Az élet tudománya – az ajuvéda életmód alapjai Kőváry Anettel

Az ajurvéda több mint 5000 éves indiai gyógyászati és életmódrendszer. Alapfilozófiája, hogy az ember teste, lelke és szelleme szoros egységet alkot.
Az ajurvéda tükörforításban azt jelenti: az élet tudománya. Lényege az, hogy a természetre ráhangolódva megtaláljuk a harmóniát, visszataláljunk az egyensúlyunkhoz és az fenn is tudjuk tartani. Mindezt Indiában kezdték el kutatni.
A természet ritmusára hangolódtak és a természet adta kincseket használták fel, mindezt valami égi tudás segítette.
Felismerték azt is, hogy nincs egyetemes igazság és követendő módszer, hanem minden embernek az egyéni adottságai alapján, teljesen személyre szabottan kell követni a helyes életmódot. – mondta a Green.hu-nak Kőváry Anett, aki két éve él az ajurvéda szerint és ajurvédikus jógaterapeutaként dolgozik.
Az ajurvéda szerint három meghatározó minőség van jelen a világban, beleértbe az emberi szervezetet és minden élőlényt, de a napszakokat, évszakokat is. Ez a három alap dósa: a váta, pitta és kapha.
Ez a három minőség minden emberben különböző arányban van jelen. Az ayurvédikus életmódra való áttérés azzal kezdődik, hogy megismerjük ezek arányát és veleszületett egyensúlyi állapotát, azaz meghatározzuk az egyén ajurvédikus alkatát, a prakritijét. Ezt ajurvédikus orvosok végzik rendkívül összetett pulzusdiagnosztikával, de különböző tesztek segítségével tanácsadók, sőt akár saját magunk is meghatározhatjuk az uralkodó minőségünket.
Megállapítják azt is, ha ebből a veleszületett alkatból kibillenés történt. Ebben az esetben ennek helyreállítására összpontosulhat az illető egyéni ajurvédikus életmódja, de ha nincs kibillenés, akkor egyszerűen az a cél, hogy megtartsuk a velünk született egyensúlyi állapotot – magyarázta Kőváry Anett.

Életritmus, táplálkozás az ajurvédában
Az ajurvédikus életmód összetett, de van néhány alappillére, amire különösen nagy figyelmet kell fordítani. Az egyik ilyen a reggeli és az esti rutin. A természetet követve tanácsos a nappal együtt (azaz korán) ébredni és napnyugtakor lepihenni.
A hajnali, reggeli órákban érdemes a befelé figyelést gyakorolni, ekkor végezhető a meditáció, a jóga, de a testedzés is.
Egy másik alappillér a táplálkozás, hiszen az ajurvéda (és mostanában sok másik felkapott tan) szerint a létezésünket, gondolkodásunkat, az érzelmi állapotunkat az határozza meg, amit eszünk.
Az emésztőrendszerben kezdődik el minden. Azzal, hogy mit viszünk be, az a bélrendszerben hogyan tud felszívódni, hogyan hasznosul a tápanyag, megalapozzuk, hogy abból aztán majd milyen gondolatok táplálkoznak, a gondolatokból pedig milyen érzések születnek – fejti ki Kőváry Anett.
Az ajurvéda alapvetően semmit sem tilt, ajánlásra alapul, saját magunkra hangolódva:
- Alap ajánlás, hogy reggelire lehetőleg meleg ételt, például valamilyen gabonakását fogyasszunk.
- Szintén ajánlás, hogy reggelire ne együnk nyers gyümölcsöt, és általánosságban a nyers gyümölcs a gabonával nem jó párosítás – azaz például a gyümölcsös müzli reggelire nem jó választás, megterheli az emésztőrendszert.
- Ajánlott, hogy csak aznap készült főtt ételt együnk, amihez a napirendet úgy kell kialakítani, hogy beleférjen egy gyors étel elkészítése, amit ebédre vagy vacsorára fogyasztunk.
- Javasolt az alkohol teljes kerülése, ami drasztikusan hangzik, de ha valaki ezt az életmódot követi, nem is fog hiányozni – mondja Kőváry Anett.
„Ha egy buliban megkérdezik tőlem, hogy bírom, hogy nem iszom alkoholt, én őszintén visszakérdezek: te hogy bírod, hogy iszol?”
- Nehéz viszont a legtöbb embernek leszokni a kávéról, ami szintén nem javasolt. Helyette fogyasztható kurkuma latte, az aranytej (kurkumás, gyömbéres, fahéjas, szegfűszeges, kardamomos ital), ha a rituálét és a meleg ital fogyasztását szeretnénk pótolni, de élénkítésre legjobb a testmozgás, akár napközben többször is – javasolja Kőváry Anett.

Gyógynövények a mindennapokban
Az ajurvéda fontos szerepet tulajdonít a gyógynövényeknek, melyek nemcsak a gyógyításban, hanem az életmódban is fontos eszközök a fent említett célok, azaz az egyéni egyensúlyi állapotunk megőrzéséhez. Fontosak a gyógy- és fűszernövények tulajdonságai és alkotóelemei mellett az ízük, illetve az, hogy ezáltal hogyan hatnak a szervezetre. A gyógynövények energetikai adottságuk révén hevítik vagy hűsítik a testet. További fontos kettős felosztások a gyógynövény szárító vagy nedvesítő hatása, illetve, hogy nehéz vagy könnyű, vagyis, hogy a gyógynövény a test könnyedségét vagy súlyosságát növeli-e.
Az ajurvéda talán legáltalánosabb gyógynövénye a kurkuma, egy olyan kincs, amit mindenkinek érdemes használni. Többek közt gyulladásgátló hatású, emellett lúgosít, jót tesz az emésztésnek. Javasolt akár a reggeli kásába belefőzni vagy rászórni, de lehet meleg, kurkumás vizet is inni reggel. Szájüregi problémák, fogíny vagy fogérzékenység, enyhe gyulladás esetén öblögetni, torokbántalmak esetén gargalizálni is ajánlott kurkumás vízzel.
Szintén gyakran használt gyógynövény a levendula, aminek hűtő hatása gyulladáscsökkentő, vagy a citromfű, ami általános nyugtató. Az aloé gyulladáscsökkentő és szabályozza a cukor- és zsírháztartást, a bazsalikom pedig, amelyet India legáldásosabb növényének hívnak, amellett, hogy hatékony lázcsillapító szer influenza, tüdőpanaszok esetén, kiváló baktériumölő is, hasonlóan a gyömbérhez, ami serkentő is egyben.
A test és lélek harmóniája
Az ajurvéda egy holisztikus életmód, életrendszer, azaz nem csak a testre gyakorolt hatásokkal foglalkozik, hanem komoly lelki munkát is igényel.
A belső harmónia megteremtéséhez elengedhetetlen a rendszeres meditáció, amely segít lecsendesíteni az elmét, feldolgozni az érzelmeket és mélyebb kapcsolatot kialakítani önmagunkkal.
A légzésre és a tudatosságra való fókuszálás révén oldódik a stressz, és felszínre kerülhetnek azok a belső blokkok, amelyek akadályozzák a lelki egyensúlyt. Ezt a belső munkát támogatják az ajurvédikus masszázsok is, amelyek nem csupán a fizikai feszültséget oldják, hanem energetikai szinten is tisztítják és harmonizálják a testet. A meleg olajok, gyógynövényes keverékek és lassú, áramló mozdulatok segítik a méregtelenítést és a nyugalom állapotának elmélyítését.
Az ajurvédikus mindennapokba érdemes beépíteni a különféle rituálékat is — például a napindító öntisztító szertartások, az esti hálaadás vagy a természet elemeivel való tudatos kapcsolódás —, amelyek segítenek megerősíteni a belső elköteleződést és fenntartani a lelki stabilitást.
Emellett a meleg, gyógynövényes fürdők nemcsak a testet lazítják el, hanem a lelket is megtisztítják a nap során felgyülemlett feszültségektől, segítve az elengedést és a feltöltődést.
„Az ajurvéda életmódhoz szigorú fegyelmezettség és elszántság kell. Ez nem egy instant, gyorsan ható módszer, hanem következetesen be kell tartani az ajánlásokat, és elfogadni azt, hogy ez nem egy szenvedés, hanem a testemnek adott ajándék, a legjobb, amit tehetek vele”
– folytatja Kőváry Anett, aki ajurvédikus jógaoktatóként többek közt a jógát javasolja rendszeres testgyakorlásként az ajurvéda élethez.

Gyógyítás az ajurvédával
Az ajurvéda alapvetően egy olyan életmód, ami a szervezetet optimális állapotban tartja, azaz megelőzi a betegségeket, ugyanakkor lehet gyógyítani, tüneteket enyhíteni is az ajurvéda módszereivel.
Kőváry Anett néhány példát kiemelve azt mondta, a sokakat gyötrő migrént például a mostani felfokozott váta korszakra jellemző gyorsaság, intenzitás okozza. Ez az ingerek csökkentésével, a befelé figyeléssel, megfelelő táplálék fogyasztással enyhíthető. Pitta túltengéskor gyulladásokat tapasztalhatunk, ilyen a reflux, a gyomorsav vagy akár a herpesz. Ez fakadhat abból, hogy az illető nem tudja az indulatait kezelni, de ez visszavezethető oda is, hogy túl sok csípős, fűszeres ételt fogyaszt. Mindez tehát ellensúlyozható a helyes, az egyensúlyi állapotba visszaterelő étkezéssel és az ezt segítő gyógynövények alkalmazásával.
Manapság a legtöbb fizikai tünetet – akár az enyhébbeket vagy a súlyosabbakat is – a stressz váltja ki.
Az ajurvéda rapid megoldása a stressz elkerülésére a minimeditáció.
Aki például szolgáltatásban dolgozik, gyakran érintkezik emberekkel, javasolt két paciens között egy 2 perces minimeditációt tartania. A legjobb, ha le is tud ülni a földre, és 2 percig csak a légzését figyelje, egyszerűen csak legyen, anélkül, hogy egyik feladatból a másikba kapna. A lényeg, hogy legalább 2 percig ne legyen az idegrendszer sehogyan se terhelve.
Egy hasonló módszer, ha a mozgásunkban szünetet tartunk. Érdemes érkezés után 2 percig csak ülni (például ha megérkezünk valahova, 2 percig csak üljünk az autóban), és ugyanígy, indulás előtt is üljünk le – fejtette ki Kőváry Anett, aki az egyik legfontosabb üzenetként azzal zárt:
„Ha valaki az ajurvéda szerint akar élni, el kell fogadnia: ahhoz, hogy energiát tudjunk kivenni ebből az egészből, ahhoz bele is kell tenni az energiát. Ez vezet egy sokkal nyugodtabb és harmonikusabb élethez.”
Fotók: Kőváry Anett
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!