Komolyan! Hagyja abba az ételek mikrózását műanyagban!

műanyag

A műanyag csomagolás mindenhol ott van – a hűtőben, a kamrában, és sajnos az ételeinkben is. A műanyag tárolók, csomagolófóliák, palackok és egyéb csomagolóanyagok rengeteg vegyi anyagot tartalmazhatnak, amelyek az ételbe szivároghatnak, különösen hő hatására.

Miért veszélyes a műanyag?

A kutatások szerint egyes műanyagok olyan vegyületeket tartalmaznak, amelyek az ételekbe kerülhetnek és felszívódhatnak a szervezetünkben. A legismertebb ilyen vegyület a BPA (biszfenol-A), amely képes utánozni az ösztrogén hormon működését, és bizonyítottan befolyásolhatja az agy és az idegrendszer fejlődését. Bár a BPA-t sok helyen betiltották, a helyettesítő anyagok sem feltétlenül biztonságosabbak.

Más vegyületek, mint a ftalátok és a PFAS („örök vegyi anyagok”), szintén problémásak. Ezek összefüggésbe hozhatók asztmával, neurodegeneratív betegségekkel és akár daganatos megbetegedésekkel is. A gond az, hogy a műanyagok összetevőinek nagy részét még nem vizsgálták megfelelően, így sok rejtett veszélyt hordozhatnak.

Mit tehet ellene?

Nem kell teljesen száműzni a műanyagot, de néhány alapvető lépéssel csökkentheti a vegyi anyagoknak való kitettséget:

1. Ne mikrózzon műanyagban! A hő hatására még több káros anyag oldódhat ki az ételbe. Amikor műanyag edényben melegíted az ételt a mikróban, a hő hatására a műanyagban lévő vegyi anyagok – például a BPA, a ftalátok és más lágyítószerek – könnyebben kioldódnak az ételbe.

A mikrohullámok energiát közvetítenek a vízmolekulákhoz, ami felmelegíti az ételt, de ezzel együtt a műanyag is felhevül, ami gyorsítja a káros vegyületek felszabadulását.

Egyes kutatások kimutatták, hogy minél magasabb a hőmérséklet és hosszabb az expozíciós idő, annál nagyobb mennyiségben szabadulnak fel ezek az anyagok. Különösen veszélyes, ha az étel zsíros vagy savas, mivel ezek a kémiai tulajdonságok fokozzák a műanyagból történő kioldódást. Az így az ételbe kerülő vegyületek bekerülhetnek a véráramba, és hosszú távon hormonális zavarokat, anyagcsere-problémákat, valamint bizonyos betegségek, például rák vagy meddőség kialakulását segíthetik elő.

2. Ne tárolja a forró ételeket műanyag edényben! Inkább használj üveg-, rozsdamentes acél- vagy kerámiatárolót.

3. Kerülje a magas zsírtartalmú és savas ételek műanyag csomagolását! Az olajok, ecetek és paradicsomszószok különösen hajlamosak a vegyi anyagok kioldására.

4. Vásároljon nagyobb kiszerelésben! A kis adagú műanyag csomagolású termékek arányaiban több káros anyagot bocsáthatnak ki.

A hosszú távú megoldás: szabályozás

A jelenlegi élelmiszercsomagolási szabályok nem követelik meg az anyagok alapos vizsgálatát, így sok vegyület veszélyeiről csak utólag szerzünk tudomást. A szakértők szerint szigorúbb szabályozásra és átfogó biztonsági tesztekre lenne szükség a műanyagok élelmiszeripari használatában.

Bár nem tudunk minden vegyi anyagot elkerülni, néhány egyszerű változtatással jelentősen csökkenthetjük a kockázatokat – anélkül, hogy beleőrülnénk a műanyagmentes életmódba.

Forrás: Popular Science
Nyitókép: Canva

*

Ön mit gondol erről a témáról? Írja meg Facebook oldalunkra!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

 

Kapcsolódó