Tegye le az autót: váltson elektromos rollere vagy Bubi-biciklire!

elektromos roller, forrás: unsplash.com

Elektromos roller, bringa, közösségi bringa? Egyre többen választják a környezetbarát megoldásokat a városi közlekedésben. Ha Ön is a külvárosból vagy a város külső kerületeiből érkezik, és autóval közlekedik, érdemes elgondolkodnia azon, hogy rövidebb utakra lecserélje az autót egy ilyen környezetkímélőbb eszközre. Nemcsak a dugókat kerülheti el, hanem jelentősen csökkentheti a karbonlábnyomát is és költségeit is.

Néhány héttel ezelőtt hosszú cikksorozatban átnéztük, milyen elektromos autókkal érdemes számolni különböző árkategóriákban – így a 2, a 3, a 4, az 5-6, és a 7 millió forintos árszinteken. Ezek az autók azonban jellemzően csak a szerencsésebb középosztálybeli családok számára elérhetők, akik, sajnos, egyre kevesebben vannak.

Az elektromos közlekedés, ha e-autókról van szó, akkor – látjuk – komoly beruházást igényel. Ám, ha egy összecsukható elektromos bicikliről vagy rollerről, esetleg egy fillérekért bérelhető MOL Bubi kerékpárról lenne szó, akkor ezek igen praktikus, költséghatékony alternatívák lehetnek azok számára, akik nem szeretnének vagy nem tudnak autót fenntartani. Vagy akár csak a benzinköltségeiket szeretnék érdemben csökkenteni úgy, hogy valameddig autóznak, de mondjuk a városon belül kipróbálnak valami újat.

Miért érdemes lecserélni, vagy letenni az autót?

Az autóhasználat a városi közlekedésben nemcsak környezetterhelő, de gyakran sok stresszel is jár: ott vannak a jól ismert parkolási nehézségek, az idegtépő ácsorgás a dugóban és a drága üzemanyag. Ezek mind-mind megnehezítik a mindennapokat. Ha hosszabb távokat kell megtennie, például a külvárosból érkezik a városba, az autó az első szakaszon praktikus lehet, de amint közelebb kerülünk a belvárosokhoz, az autóval való közlekedés elképesztően nyomasztóvá válik akkor is, ha (egyelőre) komolyabb autós korlátozások még Budapesten sincsenek. (Gondoljunk csak a behajtási díjakra Londonban, vagy hasonlókra.)

Ebben a helyzetben kiváló megoldás lehet, ha az autót egy közlekedéshez közeli, városszéli parkolóban vagy akár egy P+R parkolóban leteszi, és átvált valamilyen környezetbarát alternatívára. Főként közösségi közlekedésre, de akár például elektromos rollerre vagy közösségi kerékpárra (mint a Bubi). Esetleg egy összecsukható elektromos kerékpárt is használhat, amit könnyedén magával vihet autóval a külvárosból, majd városi közlekedési eszközként bevethet a belvárosi forgatagban. Ennek a kipróbálására az őszi és a tavaszi idő a legalkalmasabb: ilyenkor sem túl meleg, sem túl hideg nincs és egy gyors reggeli kereséssel az eső valószínűségére is ráguglizhatunk.

A környezetvédelmi előnyök

Az egyik legnagyobb előnye annak, ha csökkenti az autóban megtett kilométerek számát, a karbonlábnyom jelentős mérséklése. Egy átlagos autóval való közlekedés során körülbelül 120-150 gramm CO2 keletkezik kilométerenként. Ha napi szinten 10-20 kilométert megspórol azzal, hogy elektromos rollert vagy kerékpárt használ az autó helyett, akkor évente akár 500-1000 kg CO2 kibocsátástól is megkímélheti a bolygót.

Vegyük példának a Budapesten népszerű Bubi kerékpárrendszert, amely 0 CO2-kibocsátással működik, mivel elektromos energiával töltött kerékpárokat kínál. Ha például naponta 5 kilométert tesz meg autó helyett Bubi kerékpáron, ezzel évente 200-300 kg CO2 kibocsátást spórolhat meg. Egy összecsukható elektromos kerékpár esetében a karbonlábnyom még alacsonyabb, különösen, ha megújuló energiával tölti fel a kerékpárt.

