Április: íme top 10 kerti tipp, mutatjuk!

Április a kert igazi éledése: ha kiskertje, veteményese, üdülője van, akkor ez a hónap a kertészkedés egyik legmozgalmasabb időszaka. Most az ültetés és talajápolás kiemelt szerepet kap. Ebben a cikkben tíz hasznos tippet mutatunk, amelyek segítenek abban, hogy a kertje tavasszal is egészséges és termékeny legyen.
Április közepére már sok kerti feladatot elvégezhetünk, hiszen ekkor a tavasz lendülete már igazán érezhetővé válik hazánkban és a hobbikertészek számára ez az időszak számos teendővel jár. A hosszabb nappalok és az enyhülő időjárás ideálissá teszi a kerti munkák megkezdését, bár a fagyveszély pontos időzítése alapvető fontosságú.
Magyarországon – klímaváltozás ide vagy oda – az utolsó tavaszi fagyok országos átlagban április 8. körül fordulnak elő (úgy tűnik idén is igaz ez), de ne feledjük: az északi és keleti, dombos-hegyes, fagyzugos régiókban, például az Északi-középhegységben, április közepéig-végéig is elhúzódhat a fagykockázat. Kövessük is online a 7-10 napos előrejelzéseket, ha lehet!
Az alábbiakban tíz életszerű tippet gyűjtöttünk össze, amelyek – a hazai viszonyokhoz igazodva – segítenek a kert áprilisi gondozásában.
1. Figyeljen a vetés időzítésére!
A hónapos retek magja már korábban a földbe kerülhet, az eperpalánták is bírják a hideget, de az árvácska és a gumós virágok (tulipán, nárcisz, krókusz stb.) is már márciusban virítanak. Ezek szerencsére az enyhébb hajnali fagyokat (legfeljebb mínusz 3-4 fokig) elbírják. Főként, ha fagytól védettebb zugokat keresünk nekik.
Ám a fagyveszély végleges elmúltával, jellemzően tehát úgy április 10-e után, már például az ún. középhosszú tenyészidejű káposztafélék, például a fejes káposzta vagy a kelkáposzta vetése is megkezdhető. A magokat 2-3 cm mélyre, 30-40 cm sortávval helyezik a talajba, majd vékony földréteggel takarják.
2. Lemosó permetezés
Március végén, legkésőbb április elején, még a rügyfakadás előtt, a gyümölcsfákon lemosó permetezést végeznek réz- vagy kéntartalmú szerekkel. Ez a telelő kártevők ellen hatásos, és szélcsendes, száraz napon, lehetőleg legkésőbb április 8-10-körül érdemes elvégezni. Azaz közvetlenül a téli fagyok elmúltával!
3. Palántanevelés
Április elején az uborka, a cukkini és a tökfélék palántázása is megkezdhető, de inkább fóliasátorban vagy beltérben. Ideálisan kis tőzegcserepekben, 20-22°C-on, világos helyen nevelik őket, és május 10-15. körül ültetik ki őket a szabadba.
4. A fűszerpaprika, a chili és a paradicsom előkészítése
Március vége és április eleje között a fűszerpaprika és a korai paradicsom palántázása ideális beltérben. A magokat 1 cm mélyre vetik, napos helyen tartják, és óvatosan öntözik, nehogy a talaj túl nedves legyen. A kiültetésük inkább április végén, május elején esedékes. Arra figyeljünk, hogy 1:3 arányban keverjünk például marhatrágyát a földbe, ezek a növények a napot, a vizet és a tápanyagot is igénylik.
A kiültetett paradicsom palántákat pedig 2-3 alkamommal locsoljuk meg úgy, hogy egy 5 literes kanna vízhez 1-2 deciliter tejet öntünk, ugyanis a tejben lévő hasznos baktériumok védik a kártevőktől növényeinket!
5. A zöldtrágya beásása
Áprilisban a korábban vetett zöldtrágyanövényeket, például mustárt vagy bükkönyt, beássák a talajba. Ez javítja a talaj szerkezetét; az ásást 15-20 cm mélységben végzik, majd a talajt elegyengetik a vetés előtt. De ha elmuszasztottuk, akkor klasszikus zsákos trágyát is használhatunk, csak figyeljünk, hogy alaposan keverjük el földdel, hogy a gyökerek közvetlenül ne érintkezzenek a trágyával!
6. Gyomirtás kézzel vagy kapával
Áprilisban a gyomok növekedése látványosan felgyorsul, ezért kapával vagy kézzel eltávolítják őket az ágyásokból és a kert széleiről. Ez különösen fontos április 15. előtt, hogy a kultúrnövények ne szenvedjenek tápanyaghiányt.
7. A gyep karbantartása
Áprilisban a gyep ápolása is megkezdhető. A füvet érdemes szellőztetni, majd 4-5 cm magasságra nyírni. A kopott részekre fűmagot szórhatunk, amit vékony földréteggel takarjunk csak és fontos: a fiatal füvet ne hagyjuk 1-2 napnál tovább szárazon, de túlöntözni sem kell!
8. Dísznövények és támrendszer
A lógó kosarakat egynyári virágokkal, például petúniával vagy lobéliával, beültethetjük, és védett helyre tehetjük, amíg tart a fagyveszély. A futóbabhoz karókat vagy hálót állítunk fel, amit e hó 20. után, 12-15°C-os talajhőmérsékletnél ültethetünk.
9. Burgonya ültetése
E hónap első hetétől, legkésőbb a hónap közepéig ültetik a burgonyát, amikor a talaj hőmérséklete tartósan 7-8°C felett van, a növény ennél melegebbet kedvel. A gumókat 10-12 cm mélyre, 30-35 cm tőtávolságra és 60 cm sortávval teszik a földbe, napos, szélvédett helyen.
10. Csemegekukorica vetése
Nálunk ideálisan e hó 20-a után vetik a csemegekukoricát, mivel ez a növény 10-12°C feletti talajhőmérsékletet igényel. Sortávnak 60-70 cm, növénytávnak 25-30 cm javasolt, hogy a tövek megfelelően fejlődhessenek. Igaz a sortávolság és a növénytávolság kissé változhat a kert méretétől és a termelési céloktól függően.
A fentiek alapján nem meglepő, hogy április kertészkedés egyik legizgalmasabb időszaka, amikor a vetés, a palántázás és a talajápolás egyaránt sorra kerül. A fagyveszély megszűnése (persze húzzuk alá újra: ebben a regionális eltérések figyelembevétele!) nagyon fontos a sikeres szezonindításhoz. Ha ezeket a gyakorlati tanácsokat követjük, a kert bőséges terméssel ajándékoz meg minket.
Kövesse figyelemmel oldalunkat, mert nem csak a kiskert tulajdonosok, de a lakásban élők számára is rendszeresen adunk hasonló tippeket!
Kiemelt kép: Freepik
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!