Képesek vagyunk valódi, „méregzöld” változásra?

Vajon képesek vagyunk megváltozni? Elég, amit teszünk a környezetért? Fotó: Freepik

Képesek vagyunk egyszer végre változtatni?  Manapság egyre gyakrabban teszem fel magamnak a kérdést: vajon, mint emberiség, képesek vagyunk-e valódi változást elérni? És mi a helyzet az egyénnel? Megvan-e bennünk az elszántság, energia és kitartás ahhoz, hogy átalakítsuk napi szokásainkat és gondolkodásmódunkat?

Képesek vagyunk egyről a kettőre jutni?

A zöld tudatosság terjedése kétségtelen – a környezeti érzékenység egyre nagyobb teret nyer a médiában, a közgondolkodásban, és már az oktatásban is fontos szerepet kap. A technológiai fejlődés lehetővé tette, hogy csökkentsük például az ózonréteget károsító anyagok kibocsátását, ami jelentős lépés. De vajon elég mindez ahhoz, hogy lényegesen csökkentsük a környezet terhelését? Valóban meg tudjuk állítani a klímaváltozás gyors ütemét, vagy akár lassítani, esetleg visszafordítani azt a következő évtizedekben?

A zöld tudatosság  és a korlátok

Bár a zöld tudatosság növekedése sok pozitív változást hozott, felmerül a kérdés: elég hatékonyak-e ezek a változások?

Meg tudjuk-e állítani a fogyasztói társadalom megállíthatatlannak tűnő menetelését a katasztrófa felé? A vonat sebessége óriási, és a megállításához szükséges „fékút” ijesztően hosszúnak tűnik, ahogyan az alábbi podcastban részletesen kifejti beszélgetőpartnerem:

 

Gelencsér András lesújtó véleménye a fenntarthatóságról – Green.hu exkluzív podcast

Idézet a Green.hu podcastjából:

„Nem is az a gond, hogy el vagyunk késve, hanem az, hogy rossz irányba megyünk. A jelenlegi irány egyszerűen értelmezhetetlen. Ha megnézzük a párizsi klímaegyezményt, amely az üvegházhatású gázok kibocsátásának a korlátozásáról szól, akkor azt látjuk a valóságban, hogy ezek nem valósulnak meg, sőt, folyamatosan nő a kibocsátás”

*

Vajon elegendők a környezeti válság elkerüléséhez, amit most teszünk? Aligha.

 

Fenntarthatóságért való küzdelem – képesek vagyunk változni?

A fenntarthatóságért folytatott harc a mindennapjaink része, amelynek során a tudatosság és a cselekvés iránti elkötelezettség mindenkitől fontos lenne. Sokan felismerik, hogy a fenntarthatóság gondolatának terjesztése kulcsfontosságú, és tetteikkel is igyekeznek támogatni ezt a célt. Az előttünk álló feladat az, hogy elérjük: a „vonatot”, amely mindannyiunkat a környezeti válság felé visz, megállítsuk, vagy legalábbis más, biztonságosabb irányba tereljük.

A fogyasztói társadalom kihívásai és a jövő kérdései

A fogyasztói társadalom növekvő tempója és az állandóan növekvő igények jelentős nyomást gyakorolnak a környezetre. A gyorsuló gazdaság és az egyre intenzívebb fogyasztás komoly kérdéseket vet fel jövőnkkel kapcsolatban. Egyre inkább érezhető, hogy ez a vonat, amelyen mindannyian utazunk, és amelynek előnyeit élvezzük, nem biztos, hogy a helyes irányba visz minket.

Az optimizmus szerepe: meg tudunk változni, vajon képesek vagyunk rá?

Fontos, hogy optimisták maradjunk, és folyamatosan kommunikáljunk a „vonatot vezetőkkel” – azaz a döntéshozókkal –, hogy a változások a megfelelő irányba történjenek.

Bár a kihívások óriásiak, és a változás útja nehéz, elengedhetetlen, hogy mindannyian aktívan részt vegyünk ebben a folyamatban, és hozzájáruljunk ahhoz, hogy a jövő generációi számára fenntarthatóbb világot teremtsünk.

Végezetül pedig nézzük meg mondjuk azt, hogy a világ nagyobb országainak vásárlói pédául mennyire tudatosak?

A fgenntarthatósági tudatosság egyik szelete, a tudatos vásárlás - és az egyes országok polgárainak hozzáállása - forrás: Statista.com
A fenntarthatósági tudatosság egyik szelete, az öko-tudatos vásárlás-márkaválasztás – és az egyes országok polgárainak támogató hozzáállása 2023 őszén – forrás: Statista.com

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó