Magyarország benyújtotta felülvizsgált Nemzeti energia- és klímatervét
Az Energiaügyi Minisztérium széles körű egyeztetéseket követően dolgozta át és frissítette a 2030-ig tartó időszakra szóló magyar energia- és klímatervet, melyet az uniós Energia Tanács héten lezajlott üléséhez időzítve be is adtak.
A tárca közleménye szerint az aktualizált szakpolitikai dokumentum legfontosabb célkitűzései az energiaszuverenitás és az ellátásbiztonság megerősítése, a rezsicsökkentés eredményeinek megőrzése, a zöld átállás sikeres végrehajtása, a zöldgazdaság élénkítése.
Az energia- és klímaterv felülvizsgált változata egyebek mellett a kibocsátás-csökkentési és a zöldenergia termelési célszámok megemelésével segíti elő a klímasemlegességi, fenntarthatósági vállalások teljesítését is.
Az átdolgozott Nemzeti energia- és klímaterv (NEKT) legfontosabb vállalása, hogy
Magyarország az eddigi 40 helyett 1990-hez képest legalább 50 százalékkal szándékozik csökkenteni az üvegházhatású gázok bruttó kibocsátását 2030-ig. A megújuló energiaforrások arányát pedig a hatályos 21 helyett 30 százalékra emelik.
Az EM kifejtette: az energiaválság tapasztalata, hogy az ellátásbiztonság nem építhető kizárólag egyetlen domináns energiaforrásra vagy technológiára. Magyarország így a következő időszakban sokszínű eszközrendszert mozgósítva igyekszik fedezni a hazai szükségleteket. A diverzifikált technológiai mix megvalósításával és a hazai alternatív energiaforrások hatékonyabb kiaknázásával szeretnének előrehaladni az energiaszuverenitás és a zöld átmenet felé.
Kiemelt szándék az elektrifikáció ösztönzése, a lakossági, közintézményi, ipari és közlekedési energiafelhasználás csökkentése.
A saját célú zöldenergia-termelés hasznos térnyeréséhez a különböző energiatárolási megoldások tömeges alkalmazásával kell alkalmazkodni. Az elektromotorok magas hatásfokuk miatt egyértelmű energiamegtakarítást eredményeznek, ezért változatlanul bátorítják az elektromobilitás elterjedését.
Az ország dekarbonizációja mellett a gazdasági növekedésben is komoly előrelépést hozhat a hazai zöld gyártókapacitások és a szükséges szaktudás fejlesztése, az iparági innováció támogatása.
Kitértek arra is, hogy az idén elkészült energia- és klímatervhez kapcsolódó, a környezeti és fenntarthatósági szempontok beépítését, megjelenítését szolgáló stratégiai környezeti vizsgálat is. E dokumentum legfontosabb állítása szerint a vizsgált tizenöt intézkedéscsoport túlnyomó többsége, mintegy négyötöde kedvező hatást gyakorol a környezetre.
A Nemzeti energia- és klímatervben foglalt új intézkedések éves szinten nagyságrendileg 600 milliárd forint, a megtakarításokban döntő részben már rövid távon megtérülő fejlesztést jelentenek a magyar energetika és a lakossági energiahatékonysági piac javára.
Forrás: MTI
Nyitókép: Freepik
*
Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témáról!
https://www.facebook.com/greenponthu/
*
Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!