Napelemes áram: mit érdemes rábízni, és mit nem?

Napelemek napelemes áram kép: Freepik

A napelemes rendszerek fantasztikus lehetőséget kínálnak a háztartások energiafüggetlenségének növelésére, de a siker kulcsa a tudatos tervezés és a rendszer korlátainak ismerete. A világítástól a klímaberendezésekig számos eszköz gond nélkül működhet napenergiával, ám a nagy energiaigényű berendezések, mint az elektromos fűtés vagy az autótöltők, még óvatos megközelítést igényelnek. A napenergia világa izgalmas és folyamatosan fejlődik – érdemes lépést tartani vele!

Nézzük is mi az ami működik és mi az, ami nem működik napelemről egy áramszünet esetén. Fontos eloszlatni egy tévhitet: bocsássuk előre, hogy az alábbiak is csak szigetüzemű, akkukappos napelemről működnek. A napelemes rendszerek 99%-a nem ilyen, hanem hálózatra tápláló, arról pedig normál esetben

még villanyszerelő sem vesz le napsütéses időben áramot, áramszünet idején sem, csak szigetüzemű, akkutárolós napelemekről legfejlebb, ha erre előre fel van készítve az akkupakk egy plusz inverterrel!

 

Miért? Mert a szigetüzemű, akkumulátoros napelemes rendszerek a hálózattól függetlenül működnek, így áramszünet esetén is elláthatják a háztartást, ellentétben a tároló nélküli, hálózatra kötött rendszerekkel. Az akkupakk lehetővé teszi, hogy a nappal termelt energiát éjszaka vagy borús időben is használhassuk, így valódi energiafüggetlenséget biztosít. A szigetüzemű rendszerek különösen alkalmasak olyan helyeken, ahol nincs megbízható áramhálózat, például távoli nyaralókban vagy vidéki otthonokban.

Olvassa el cikkünket e tmában:
https://green.hu/cikkek/igy-epithet-szigetuzemu-napelem-aramforras-nyaralo/

 

Az akkumulátorok kapacitása viszont meghatározza, hogy milyen eszközöket és mennyi ideig képes a rendszer ellátni, ezért a tervezés alapvető. Ne feledjük tehát: a hálózatra kötött, tároló nélküli napelemek áramkimaradás esetén használhatatlanok, míg a szigetüzemű rendszerek ilyenkor is megbízható megoldást adnak, ha így tervezzük őket.

Az alábbbiakat bátran működtessük napelemmel, ha akkutárolónk van hozzá

1. Világítás és kisebb elektromos berendezések

A modern LED-világítás igazi aduász a napelemes rendszerek számára. Alacsony energiafogyasztása miatt akár napelemről is tölthetők, egészen pici, olcsó verzióban is. Ha háztartási napelemről van szó, akkor pedig egy kisméretű rendszer is könnyedén ellátja egy háztartás teljes világítási igényét, hetekre is. Ráadásként olyan eszközök, mint a routerek, televíziók, laptopok vagy telefontöltők, szintén gond nélkül működnek napenergiáról. Persze áramszünet esetén sem direktben, hanem egy akupakk-kal kiegészítve.

2. Hűtőszekrények és fagyasztók

A korszerű, energiatakarékos hűtőszekrények napi fogyasztása általában 1 kWh körül mozog, ami egy jól méretezett napelemes rendszer számára nem jelent kihívást – még borúsabb napokon sem. Ha akkumulátoros tárolóval is kiegészítjük a rendszert, akár hosszabb áramszünet esetén is biztonságban tudhatjuk az élelmiszereket.

DE:

Az akkus rendszerek drágák, a hűtők indítóárama pedig magas, így e téren kérjük ki szakértő segítségét. Vagy nézzük meg a hűtő címkéjét, adatait: ha 150W-os a kompresszor, akkor akár tízszeres, azaz 1500W-os indítóáram leadására képes akku vagy aggregátor kell, ráadásul az utóbbiból inkább inverteres, mert a csak AVR feszültségszabályozós áramfejlesztők károsíthatják (hosszabb távon) a hűtőket! 

