére, és így nagyobb valószínűséggel esik szét, ahogy az óceán melegszik.
Rignot szerint a globális tengerszint-emelkedésre vonatkozó jövőbeli előrejelzéseknek figyelembe kell venniük ezeket az új adatokat. Az előrejelzések pedig várhatóan valószínűleg emelkedni fognak. Az olvadás során a Thwaites – a kutatók szerint – akár 60 centiméter emelkedést is okozhat az óceánok szintjében. A gleccser emellett természetes gátat képez a Nyugat-Antarktisz más gleccserei számára is.
Ha ez a jég az óceánokba kerül, a kutatók becslése szerint a vízszint akár 3 méterrel is emelkedhet.
Ez az emelkedés a világ számos tengerparti városát víz alá helyezné. Az új tanulmány szerint veszélybe kerülne például Vancouver, Florida, Banglades és a Csendes-óceán alacsonyan fekvő szigetei, például Tuvalu és a Marshall-szigetek is.
Tudta? Az Antarktisz jégtakarója a Föld legnagyobb édesvíz-tartaléka, alapvető szerepet játszik a bolygó éghajlati rendszerében.
Az elmúlt évtizedekben azonban a globális felmelegedés következtében a jégtakaró gyors ütemben kezdett olvadni. A NASA és az Európai Űrügynökség műholdas adatai szerint az Antarktisz évente átlagosan 252 milliárd tonna jeget veszít. Ez a folyamat az 1990-es évek óta jelentősen felgyorsult.
Források: a Portfolio cikke és a usatoday.com tanulmánya.
Nyitókép: Unsplash
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!