Az elektromos rollerek szintén kedvelt közlekedési eszközök a városban, hiszen gyorsak, kényelmesek és kompakt méretük miatt könnyen tárolhatók.

Egy elektromos roller körülbelül 20-40 gramm CO2-t termel kilométerenként, ami jelentős csökkenést jelent az autózáshoz képest. Napi szinten akár 60-100 gramm CO2-t is megtakaríthatunk kilométerenként, ha autó helyett rollerrel közlekedünk.

Fenntarthatóság és zöldszemlélet

A fenntarthatóság ma már nem csupán trend, hanem alapvető életmódválasztás, amely a jövő generációiért felelősséggel jár. Az autók használatának visszaszorítása jelentősen hozzájárulhat a városi levegőminőség javításához, hiszen a károsanyag-kibocsátás csökkenése hosszú távon az emberek egészségére is kedvezően hat. A zöldszemlélet része az is, hogy felismerjük, nem mindig van szükség autónkra a mindennapi közlekedéshez, különösen, ha alternatív, fenntartható megoldások is rendelkezésre állnak.

Az olyan városi infrastruktúrák, mint a kerékpársávok és a rollerállomások, egyre népszerűbbé teszik ezeket a közlekedési eszközöket, és látványosan bátorítanak mindenkit arra, hogy a fenntarthatóság jegyében változtassunk szokásainkon. A zöldszemlélet megköveteli, hogy tudatos döntéseket hozzunk, és figyelembe vegyük a mindennapi közlekedésünk környezetre gyakorolt hatását.

A közlekedési alternatívák kényelme és előnyei

Az autóhasználat visszaszorításával nemcsak a környezetet kíméli, hanem a közlekedési időt is csökkentheti. Az elektromos rollerekkel vagy kerékpárokkal sokkal gyorsabban lehet közlekedni a zsúfolt városi forgalomban, és a jól ismert parkolási nyűgökkel sem kell szembenéznie. A Bubi biciklik például számos ponton elérhetők Budapesten, így könnyedén megtalálhatja a legközelebbi bringaállomást, amikor csak szüksége van rá.

Az összecsukható elektromos kerékpár további kényelmi előnyöket nyújt: bárhová magával viheti, nem kell külön parkolót keresnie, és általában ingyen (plusz jegy váltása nélkül) kombinálhatja más közlekedési eszközökkel, például vonattal, metróval vagy busszal.

Mennyi CO2-kibocsátás spórolható meg?

A karbonlábnyom csökkentése fontos része a fenntartható életmódnak. Egy átlagos autóval való közlekedés kilométerenként 120-150 gramm CO2-t termel, míg egy elektromos roller csak 20-40 grammot. Ha naponta 10 kilométert elektromos rollerrel tesz meg, akkor éves szinten körülbelül 500 kg CO2-tól mentesíti a környezetet. Ha ezt kerékpárral helyettesíti, a megtakarítás még ennél is jelentősebb, hiszen a bringa használata gyakorlatilag nulla kibocsátással jár.

Az Európai Unió egyik tanulmánya szerint a nagyvárosi közlekedés átalakításával és az alternatív közlekedési eszközök elterjedésével évente akár 40-50%-kal is csökkenthető lenne a városi karbonlábnyom.

Az autóhasználat csökkentése és környezetbarát közlekedési eszközök, mint az elektromos rollerek, Bubi kerékpárok vagy összecsukható elektromos biciklik használata tehát nemcsak a környezetvédelemhez járul hozzá, hanem a zöld szemléletet is erősíti nem csak bennünk, hanem adott esetben rokonainkban, barátainkban és ismerőseinkben, de talán még a szomszédunk esetén is.

 

Fotó: Unsplash

*

Írja meg Facebook oldalunkra, hogy mit gondol erről a témakörről!

https://www.facebook.com/greenponthu/

*

Tegyünk együtt a zöldebb és fenntarthatóbb jövőért!

Olvassa minden nap a Green.hu cikkeit, híreit!

Kapcsolódó