Milyen az élet egy olvadó gleccser alatt – avagy: mit ér a zöld szemlélet?
Egy olvadó gleccser alatt – megható, megindító tudósítást közölt a közelmúltban az ismert Forbes magazin amerikai kiadása, amelynek lényegét az alábbiakban igyekszünk visszaadni. Grindelwaldban, Svájcban a Nagy Aletsch-gleccser olvadása miatt a fenntarthatóság kiemelt fontosságú, de vajon mit érnek el ezzel? Megállítható a gleccser olvadása vagy csak a széllel szemben dolgozik a helyi közösség?
Az olvadó gleccser alatt élőktől a fenntarthatóság érdekében tett helyi erőfeszítések közé tartozik egy fatüzelésű hőerőmű, amely szén-dioxid-semleges hőenergiát biztosít, valamint egy új napelem farm és energiahatékony felvonó építése. A közösség ösztönzi a tömegközlekedés használatát és szigorú hulladékgazdálkodási szabályokat alkalmaz, hogy megőrizze a táj és a falu alpesi jellegét. Grindelwald igyekszik a fenntarthatóságot fókuszban tartani, miközben megpróbálja megmenteni visszahúzódó gleccsereit.
A lényeg nem rajtuk múlik, hanem a világ szén-dioxid kibocsátásán – de azért mindent megtesznek helyben is!
Nézzük akkor az anyagot.
A festői szépségű Grindelwaldban, Svájcban szinte minden fenntartható turizmusról szóló beszélgetés egy gleccserrel kezdődik és végződik. A Nagy Aletsch-gleccser az Alpok legnagyobb gleccsere, amely 31 négyzetmérföldnyi zord gránithegységen terül el. És ez a gleccser olvad.
Az új Eiger Express termináljában, amely egy siklóvasúttal visz el a történelmi fogaskerekű vasúthoz, található egy kép az Aletschről 1850-ből és egy a jelenből. A 19. században a gleccser a völgy nagy részét borította; most visszahúzódott a hegy tetejére. A fekete-fehér képek szembetűnő emlékeztetők arra, hogy Grindelwald mennyit vesztett már – és arra, hogy milyen sürgős a fenntarthatóság elérése.
Az olvadó gleccser előtt is volt itt zöld szemlélet, már 1908-ban!
„A fenntarthatóság része annak, amit csinálunk – és valójában mindig is része volt annak, amit csináltunk” – mondja Kathrin Naegeli, a helyi vonatokat és felvonókat üzemeltető Jungfraubahnen szóvivője.
Már 1908-ban, négy évvel az ikonikus Jungfraujoch-vasútvonal végső szakaszának befejezése előtt, a cég vízerőművet épített a közeli Lütschenthalban, hogy zöld energiával lássa el az új vonatot. Ma a felújított erőmű két nagy turbinával működteti a Jungfrau régió vonatait, felvonóit és sífelvonóit, beleértve a Grindelwald környékieket is.
Grindelwald azt a célt tűzte ki maga elé, hogy Svájc egyik legfenntarthatóbb úti célja legyen. Néhány szálloda még ennél is tovább megy új programokkal, amelyek célja, hogy a vendégek gondoljanak az újrahasznosításra és a megújuló energiára. A falu mindent megtesz azért is, hogy a fenntarthatóságot előtérben tartsa, miközben megpróbálja megőrizni kulturális örökségét.
Tömegközlekedés
Grindelwald erősen ösztönzi a vendégeket, hogy vonattal érkezzenek. Amikor bejelentkezik egy grindelwaldi szállodába, a recepciós buszjegyeket ad, amelyekkel közlekedhetünk a faluban és a környéken. A látogatók megvásárolhatják a Jungfrau Travel Pass-t is, amely korlátlan utazást biztosít minden Jungfrau vasútvonalon – ez nyilván látványosan ösztönzi azt, hogy ne autóval járjuk be a területet!
Újrahasznosítás
Grindelwald, akárcsak más svájci városok, szigorú hulladékgazdálkodási szabályokkal rendelkezik. Ide tartoznak az újrahasznosítási programok és az egyszer használatos műanyagok csökkentésére irányuló erőfeszítések. A szállodák helyben látványosan arra ösztönzik vendégeiket, hogy vegyenek részt ezekben az intézkedésekben.
Szabályozott fejlesztés
A falu gondosan szabályozza az új építkezéseket, hogy megőrizze alpesi jellegét és megakadályozza a túlzott fejlesztéseket. Korlátozások vannak a nyaralók birtoklására is, és az új projekteknek, mint például a Grindelwald-First felvonó tervezett felújításának 2030-ra, szigorú nyilvános ellenőrzésen kell átesniük. Itt még a fenntartható projekteket, mint például egy tervezett napelem farm, sem hagyják jóvá automatikusan.