3. Inverteres klímaberendezések

A nyári kánikulában a napelemek igazán elemükben vannak, hiszen a legnagyobb napsütés idején termelik a legtöbb energiát – éppen akkor, amikor a klímára a legnagyobb szükség van. A modern inverteres split klímák energiahatékonysága lehetővé teszi, hogy napelemes rendszerrel stabilan és gazdaságosan működjenek, feltéve, hogy nem állítjuk őket extrém alacsony hőmérsékletre.

4. Elektromos vízmelegítők és bojlerek

A napenergia és a vízmelegítés tökéletes páros. Egy megfelelően méretezett napelemes rendszer nappali csúcsidőben elegendő energiát termel ahhoz, hogy jelentős mennyiségű vizet melegítsen fel, amit a bojler tárolni tud az éjszakai használatra. Ezzel nemcsak a villanyszámla csökkenthető, hanem a hagyományos energiaforrások iránti függőség is minimalizálható.

5. Szivattyúk és kerti eszközök

A kerti öntözőrendszerek, medenceforgató szivattyúk vagy kisebb kerti gépek ideális jelöltek a napelemes üzemeltetésre. Ezek az eszközök általában nem igényelnek nagy teljesítményt, így a napenergia költséghatékony és környezetbarát megoldást kínál a kert fenntartására.

Mikor legyünk óvatosak? 5 terület, ahol még nem árt nagyon odafigyelni!

1. Elektromos fűtés

Bár technikailag lehetséges elektromos fűtést napelemmel működtetni, a téli hónapokban, amikor kevesebb a napfény, a rendszer jellemzően nem tudja fedezni a magas energiaigényt. Egy hibrid megoldás – például gáz- vagy fatüzelésű fűtés kiegészítése napelemmel – jelenleg jóval praktikusabb. Okos házi megoldás, amikor egy egyenáramú fűtőszállal (inverter nélkül) jó hőtartású homokot melegítenek, viszont

ne próbálja otthon ezt, mert a DC (egyenáram) már egy tábla napelemről lecsatlakoztatva is halálos áramütést okozhat! A napelemről levehető egyenáram ugyanis a konnektorból érkező váltóáramnál sokkal veszélyesebb!

 

2. Nagyteljesítményű sütők és főzőlapok

Az elektromos sütők és indukciós főzőlapok rövid idő alatt is jelentős energiafogyasztást generálnak. Egy nagy kapacitású napelemes rendszer és erős akkumulátorpakk elméletileg képes lehet ellátni őket, de a beruházás költségei és a rendszer komplexitása miatt gyakran érdemesebb hagyományos energiaforrást, például gázpalackos főzőt, sütőt használni áramszünet idején.

3. Mosó- és szárítógépek

A korszerű mosó- és szárítógépek szigetüzemű napelemről jövő áramról is működhetnek, de télen, borús napokon az akkumulátorokra és az inverterekre gyakorolt terhelés jelentős lehet. Ha mégis napelemes üzemeltetés mellett döntünk, érdemes a használatot a napsütéses órákra időzíteni, hogy elkerüljük a rendszer túlterhelését.

4. Nagy teljesítményű szerszámgépek

A nagy fogyasztású barkácseszközök, mint a sarokcsiszolók, fűrészek vagy kompresszorok, komoly áramfelvétellel járnak, különösen az indításkor – hasonlóan a hűtőkhöz. Ez a hirtelen terhelés kihívást jelenthet egy átlagos napelemes rendszer inverterének, így ezekhez az eszközökhöz egyelőre célszerűbb hagyományos áramforrást választani.

5. Elektromos autók töltése – ne is álmodjunk róla!

Az elektromos autók töltése hatalmas energiaigényű folyamat, különösen gyors töltés esetén. Egy otthoni napelemes rendszer nappali, lassú töltésre alkalmas lehet, de az éjszakai vagy gyors töltési igények kielégítése komoly akkumulátorparkot és jelentős beruházást igényel. Ezért egyelőre a hálózati áram a praktikusabb megoldás.

Tipp: 
Van viszont sok modern e-autó, amiről áramszünet esetén vagy kempingezéskor levehetünk(!) 220V-os csatlakozóval áramot, ez a V2H vagy a V2G technológia, egyes gyártóknál külön neveken. A Teslák ebben nem jeleskednek (csak a legújabbak), de például a Dacia vagy az MG esetleg az újabb Hyundai-Kia modellek jók ebben. Innen 3-7 Kwh-nyi teljesítményt is levehetünk!

 

Illusztráció: Freepik

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!
Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó