Költöző madarak: tavaszi hírnököket láthatunk az égen

Költöző madarak

A költöző madarak visszatérnek, ahogyan a tél lassan átadja helyét a tavasznak. A természet ébredésének egyik legbiztosabb jele ez a visszatérés. A rövidebb-hosszabb utat megtett vándormadarak első példányai már február végén, március elején megérkeznek hazánkba, hogy elfoglalják fészkelőhelyeiket és megkezdjék a költési időszakot. Vajon mely madarak térnek vissza leghamarabb?

Költöző madarak: a vonulók, a kóborlók, és az áttelelők

A klasszikus (rövid- vagy hosszútávú) vonuló madarak évente mindig ugyanazt az utat teszik meg, ugyanarra a célállomásra érkeznek. Ezzel szemben a kóborlók nem követnek fix vonulási útvonalat vagy telelőhelyet, hanem rendszertelenül mozognak, sokszor az időjárási körülmények, a táplálék elérhetősége vagy más ökológiai tényezők hatására.

A melegedő éghajlat miatt egyre gyakrabban fordulnak elő áttelelő példányok is – általában a rövidtávú vonuló fajoknál, de a jelenséget többször megfigyelték már például az igen messzire vonuló fehér gólyánál is.

Még el sem ment, de már vissza is ért

Nem is hinnénk, hogy a legkorábbi hazatérő madarunk a kék galamb. Nagyon hasonlít a városi galambhoz, ám jól elkülöníthető attól a fekete szárnyszalagjának köszönhetően. Általában Olaszországba vonul november végén-december elején, és februárban, enyhe teleken pedig akár már januárban visszatér hozzánk.

A kék galamb alig pár hétre költözik el hazánkból
Fotó: Canva

Zsuzsanna napján már énekelhet

A mezei és az erdei pacsirta is február közepén tér vissza hazánkba, ezért is kapcsolódik hozzá az a népi mondás, miszerint ha február 19-én, azaz Zsuzsanna napján megszólalnak ezek a szárnyas kis dalnokok, akkor hamarosan vége lesz a télnek.

Február végén, március elején is érkeznek már költöző madarak

Ekkor érkeznek a gazdák és szőlőbirtokosok rettegett madarai, a seregélyek. Bár eleinte csak egy-egy példányt láthatunk énekelni magasan a fák tetején, látványos, csapatos vonulásuk azonban inkább március közepén várható.

A tündérmadár

Márciusban érkezik vissza hazánkba a vadászati hagyományok egyik legmeghatározóbb madara (melynek elejtése már kizárólag csak monitoring céllal lehetséges), a különleges küllemű és életmódú erdei szalonka. A madár kiválóan rejtőzik az erdők talaján, sosem gallyaz fel. Táplálékát (rovarokat, lárvákat, gilisztákat) hosszú, az alsó harmadában csipeszként működő csőrével veszi fel a puha talajból vagy az avar alól.

Igazán különleges madár az erdei szalonka
Fotó: Canva

Az ikonikus költöző madarak „királya”

Amikor a fehér gólya megérkezik hazánkba, akkor már biztosak lehetünk abban, hogy tényleg itt a tavasz. Kedvelt madarunk akár Dél-Afrikáig is elrepülhet telelni, nem csoda hát, ha visszatértét ekkora boldogság övezi. A gólyák többsége március végén-április elején tér vissza a fészkelőhelyére, és igazán szívet melengető látvány, ahogyan az addig üresen árválkodó fészkek ismét megtelnek élettel és kelepeléssel.

Nézzük őket figyelmesen!

A tavaszi madárvonulás az egyik legszebb természeti jelenség, amelyet évről évre megfigyelhetünk Magyarországon. A visszatérő fajok megjelenéséből biztosan tudhatjuk, hogy véget ért a tél, és ismét beköszöntött a tavasz. Figyeljük őket, és gyönyörködjünk az énekükben, látványukban!

Kiemelt kép: Canva

 

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témáról!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

 

Kapcsolódó