Túlmutat a standardokon a helyi gyakorlat
Az új szállodai projektek gyakran próbálják meghaladni a fenntarthatósági standardokat. Például a Bergwelt Grindelwald, egy új luxusszálloda, a legmagasabb fenntarthatósági standardok szerint épült – mondja Tanja Münker igazgató. De a hotel vezetése még többet szeretne: most szerezték meg az igen nehezen elérhető IBEX tanúsítványt, amely egy szigorú, 360 fokos áttekintés a fenntarthatósági gyakorlatokról. „A felülvizsgálat eredményeként szeptemberben indítunk egy programot az élelmiszer-pazarlás csökkentésére” – mesélte a tudósítónak Münker.
Ám vannak itt egyéb előnyök is. Mint Grindelwald második IBEX tanúsítvánnyal rendelkező szállodája a Bergwelt Grindelwald előnyt élvezhet néhány találkozó esetében. Az ilyen konferenciák szervezői gyakran preferálják ugyanis a jól kidolgozott fenntarthatósági tervekkel rendelkező hoteleket.
A szálloda küldetésének része, hogy emlékeztesse a vendégeket a fenntarthatóság fontosságára, túl az emlegetett ingyenes buszjegyeken és a fürdőszobákban elhelyezett kötelező felhívásokon, akiket mindenki jól ismer: „használjuk újra a törölközőket”.
„Amikor az emberek látják a hegyek szépségét, megértik, mennyire törékeny a természet” – emlékeztet a szálló vezetője.
Felemelkedés a First-hegyre
Csak egy saroknyira a Bergwelt Grindelwaldtól, egy felvonó visz a First-hegy csúcsára. Ez az a hegylánc, amely a síszezon elején az összes napsütést kapja, és ahogy emelkedünk, láthatjuk a híres Eigert, a Schreckhornt, a Wetterhornt és a Fiescherlückét az alsó Grindelwald-gleccserrel.
Sandra Kaiser, egy helyi idegenvezető gondosan megmutat minden gleccsert. „A szüleim még emlékeznek arra az időre, amikor a gleccserek egészen odáig leértek” – mondja, mutatva a hegy közepére. „Most már ott vannak fent” – teszi hozzá, a hegy tetejére nézve, ahol a gleccserek most hirtelen véget érnek.
Bár a klímaváltozás az utolsó dolog, amire gondolni szeretnénk, amikor a First-hegyen vagyunk. Ám miután láttam az Aletsch régi és új képeit az érkezéskor, nem tudok nem elszomorodni azon, hogy mennyit vesztettünk a klímaváltozás miatt, és hogy vajon mennyi időbe telik, mire az összes gleccser eltűnik – írja a Forbes szerzője.
Vannak ugyan erőfeszítések a folyamat megfordítására – vagy legalábbis lassítására. Ám még az igen gazdag, a fenntarthatóságra több mint egy évszázada figyelő Svájcban is korlátozottak az erőforrások – von szomorú konklúziót a szerző.
*
KAPCSOLÓDÓ CIKK és Green.hu PODCAST adás az alábbi címsorra, vagy lentebb kattintva érhető el:
Gelencsér András lesújtó véleménye a fenntarthatóságról – Green.hu exkluzív podcast
Idézet a Green.hu fenti podcastjából:
„Nem is az a gond, hogy el vagyunk késve, hanem az, hogy rossz irányba megyünk. A jelenlegi irány egyszerűen értelmezhetetlen. Ha megnézzük a párizsi klímaegyezményt, amely az üvegházhatású gázok kibocsátásának a korlátozásáról szól, akkor azt látjuk a valóságban, hogy ezek nem valósulnak meg, sőt, folyamatosan nő a kibocsátás”
*
Vissza Svájcba: vajon mindez elég lesz az olvadó gleccser alatt?
Megmentheti Grindelwald a gleccsereit? Grindelwald gleccserei páratlanul szépek. Még egy nemrégiben hóval borított napon is a Jungfraujoch, Európa legmagasabb vasútállomásának tetejéről érkező látogatók úgy tűntek, hogy elbűvölve nézik a szilárd jeget, amely átfut az alpesi szurdokon. Nem csoda, hogy ez egy UNESCO világörökségi helyszín, és az emberek meg akarják őrizni.
De vajon a vízerőmű, egy élelmiszer-pazarlás csökkentő program vagy egy napelem farm valóban változást hoz? Amikor a turizmusról és a fenntarthatóságról van szó, ez az örök kérdés. Miért fáradoznánk, amikor éppen szélirányban széntüzelésű erőművek vannak, és ahol a fenntarthatóság csak egy marketingfogás?
A svájciak, és különösen a grindelwaldiak számára, akik évről évre figyelik, ahogy szeretett gleccsereik visszahúzódnak, cselekvésre ösztönözte őket. Minden tőlük telhetőt megtesznek örökségük megőrzése érdekében, bár tudják, hogy ez nem lesz elég.
A látogatók számára más a fenntarthatósági kényszer. Buszokkal érkeznek Grindelwaldba, hogy megnézzék az olvadó gleccser környékét, amíg még itt van.
Forrás és további részletek (angol nyelven):
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témáról!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!