Gond van az Antarktiszon: vészesen olvad a Végítélet Gleccser

A Végítélet Gleccser
Egy nemzetközi tudóscsoport felfedezése szerint az Antarktisz Thwaites-gleccsere, amelyet gyakran „Végítélet Gleccsernek” neveznek, gyors ütemben olvad, és visszafordíthatatlan összeomlás fenyegeti. Ez katasztrofális következményekkel járhat a globális tengerszint-emelkedés szempontjából.

2018 óta a Nemzetközi Thwaites Gleccser Együttműködés (ITGC) tudósai közvetlenül vizsgálják a gleccsert, hogy jobban megértsék, mikor és hogyan következhet be az összeomlás. Az eredményeik, melyeket egy több tanulmányból álló gyűjteményben tettek közzé, komor képet festenek a gleccser állapotáról. A kutatások szerint a jégveszteség gyorsulása ebben az évszázadban tovább fokozódik.

Rob Larter, a Brit Antarktiszi Kutatócsoport geofizikusa elmondta:

A Végítélet Gleccser visszahúzódása az elmúlt 30 évben jelentősen felgyorsult, és a jövőben még gyorsabb ütemre számítanak. Az Antarktiszi Jégtakaró 200 éven belül összeomolhat!

 

A tengerszint-emelkedés veszélyei

A Végítélet Gleccser annyi vizet tartalmaz, hogy önmagában több mint 60 centiméterrel emelheti meg a tengerszintet. Mivel azonban a gleccser úgy működik, mint egy parafa, amely visszatartja a hatalmas antarktiszi jégtakarót,

összeomlása végső soron akár 3 méteres tengerszint-emelkedést is eredményezhet. Ez katasztrofális lenne a part menti közösségekre nézve, például Miamiban, Londonban, Bangladesben és a Csendes-óceán szigetein.

A tudósok régóta tudják, hogy a Végítélet Gleccser különösen sérülékeny, részben a földrajzi elhelyezkedése miatt. A jég az óceán felé lejtő területen helyezkedik el, így az olvadás során egyre több jég kerül a viszonylag melegebb tengervíz érintésébe.

Az elmúlt hat évben újfajta kutatásokat végeztek: egy Icefin nevű torpedó alakú robotot küldtek a gleccser alá, ahol a jég a tengerfenékről felemelkedik és úszni kezd.

Az itt gyűjtött képek alapján kiderült, hogy a gleccser váratlan módon olvad, mivel a meleg óceánvíz mély hasadékokon keresztül áramlik be.

Az Icefin torpedó-robot a víz alatt vizsgálja a Végítélet Gleccser állapotát. Fotó: Rob Robbins/ITGC
Az Icefin torpedó-robot a víz alatt vizsgálja a Végítélet Gleccser állapotát. Fotó:
Rob Robbins/ITGC

További kutatások arra utalnak, hogy a tengervíz több mint 10 kilométer mélyen áthatol a Végítélet Gleccser alatt, meleg vizet szállítva, ami gyorsítja az olvadást. A múltbeli adatok elemzése azt mutatja, hogy a gleccser gyors visszahúzódása valószínűleg az 1940-es években kezdődött, amit egy erős El Niño esemény váltott ki.

A tudósok figyelmeztetnek, hogy bár némi előrelépés történt a Végítélet Gleccser vizsgálatában, továbbra is mély bizonytalanság övezi a gleccser jövőjét. Még ha az emberiség gyorsan le is állítaná a fosszilis tüzelőanyagok használatát – ami nem valószínű -, elképzelhető, hogy már késő megakadályozni a gleccser összeomlását.

A jelenlegi kutatási szakasz lezárulása után a tudósok továbbra is folytatják a gleccser alaposabb vizsgálatát, hogy jobban megértsék, visszafordítható-e még a folyamat.

Legutóbb egy szigetnyi jégtábla tört le az Antarktiszról, erről korábbi cikkünkben olvashat.

Forrás: CNN
Nyitókép: Rob Larter – Brit Antarktiszi Kutatócsoport

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a podcast beszélgetésről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó