Klímaváltozás: viszlát málna, helló banán!

klímaváltozás

A kutatók évről évre figyelmeztetnek arra, hogy a klímaváltozás átrendezi a Föld növényzetét is, ami alól nem kivételek a haszonnövények sem. Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese az InfoRádióban beszélt a legfrissebb kutatásokról, miszerint

Egyes növényfajták termesztése teljesen megszűnhet, míg másoké elterjedhet Magyarországon a klímaváltozás hatására.

„Meteorológiai jelzések és felmérések alapján mintegy másfél fokkal emelkedett a hőmérséklet a Kárpát-medencében 1901 óta, míg a hőségnapok száma július, augusztus hónapban a legmagasabb volt” – mondta a szakértő.

Farkas Sándor jelezte, hogy a hőségnapok párosulnak az egyre erősebb aszályos időszakokkal, és ha ez nem lenne elég, a tavaszi, kitolódott fagykárok, fagyveszélyes területek is azt mutatják, hogy teljesen megváltozott a klíma. A miniszterhelyettes elismerte, hogy noha sokféle lehetősége van, az agrárium teljes mértékben nem tudja kivédeni ezeket a természeti változásokat, de a technológiákban kell és lehet alkalmazkodni.

„A különböző növényfajoknak az újragondolására lesz szükség, illetve vannak olyan növények, amelyekről valószínűleg le kell mondanunk, hiszen a felmelegedés és az aszályos időszak az elkövetkezendő évtizedekben is itt marad”

– hívta fel a figyelmet Farkas Sándor, hozzátéve, hogy a kihívások kezeléséhez a gazdák alkalmazkodóképességére is szükség lesz, amit a tárca a támogatáspolitikával tud segíteni.

Szólt arról is, hogy az öntözéses lehetőségekkel a mikroklímát, illetve a talajnedvesség állapotát is lehet befolyásolni és a növényeknek a megfelelő tápanyag-utánpótlását biztosítani. Az Agrárminisztérium ezért az alapfokú szakképzés területén is, és később pedig az egyetemi és felsőfokú képzésben is arra fókuszál, hogy a klímaváltozás kihívásaira mindenki keresse, adaptálja saját gazdálkodási formájában a változtatás lehetőségeit.

Veszélyben a málna, jön a banán

Elmondása szerint egyre több olyan növény van, amely nagyon nehezen megtermelhető. A málna nem bírja a hőségnapokat és kezd kiszorulni az országból, de a kertészeti kultúrákban is vannak nehézségek, és a burgonyatermesztés is egyre inkább szorul ki Magyarországról az északi területek felé.

Ugyanakkor a Dél-Dunántúlon már vannak kiviültetvények, amelyek teljesen szokatlanok a Kárpát-medencében, és sok helyen lehet látni banánfákat a nyári időszakban a magyar kertekben, míg a dísznövényeknél megjelentek a pálmafélék is.

Mely terményeket veszélyezteti még a klímaváltozás a Földön?

Sajnos sok ilyen van, ezek közül a legalapvetőbbek:

  • Kávécserje: A kávétermelés különösen érzékeny a hőmérséklet-emelkedésre és a csapadék mennyiségének változására. Az Arabica kávé, amely a világ kávétermelésének jelentős részét adja, hűvösebb, stabil éghajlatot igényel. A melegedés miatt a termőterületek csökkennek, és a növény jobban ki van téve a kártevőknek, amilyen például a kávérozsda.
  • Búza: A búza, mint alapvető gabonanövény, érzékeny a magas hőmérsékletre, amely csökkentheti a terméshozamot. A szárazság és az időjárás ingadozásai jelentős kihívást jelentenek a világ búzatermelésére, különösen olyan régiókban, mint Dél-Európa és Ázsia szárazabb vidékei.
  • Kakaó: A kakaófák trópusi, párás éghajlatot igényelnek, állandó hőmérséklettel és csapadékkal. A klímaváltozás miatt a jelenlegi kakaótermesztő régiók, például Nyugat-Afrika, fokozottan fenyegetettek, mivel az éghajlatváltozás miatt a termeléshez szükséges ideális körülmények egyre ritkábbak lesznek.
  • Rizs: A rizstermesztés nagyban függ a megfelelő mennyiségű víztől. Az emelkedő tengerszint és a sós víz betörése veszélyezteti a rizsföldeket, különösen a délkelet-ázsiai alacsonyan fekvő területeken.
  • Olíva: Az olajfák, különösen a mediterrán régióban, érzékenyek a szélsőséges hőmérsékletre és a szárazságra. Az éghajlatváltozás hatására az olajbogyó-termés csökkenhet, és a termesztésre alkalmas területek szűkülhetnek.

Forrás: Infostart
Nyitókép: Pixabay

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

 

Kapcsolódó