Itt a kullancs-invázió – így védekezzen ellene!

kullancs
Az idei tél a korábbiaknál is enyhébb volt ezért rengeteg kullancs vészelte át a telet, a jobb idővel pedig őrült invázió kezdődhet – közölte Dr. Kapiller Zoltán, a Kullancsszövetség elnöke.

A korai jó idő beköszöntével megkezdődött a kullancsok rajzása amely februártól egészen a nyár derekáig zajlik majd. Már most rengeteg jelzést kap a Kullancsszövetség azzal kapcsolatban, hogy mind az emberekben mind a társállatikban egy-egy kirándulás, vagy kerti/erdei munka során jelentős számú kullancscsípést észlelnek.

Ez nagyban növelheti elsősorban a Lyme-kóros esetek számát is, ezért kiemelten fontos a kullancsok szakszerű és időben történő eltávolítása és a kullancs vizsgálata.

Hogyan védekezzünk a kullancsok ellen?

Ha a természetbe, vagy akár egy városi parkba, bármilyen zöld területre megyünk, használjunk kullancsriasztó szprét, fújjuk be vele a ruházatot. Igaz, a kullancs a ruha alá is be tud mászni, de ezt megnehezíthetjük: a lehető legtöbb helyen fedjük el a szabad bőrt, a nadrágot tűrjük a zokniba, a fejünkre vegyünk vékony sapkát.

Vannak a népi hagyomány szerint hatásos kullancsriasztók is, ilyen a geránium (rózsamuskátli) illóolaj, aminek a szagát nem szereti a kullancs. De van, aki a levendulára vagy a teafára esküszik. Hasonló természetes riasztó az almaecet, ezt vízzel keverve permetezhetjük magunkra.

Ha előrelátók vagyunk, akkor az étkezéssel is segíthetjük távol tartani a kullancsokat: a fokhagyma és a B-vitamin fogyasztása, szedése megváltoztathatja a bőr szagát, amit a kullancsok nem kedvelnek.

Mit kell tenni, ha kullancs csípett meg?

Fontos, hogy a természetjárás után mindig vizsgáljuk át a saját testünket, illetve gyerekeinket, házi kedvenceinket is, hogy találunk-e benne kullancsot. A rovarok mérete is változó, vannak egészen aprók is, így körültekintően kell vizsgálódni. Szeretnek a lágy részekbe, hajlatokba bújni, de gyakran a hajas fejbőrbe vagy a fül mögé is belekapaszkodnak.

Ha kullancsot találtunk, ne essünk pánikba! Eltávolítása nem olyan bonyolult, mint gondolnánk. Ami azonban biztos:

ne öntsünk olajat vagy mást a kullancsra, az nem segít, sőt árthat is.

A hiedelem szerint ha zsíros anyaggal kenjük be, akkor a kullancs nem kap levegőt és elengedi a bőrt. Ez azonban nem igaz, viszont ijedtében kiürítheti a nyálát, ami a fertőzést hordozhatja.

A legjobb, ha beszerzünk kullancskiszedő „kanalat”, amivel egyszerűen a kullancs alá tudunk nyúlni és azonnal kiemelni. Ha ez nincs kéznél, egy csipesz is megteszi, de ne csavargassuk és nyomogassuk össze-vissza.

Az alábbi rövid interjú jól összefoglalja a szükséges aktuális teendőket:

 

Ha bent marad a „feje” azaz a szájszerve, az nem baj, önmagában ez nem növeli a fertőzés kockázatát, mert a kórokozók főként a testében és nyálmirigyében találhatók. Fertőtlenítsük le a csípés helyét és nincs más teendő. Azaz még egy akad:

A kiemelt kullancsot érdemes bevizsgáltatni, hogy kiderüljön, fertőzött volt-e.

Ez azért fontos, mert így a kullancs által terjesztett Lyme-kór azonnal kezelhető – később sokkal nehezebb felismerni ezt a betegséget, sokrétű, nehezen beazonosítható tünetekkel jár és gyakran félrediagnosztizálják. A kullancsot élve vagy elpusztítva is be lehet küldeni a Nébihnek, de akár magán laborokban is elvégzik a vizsgálatot.

A kullancsok által terjesztett betegségek közül a vírusos agyvelőgyulladás (FSME, kullancsencephalitis) ellen létezik védőoltás is, amit a háziorvostól lehet kérni. Az injekciót 3-5 évente érdemes megismételni.

A kullancs egészen apró is lehet. Fotó: Unsplash
A kullancs egészen apró is lehet. Fotó: Unsplash

Mikor, hol jön a kullancs-invázió

A következő hetekben-hónapokban a kullancsok számának szignifikáns emelkedése lesz jellemző, előre borítékolható, hogy  „Kullancs pánik” várható – mondja Dr. Kapiller Zoltán.

A kullancsok Magyarország egész területén megtalálhatók, akár a városi parkokban, kertekben is. Kiemelten fertőzött terület a Bakony, Zala és Somogy megye erdős részei, a Mecsek, a Börzsöny, a Mátra és Bükk, a Duna mentén pedig a Pilis és Visegrádi-hegység. Ezekről a helyekről jelentik a legtöbb kullancs által előidézett megbetegedést.

A kullancs rajzás februártól június végéig tart, aztán a vérszívók elvonulnak a nagy hőség elől (ez nem azt jelenti, hogy egyáltalán nincsenek!) szeptembertől decemberig pedig van egy második, őszi rajzás.

Újdonság, hogy már az úgy nevezett „Szuper kullancsok” is támadnak!

Ezek a Hyalomma nemzetségbe tartozók kullancsok hazánkba délről, a mediterráneumból érkeztek valószínűsíthetően az aranysakálokkal. Ezek az új kullancsok is hordozzák a Krími-Kongói Vérzéses Láz vírusát.

Nyitókép: Unsplash

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó