Csakis tisztán: 10 tipp a vegyszermentes háztartáshoz

vegyszermentes takarítás
A modern háztartásokban használt vegyszerek, legyen szó tisztítószerekről, mosószerekről vagy akár kozmetikumokról, számos egészségügyi és környezeti kockázatot rejtenek.

A gyakran előforduló összetevők, mint az ammónia, klór, foszfátok vagy mesterséges illatanyagok, irritációt okozhatnak a bőrön, allergiás reakciókat válthatnak ki, hosszú távon pedig károsíthatják a légzőszerveket és hormonális egyensúlyt.

Ezek a vegyszerek a használat során a környezetbe is kerülnek, hozzájárulva a vízszennyezéshez, a talaj károsodásához, és hosszú távon az ökoszisztéma pusztulásához.

A vizekbe jutó vegyszerek, különösen a foszfátok és az ammóniák megváltoztatják a víz kémiai összetételét, amelyek hatására csökkenhet a halak szaporodási képessége, növekedési zavarokat szenvedhetnek, és megnőhet a halandóságuk.

Nincsenek jobb helyzetben a kétéltűek, mint a békák és szalamandrák sem, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) szerint a kétéltűek egyes fajainak populációja 30-50%-kal csökkent az elmúlt évtizedekben a vízszennyezés és élőhelyük pusztulása miatt.

Le a vegyszerekkel! De akkor mivel takarítsunk, mossunk?

Szerencsére számos természetes alternatíva létezik, amelyekkel hatékonyan helyettesíthetők a hagyományos háztartási termékek.

1. Ecet: a sokoldalú tisztítószer

Az ecet egyik legjobb természetes tisztítószer, mivel savas kémhatásával hatékonyan oldja fel a zsírt és a vízkövet. Kiválóan alkalmas konyhapult, csempe, üvegfelületek tisztítására. Egy egyszerű tisztítószerhez keverj össze 1 rész ecetet és 1 rész vizet, és adj hozzá néhány csepp illóolajat (pl. citrom vagy levendula) a kellemes illatért.

Tipp: használja az ecetet a mosáskor, öblítő helyett, némi illóolajjal keverve. Nem, lesz ecetszagú a ruha!

2. Szódabikarbóna a makacs foltok ellen

A szódabikarbóna remek súrolószer, ami kíméletesen távolítja el a makacs szennyeződéseket a felületekről anélkül, hogy károsítaná azokat. Készíthet pasztát víz és szódabikarbóna keverékéből, amely a tűzhely, a sütő vagy a mosdó tisztításához használható. Emellett kiválóan szagtalanít, például hűtőszekrényben vagy szemetesben.

vegyszermentes takarítás
A vegyszermentes takarítás alappillére a szódabikarbóna. Fotó: Pixabay
3. Citromlé a természetes fehérítéshez

A citromlé természetes fehérítőszerként is használható, ami kiválóan eltávolítja a zsírfoltokat és kellemes friss illatot hagy maga után. Fehér ruhákhoz keverjen citromlevet a mosáshoz, vagy használja a konyhai felületek tisztítására!

4. Illóolajok a természetes fertőtlenítésért

Az olyan illóolajok, mint a teafa, a levendula vagy az eukaliptusz, erős fertőtlenítő tulajdonságokkal bírnak, és segítenek elpusztítani a baktériumokat, miközben kellemes illatot árasztanak. Adjon néhány cseppet a házi készítésű tisztítószerhez, vagy készítsen egy egyszerű fertőtlenítő spray-t: keverjen össze 10 csepp illóolajat 1 csésze vízzel egy szórófejes flakonban.

5. Természetes mosószerek

A hagyományos mosópor, mosógél, mosókapszula helyett sokkal környezetbarátabb megoldások is vannak a ruhák mosására. A legtöbb üzletben elérhetők a vegyszercsökkentett, természetes mosószerek, vagy a mosódió.

A mosódiót leggyakrabban a Sapindus mukorossi fa terméséből nyerik, amely Dél-Ázsiában, főleg Indiában és Nepálban őshonos. A mosódió termése egy kis barna héjú dióhoz hasonlít, mely szaponint tartalmaz – ez egy természetes tisztítószer. Vízzel érintkezve habzani kezd, így képes a zsírt, szennyeződést és foltokat is eltávolítani.

6. Házi készítésű mosogatószer

Az edények tisztításánál a zsíroldás a legfontosabb, ezt a hagyományos mosogatószereknél leggyakrabban tenzidekkel (más néven felületaktív anyagokkal) érik el. Ezek az anyagok képesek a víz és az olaj vagy zsír közötti kapcsolatot létrehozni, mivel mindkét felülettel jól „kapcsolódnak”.

Otthon is készíthetünk azonban hatékony mosogatószert: 1 csésze folyékony szappant keverjünk össze 1 evőkanál szódabikarbónával és 10 csepp citrom illóolajjal.

7. Szőnyegtisztítás vegyszerek nélkül

A szőnyegtisztításhoz is találhatunk természetes megoldásokat. Szórjunk szódabikarbónát közvetlenül a szőnyegre, hagyjuk állni néhány órán keresztül. Ez idő alatt a szódabikarbóna magába szívja a szennyeződéseket és a rossz szagot. Ez után egyszerűen porszívózzuk fel, és a szőnyeg felfrissül.

Tipp: makacsabb foltokhoz be is nedvesíthetjük a szódabikarbónát és azzal súrolhatjuk a szőnyeget, majd hagyjuk megszáradni, végül porszívózzuk fel. Ez eltávolítja a szagokat és frissíti a szőnyeget, vegyszerek nélkül.

8. Ablaktisztítás alkohol segítségével

Az ablaktisztítóknak gyakran van alkohol szaga – nem véletlenül. Keverjünk össze 1 rész gyógyszertári alkoholt 1 rész vízzel, és adjunk hozzá egy kevés ecetet. Ezzel a keverékkel csíkmentesen tisztíthatók az ablakok és a tükrök.

9. Vegyszermentes szépségápolás

A háztartási vegyszerek mellett a szépségápolási termékek is tele vannak káros anyagokkal, mint például a parabének, szulfátok vagy mesterséges illatanyagok. Próbálj ki természetes alternatívákat, mint a kókuszolaj vagy az aloe vera gél, amelyek hidratálják a bőrt és nem tartalmaznak káros vegyi anyagokat.

A szépségápolás tiszta alternatíváiról korábbi cikkünkben olvashat.

10. Csökkentsük a hulladékot

A vegyszermentes életmód része az is, hogy minimalizáljuk a hulladéktermelést. Próbáljuk a háztartási szereket csomagolásmentes boltban beszerezni, otthon újratölthető edényekben tárolni.

Valljuk be, a vegyszermentes háztartás kialakítása elsőre macerásnak tűnhet. Le kell mondani az egyszerű, instant megoldásokról, kicsit több időt kell szánni a tisztítószerek elkészítésére, az egész takarítás előkészítésére. Ugyanakkor ez az egészségért és a környezetünk megóvásáért cserébe nem lehet túl nagy ár.

Nyitókép: Freepik

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó