Vajon képesek vagyunk változni a zöld tudatosság terén? Reméljük, mert muszáj lesz!
Manapság egyre többször felteszem magamnak a következő „százforintos” kérdést: vajon képesek vagyunk-e, mint emberiség megváltozni? Vagy akár csak, mint egyén: van-e elég erőnk, lelkesedésünk, kitartásunk és energiánk ahhoz, hogy megváltoztassuk napi rutinunkat, gondolkodásmódunkat?
Világszerte aktívan dúl, sőt „tarol” a zöld tudatosság, a környezeti érzékenység a mainstream médiában. Mi több, közben a közgondolkodásban, sőt az oktatásban is egyre inkább teret nyer. A technológiai fejlődés segített csökkenteni például az ózonréteg szennyezését és számos káros vegyi anyag használatát. Ez mind fontos lépés, de vajon elegendő-e ahhoz, hogy az emberiség érdemben csökkentse a környezet terhelését, vagy, hogy egy igazi kihívást újra elővegyünk: valóban megfékezzük 2040-2050-re a mai hatalmas légköri terhelést? Esetleg lassítsuk, vagy – ne adj’ isten – visszafordítsuk a klímaváltozást.
A zöld tudatosság fejlődése és annak súlyos korlátai
A zöld tudatosság fejlődése pozitív változásokat hozott, de vajon elég hatékonyak-e ezek a változások? Meg tudjuk-e állítani a fogyasztói társadalom gyorsvonatát, amely a vészfék ellenére is a szakadék felé robog? Tudományos adatok hiányában ez inkább csak egy megérzés, hogy a vonat sebessége rendkívüli, és a fékútja túlságosan hosszú. Aggodalmam az, hogy a fékezés, amit megpróbálunk végrehajtani, lehet, hogy nem lesz elég hatékony a katasztrófa elkerüléséhez.
Vajon képesek vagyunk a fenntarthatóságért eredménnyel küzdeni?
A fenntarthatóságért való küzdelem napi szinten zajlik, és mindenki számára fontos lenne a tudatos cselekvés. Egyesek talán érzik, értik, hogy mire van szükség: a fenntarthatóság gondolatának terjesztése és a cselekvés iránti elkötelezettség. Célunk, hogy a vonatot, mely a környezeti katasztrófa felé robog megállítsuk, vagy legalábbis egy alternatív vágányra tereljük, ami elkerüli a veszélyt.
A fogyasztói társadalom kihívásai
A modern fogyasztói társadalom gyors tempója és növekvő igényei aggodalomra adnak okot. A gyorsuló gazdaság, a növekvő fogyasztás és a környezetre gyakorolt nyomás jelentős kérdéseket vet fel a jövőnkkel kapcsolatban. Tudjuk és érezzük, hogy ez a gyorsvonat, amelyen mindannyian utazunk, élvezzük annak előnyeit, talán nem a legjobb irányba visz minket.
Az optimizmus fontossága – vajon képesek vagyunk változni?
Végezetül fontos, hogy optimisták maradjunk. Kommunikáljunk a „vonatot vezetővel”, azaz a döntéshozókkal, hogy a változásokat a lehető legjobb irányba tereljék. Bár a kihívások hatalmasak, és a változás nem lesz könnyű, fontos, hogy mindannyian részt vegyünk ebben a folyamatban, és tegyünk azért, hogy a jövő generációi számára fenntarthatóbb világot hagyjunk hátra.
Nézzük, a világ nagyobb országainak vásárlói pédául mennyire tudatosak?