Mit tehetünk a forró betondzsungelek ellen? Így lehet(ne) lehűteni a hőhullámoktól szenvedő városokat
Nem kell senkit meggyőzni arról – pláne a hőhullám közepén –, hogy a városokban sokkal melegebb lehet a nyáron, mint a városhatáron kívül eső zöld területeken.
A beton és az aszfalt rengeteg hőt tárol el, amit aztán a hűvösebb éjszaka folyamán enged ki magából, ezzel tartva folyamatosan melegen a városokat. Ez a hősziget-hatás, ami nem engedi lehűlni a városokat.
Márpedig a WHO adatai szerint 2030-ra évente több mint 250 ezer ember halálát okozhatják a hőséggel összefüggő betegségek. Ezért sürgősen szükség van hatékony megoldásokra, hogy enyhítsük a városok hőterhelését és megvédjük a lakosságot.
A tudatos várostervezés nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy elviselhetőbbek legyenek a városok nyaranta. Megoldást kínálhatnak például a hideg levegős folyosók.
Hogyan segít a hőhullámon a hideg levegős folyosó?
A városban lévő zöld sávok, folyók, tavak, vasútvonalak és széles fákkal szegélyezett utcák folyosóként működhetnek, amelyen keresztül a hidegebb külterületi levegő beáramlik a fülledt városközpontokba. A zöldterületeken a levegő a párolgásnak köszönhetően lehűl, így hűvösebbé válik, mint a betonnal, aszfalttal beépített részeken. Hogy mennyivel lehet hűvösebb egy ilyen terület, azt nemrég Heves vármegyében hőkamerával mutatták meg. Az eredmény megdöbbentő:
Aszfalton 62, erdőben 29 Celsius-fok volt ugyanazon időjárási körülmények között.
Mivel a hideg levegő csak néhány centiméterrel áramlik a talaj felett, ezért minden nagyobb objektum akadályozhatja ezt a mozgást. Ilyenek lehetnek az épületek, éppen ezért a városok tervezésénél figyelembe kell venni azt is, hogy ez a természetes hűtőmechanizmus érvényesülni tudjon. Azaz hagyni kell folyosókat a levegő áramlására.
A városokban a fák ültetésével, az épületek homlokzatainak zöldítésével, vagy épp a rengeteg hulladékhőt termelő belső égésű motorral szerelt autók korlátozásával csökkenthető lehet a hőség a városokban.
Egy másik megoldás az úgynevezett „hűvös tetők” telepítése, amely során a tetőket világos színű, nagy fényvisszaverő képességű anyagokkal vonják be.
Egy kutatás szerint ez a módszer akár 2-3 fokkal is csökkentheti az épületek belső hőmérsékletét, ami jelentős energiamegtakarítást eredményezhet a légkondicionálás terén.
Olvassa el korábbi cikkünket is a városok zöldítésének jelentőségéről!
Forrás a hvg.hu cikke.
Nyitókép: Freepik