Már a banki hiteleknél is számít a vállalatok ESG-kockázata
Változás jön a bankoknál: 2025 júliusától az MNB ajánlása alapján minden 500 millió forintot meghaladó vállalati hitel esetében a pénzügyi szervezeteknek fel kell mérniük a hiteligénylő cégek környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) kockázatait.
Ezt egy egységes kérdőív segítségével teszik majd, amely az ESG szempontú kockázatok kezelését célozza a hitelbírálat folyamatában.
Miért van szükség az ESG-kockázatok vizsgálatára?
Az MNB a nemzetközi szabályozások és a hazai piac igényei alapján adta ki ezt az ajánlást, amely előírja, hogy a pénzügyi szervezetek egységes kérdőívet töltsenek ki a hiteligénylőkkel. Az ESG-kockázatok vizsgálata fontos lépés a hitelnyújtási kockázatok teljes körű felmérésében, amely nemcsak a hitelintézetek, de a vállalatok számára is hasznos, hiszen növeli az ESG tudatosságot, és segít a fenntarthatósági kérdések átlátásában.
Az MNB célja, hogy ezáltal mérsékeljék a fenntarthatósági adatok hiányából fakadó bizonytalanságot, és elősegítsék a fenntartható pénzügyek elterjedését.
A kérdőíves felmérés bevezetése szintén csökkenti az adminisztratív terheket, hiszen a jelenlegi sokféle ESG kérdőív helyett egy egységes rendszer lép életbe.
A szabályozás 2025 júliusától fokozatosan lép életbe, először az 500 millió forintot meghaladó hitelkihelyezéseknél, majd a következő években egyre kisebb hitelösszegek esetén is alkalmazni kell.
2028-ra már a 100 millió forint feletti hitelek esetében is szükséges lesz az ESG kockázatok vizsgálata.
Ez a fokozatos átállás lehetőséget biztosít a vállalatok és a pénzügyi szervezetek számára, hogy megfelelően felkészüljenek a szabályozásra. Az MNB adatai szerint a kezdeti időszakban csak néhány ezer, jellemzően nagyobb méretű vállalatot érint majd a változás.
Az ajánlás emellett arra is felhívja a pénzügyi szervezetek figyelmét, hogy 2025-től honlapjukon tegyenek közzé tájékoztatót az ESG információk gyűjtésére vonatkozó elvárásokról, ezzel is segítve ügyfeleiket a felkészülésben.
De pontosan mi is az ESG?
Az ESG rövidítés három szempontot foglal magában: környezeti (E – Environmental), társadalmi (S – Social) és vállalatirányítási (G – Governance) tényezőket. Ezeket a vállalatok működése során figyelembe kell venni a fenntarthatóság és az etikus üzleti gyakorlatok érdekében.
Környezeti: A cég tevékenységének hatása a környezetre, például energiafelhasználás, szén-dioxid-kibocsátás.
Társadalmi: A vállalat viszonya a munkavállalókkal, közösségekkel, például munkakörülmények, emberi jogok.
Vállalatirányítási: A cég vezetésének átláthatósága és etikai magatartása, például vezetői döntéshozatal és korrupció elleni küzdelem.
Forrás: MNB
Nyitókép: Freepik
*
Írja meg Facebook oldalunkra, Ön mit gondol erről a témáról!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!