A napelem szuper dolog, de nem olcsó a háztetőre tenni!

Napelem a haztetőn - jó dolog, de drága - a kép illusztráció, fotó: Freepik

A Washington Post cikkében kritikus kérdéseket vet fel a háztetőre szerelt napelemek életképességével kapcsolatban, mint elsődleges megoldás a fosszilis tüzelőanyagok kibocsátásának csökkentésére. Bár a háztetői napelemek egyre népszerűbbek, kutatók szerint ez nem biztos, hogy a leghatékonyabb módja a tiszta energia átállásának. Az egyik jelentős hátrány, hogy a lakossági solar rendszerek elterjedése az áramárak növekedéséhez vezethet.

Jesse Jenkins, a Princeton Egyetem professzora szerint ez a jelenség az áramdíjak torzulásához vezet, melynek következtében egyes fogyasztók többet fizetnek a szükségesnél, míg mások aránytalanul nagyobb előnyökhöz jutnak. Ez az egyensúlytalanság végső soron növelheti a tiszta energiára való átállás költségeit, és megnehezítheti az Egyesült Államok számára a klímacélok elérését.

A cikk emellett a napenergia működési korlátairól is részletesen szól: mint ismert, a többi energiaforrással ellentétben a solar panelek csak nappali órákban, főként reggel 9 és délután 5 között termelnek áramot. Ez a szakaszos termelés azt jelenti, hogy

a háztetői solar rendszerek közvetlenül versenyeznek a nagyobb méretű, közüzemi napfarmokkal, amelyek hatékonyabban és kiegyensúlyozottabban működhetnek a nap folyamán.

Jenkins ezt a jelenséget az elektromos hálózatban „napelem alakú lyuknak” nevezi, ahol a lakossági rendszerek növekedése csökkenti a nagyobb napenergia-projektek értékét. Ahogy egyre több háztartás fogad be napelemet, ez alááshatja a nagyobb, potenciálisan hatékonyabb napenergia-beruházások fejlesztését.

A napelem a napfarmon olcsó, a háztetőn 3.5-szer drágább!

A költségek egy másik fontos tényezőt jelentenek a háztetői és közüzemi napenergia közötti vitában. A Washington Post rámutat, hogy a lakossági napelemes rendszerek telepítése wattként körülbelül 4,20 dollárba kerül, míg a közüzemi rendszereké mindössze 1,16 dollárba, ez több mint 3,6-szoros ártöbblet. Ez az éles különbség kérdéseket vet fel a háztetői napelemek széleskörű elterjedésének gazdasági fenntarthatóságával kapcsolatban. Szakértők, például Duncan Callaway, a Berkeley Egyetem professzora szerint

a közüzemi méretű napenergia egyszerűen költséghatékonyabb módja a tiszta energia termelésének a méretgazdaságosság és az alacsonyabb működési költségek miatt.

A cikk az amerikai kormányzati ösztönzők háztetői napelemekre gyakorolt hatásával is foglalkozik. Bár ezek az ösztönzők elérhetőbbé teszik a napenergiát a háztulajdonosok számára, egyúttal általánosan magasabb költségekhez is vezethetnek. Ahogy egyre többen veszik igénybe az adókedvezményeket és támogatásokat, fennáll annak a veszélye, hogy ezek a támogatások az áramárak emelkedéséhez vezetnek azok számára, akik nem vesznek részt a háztetői napelem-programokban. Ez egyenlőtlen energiapiacot eredményezhet, ahol csak bizonyos társadalmi csoportok részesülnek a megújuló energia előnyeiből.

A napelem előnyei így is vitathatatlanok

A Washington Post cikkében persze kiemelik a napelemes rendszerek, különösen a háztetőkre szerelt panelek jelentős szerepét az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében és a klímaváltozás elleni küzdelemben. A cikk rámutat, hogy ezek a rendszerek telepítése nagymértékben hozzájárulhat a háztartások és közösségek ökológiai lábnyomának csökkentéséhez. Bár a napelemek telepítésének kezdeti költségei magasak lehetnek, a hosszú távú gazdasági és környezeti előnyök messze felülmúlják a beruházásokat – hangsúlyozza az írás.

A Washington Post szerint a napenergia-használat nem csupán az egyéni villanyszámlák csökkenéséhez járul hozzá, hanem szélesebb klímacélokat is támogat azáltal, hogy mérsékli a fosszilis energiahordozóktól való függőséget. A cikk foglalkozik néhány gyakori tévhittel is a napelemes rendszerekkel kapcsolatban. Rávilágít arra is, hogy

sokan tévesen azt hiszik, hogy ezek a panelek csak napsütéses régiókban hatékonyak, ám a technológiai fejlődés lehetővé tette, hogy ezek a rendszerek kedvezőtlenebb időjárási viszonyok között is képesek áramot termelni.

Ez az információ különösen fontos azok számára, akik földrajzi adottságok miatt bizonytalanok a napenergia telepítésében.

Ezen felül a solar panelek környezeti hatása túlmutat a kibocsátás csökkentésén. A Washington Post tanulmányokra hivatkozik, amelyek szerint

a napenergia elterjedésével javulhat a levegő minősége és csökkenhetnek a légszennyezéssel összefüggő egészségügyi kockázatok. A fosszilis energiahordozók kiváltásával kevesebb légúti megbetegedés és egyéb, a szennyezett levegőhöz kapcsolódó egészségügyi probléma léphet fel.

Ez a szempont gyakran háttérbe szorul, pedig fontos része a napelemes rendszerek átfogó előnyeinek.

 

Forrás és további részletek:

https://www.washingtonpost.com/climate-solutions/2024/10/16/rooftop-solar-emissions-climate-change/

Fotó (illusztráció): Freepik.com

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol a zöldenergia témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó